Супергерої на українських полях, або Знайомство з Євросем

Супергерої на українських полях, або Знайомство з Євросем
Супергерої на українських полях, або Знайомство з Євросем
Джерело фото: Latifundist.com

Сильні Старк та Меган, безстрашні воїни Авалон, Тор та Грут. Той, хто і близько не знайомий з агровиробництвом подумає, що далі мова піде про супергероїв. Насправді це назви насіння гібридів соняшника та кукурудзи компанії «Євросем», яка вже 9 років працює на українському ринку.

Крім продажу насіння та добрив, вона займається ще й науковою діяльністю. Є єдиною комерційною компанією з України, яка входить у міжнародний консорціум по вивченню вовчка соняшникового. Наразі компанія зібрала понад 300 зразків цієї рослини-паразита. Декілька років тому «Євросем» започаткувала проєкт «Поле знань» в рамках якого проводить незалежні агродослідження та навчає аграріїв і дистриб’юторів, як отримувати максимальну врожайність на полях.

А ще — чи не єдина в країні насіннєва компанія, яка щорічно проводить серед господарств рейтинг врожайності своїх гібридів. В чому ж суперсила команди «Євросем»?


Команда мрії

Історія створення «Євросем» почалася з дружби двох колег — Антона Посунько та Дмитра Шацмана. Після кількох років роботи в одній компанії вони зрозуміли, що накопичили достатньо досвіду, знань і сил, аби розпочати власну справу. Так у 2013 році в Україні з’явилася насіннєва компанія «Євросем». Згодом сформувалася команда мрії, кожному члену якої можна довірити будь що та довіритись повністю.

Управляють компанією чотири керівника: окрім Дмитра та Антона, Тарас Хмельницький — директор з продажів та Алла Посунько, директор з маркетингу.

Антон Посунько

співвласник,

комерційний директор

«Євросем»

«Кожен з нас чотирьох, разом з усією командою героїв Євросем, стоїмо пліч-о-пліч і борімося зі «злом». Якщо раніше нам доводилося змагатися з конкурентами за місце на ринку, то зараз у нас інша місія —  ми «б’ємося» на аграрному фронті з тими компаніями, які підтримують рашистів, залишаючись на їх ринку».

Антон Посунько та Дмитро Шацман

Штат із 45 співробітників команди мрії «Євросем» займається виробництвом, продажами та агрономічним супроводом клієнтів. Частина з них працює в науковому підрозділі, який займається організацією та проведенням польових досліджень, внутрішнім та зовнішнім навчанням, а також агросервісом. Інша частина — в агрономічному департаменті, який займається вирощуванням, виробництвом та контролем якості насіння. Також у структурі компанії є зіркові відділи логістики, маркетингу, бек-офісу та бухгалтерії.

Компанія має власних регіональних менеджерів, які крім пошуку дистриб’юторів займаються і їх навчанням. До речі, «Євросем» акцентує увагу на тому, що прямими продажами не займається. Свою продукцію продає тільки через розвинену мережу дистриб’юторів, з якими за роки співпраці стали не тільки колегами, а й друзями.

Антон Посунько

співвласник,

комерційний директор

«Євросем»

«Наша мета бути з партнерами в дружніх відносинах, працюючи на спільний результат разом, ще й з великим задоволенням від спілкування!».

 

Та й в самому офісі панує дружня обстановка. «Фантастична четвірка» намагається побудувати роботу в колективі так, щоб колеги зранку в понеділок не задавалися питанням, коли вже п’ятниця. Відповідає за дозвілля тут відділ маркетингу. Його співробітники регулярно влаштовують корпоративні заходи для колег. На Масляну всі співробітники обов’язково приносять млинці з різними начинками.


Дмитро Шацман

співвласник,

генеральний директор

«Євросем»

«Не тільки дівчата в нас вміють готувати смачненьке. Наприклад, Тарас Хмельницький, директор з продажів, пече дуже смачні млинці, а Антон Посунько доповнює неперевершені млинці секретною «намазкою». Нажаль, рашисти спаплюжили плани на цьогорічну Масляну, але наші млинці будуть ще смачніші після перемоги! Після 24-го лютого команда мрії «Євросем» показала неймовірну згуртованість. Зараз ми точно розуміємо, що можемо ВСЕ з такою командою».


У свою чергу Алла Посунько розповідає, що коли потрібно було відвантажувати продукцію (а дистриб’ютори «Євросем» першими почали приймати замовлення), і не було кому це робити на заводі, то їхали агрономи та навіть ті члени команди, які займаються науково-дослідною роботою і вантажили у фури насіння, чи іноді у свої автівки. Бо розуміли, як важливо в умовах війни аграріям вчасно отримати насіння.

Команда «Євросем»

Компанія формально зберегла 100% штату після вторгнення рашистів (не змогли забрати з окупації одного співробітника, чекають його) та навіть набрала нових людей у агрономічний відділ. Троє співробітників пішли у лави ТрО, але повернулися, коли почалася посівна кампанія. Всі співробітники в компанії не складали руки, та максимально допомагали країні: хто займався волонтерством, хто був задіяний в ТрО, більшість були активної позиції окрім прямої зайнятості на аграрному фронті.

Ставка на сербську селекцію

Як розповідає Дмитро Шацман, перші три роки роботи компанії пішли на те, щоб підібрати селекцію. Тестували гібриди від різних селекційних установ, в тому числі і від сербського Інституту Рільництва та Овочівництва міста Нові Сад (NS SEME). З сербською селекцією Дмитро був знайомий з тих пір, коли вона тільки потрапила на український ринок. Ще на першому курсі його товариш покликав працювати у велику насіннєву компанію в якості менеджера та агронома. Там він і почав вивчати питання української та іноземної селекції.

Дмитро Шацман

співвласник,

генеральний директор

«Євросем»

«Багато європейських селекційних установ продають батьківські форми. Але яку мають практику? Вони спочатку виробляють це насіння самі, продають своїм дистриб’юторам. Потім, коли бачать, що гібрид «старий» і віджив свої 20 років, починають продавати батьківські форми іншим компаніям, умовно кажучи — пост-патент. А самі виробляють щось новіше. Тому в даній ситуації вибір впав саме на сербів, бо вони пропонують нову, якісну, сучасну та конкурентну селекцію».

Декілька цікавих фактів про NS SEME:

  • має понад 70-літню історію роботи;
  • тут вперше у світі був виведений гібрид соняшника;
  • вперше було виведено гібрид соняшника стійкий до фомопсису;
  • вперше в Європі було виведено та зареєстровано гібрид придатний до вирощування за технологією Clearfiled;
  • має одну з найбільших колекцій диких видів соняшника. Бо гени стійкості та врожайності беруться саме з диких видів, і потім прищеплюються до батьківської форми.

Дмитро Шацман

співвласник,

генеральний директор

«Євросем»

«За 20 років ми встигли добре познайомитися з сербським інститутом. Сьогодні це, мабуть, єдиний державний селекційний інститут, з яким працюють всі селекційні компанії Європи. Особисто я туди їзджу кожного року по обмін досвідом. На мій погляд, такої потужної програми по соняшнику як у них — немає у жодного селекційного інституту».

У свою чергу Антон Посунько додає, що ставка на сербську селекцію була зроблена ще й тому, що клієнту пропонують «золоту середину»: і відносно недороге насіння, і дуже якісне, яке часто не поступається іменитим гібридам. Те, що обʼєми продажів насіння «Євросем» за останні 5 років збільшуються на 20-40% тільки підтверджує факт того, що українські аграрії все більше цінують і довіряють йому.

Дмитро Шацман

Підготовка супергероїв до бою в полях

Спочатку  в «Євросем» тестують обрані гібриди соняшнику та кукурудзи на продуктивність в декількох регіонах. Як правило, базовими регіонами є Полтавщина та Одещина.

Також тестують на стійкість до вовчку в Запорізькій та Дніпропетровській областях. І наразі в портфоліо компанії є гібриди соняшнику стійкі до 7+ рас вовчка соняшникового. В цьому році через війну проводять іспити тільки на двох полігонах в Дніпропетровській та Полтавській областях. В м. Синельниково на Дніпропетровщині виявлена агресивна раса вовчка, яка вражає навіть відомі на ринку гібриди, стійкі до цього паразиту. Крім того, на базі Запорізького інституту олійних культур, тестують гібриди на стійкість до хвороб на фітопатологічному полігоні.

Дмитро Шацман

співвласник,

генеральний директор

«Євросем

«Технологія виробництва обраного гібрида має бути заощадливою, а також він має давати стабільний високий врожай»

Коли бачать, що упродовж 2-х років гібрид показує стійкість до хвороб і вовчку, має гарну врожайність, то його обирають і вводять в портфоліо компанії «Євросем».

ОЛЛ-ІН на ЗСУ

Після повномасштабного вторгнення, 70% ділянок гібридизації «Євросем», по яким були підписані договори, опинилися в окупації або в місцях ведення активних бойових дій. Що залишалося робити? Швидко шукати нові. Хоча це було не легко, адже під час вирощування гібридів важливо не тільки посіяти, а й все знати про ділянку — які культури вирощуються на сусідніх полях, із дотримання просторової ізоляції тощо.

Команда за короткий час знайшла ділянки на потужних підприємствах у Тернопільській, Хмельницькій та Вінницькій областях. Частину гібридів вирощують в Київській області. Четверту частину — в Туреччині. Зокрема, там посіяли гібрид Авалон. За словами Антона Посунько, наступного сезону українським виробникам потрібне буде якісне насіння за розумну ціну.

Антон Посунько

співвласник,

комерційний директор

«Євросем»

«Ми віримо в ЗСУ і віримо, що південь і схід будуть звільнені. А саме туди ми поставляли значні об’єми своєї продукції. Тому ставимо перед собою ціль, коли ці регіони вийдуть зі стресу після деокупації всіляко їх підтримувати. Також ми непогано представлені в центральній Україні, де продавалося 60% насіння, і зараз розвиваємо західний напрямок. Тож і виробництво насіння в цьому році не зменшили, а збільшили майже в два рази у порівнянні з минулим роком».

Поле знань

А от кількість дослідних демо-полігонів в цьому році зменшили. В тому році закладали 2,5 тис.  випробувальних ділянок під соняшник та кукурудзу. В цьому році — 1,6 тис., на яких досліджуються 40 гібридів по 11 напрямкам.

Основний дослідний полігон знаходиться на Полтавщині. На його базі реалізують освітній проєкт «Поле знань», в рамках якого команда «Євросем» ділиться з аграріями практичними знаннями і досвідом отримання максимальної врожайності на полях.


Антон Посунько

співвласник,

комерційний директор

«Євросем»

«На полігоні перевіряються різні технології виробництва, зокрема, аграріям показують: як впливає зміна норми висіву на продуктивність посіву, або що буде, якщо не дотримуватися строків посіву. Що буде, якщо зробити подвійне або потрійне перекриття гербіцидом? Що буде, якщо замість одного гербіциду внести інший? Як врятувати рослину, якщо робітник в полі при внесенні ЗЗР допустився помилки? Все це ми показуємо на практиці в полі. Причому ми позиціонуємо себе як незалежна платформа»

У цьому році в рамках проєкту проводяться досліди по таким напрямкам:

  •   живлення та захист соняшника;
  •   сульфоніло-стійкість гібридів;
  •   вирощування «соняшника по соняшнику»;
  •   оптимальні строки посіву;
  •   міжрядна пластичність гібридів;
  •   R&D соняшнику;
  •   секретний блок, про який аграрії зможуть дізнатися, якщо будуть слідкувати за відеоблогом проєкту, який компанія викладає на своєму каналі в YouTube.

Також на полігоні «Поле знань» покращують агрономічні знання дистриб’юторів. В компанії приділяють значну увагу їх навчанню. Створили теоретичний курс, який складається з 6 навчальних уроків та проводять практичні заняття на полігоні. Отриманні знання вони можуть застосовувати до будь-якого насіння гібридів соняшника та кукурудзи — не тільки виробництва «Євросем».

Компанія співпрацює також з «Епіцентр Агро» — на двох локаціях закладає демо-ділянки зі своїми гібридами соняшнику. В минулому році гібриди Аркона та Аякс по врожайності посіли на одній локації перше і друге місяця відповідно, а на другій — друге і третє місця.


Дмитро Шацман

співвласник,

генеральний директор

«Євросем

«Що стосується демо-ділянок, то кожного року ми закладаємо їх понад 100 по всій Україні. Причому ми просимо, щоб нас сіяли поряд з крутими іноземними брендами. Так аграрії зможуть порівняти виробників насіння і побачити, що український з сербською селекцією нічим не гірший за іноземного».

 

 

 

Боротьба з суперзлодієм

Продовжуючи тему досліджень, окремо потрібно розповісти про те, скільки сил вкладає «Євросем» у вивчення проблеми вовчка соняшникового. За словами Дмитра Шацмана, близько 50% площ соняшника у світі страждає від навали цього паразиту. Через це недобір врожайності досягає 30%.

Якщо раніше в Україні вовчок був розповсюджений у південних та східних регіонах через посуху та порушення сівозміни. То в позаминулому році науковці компанії зафіксували спалах в Сумській області на гібридах, стійких до 5 рас вовчка.


Дмитро Шацман

співвласник,

генеральний директор

«Євросем

«В Полтавській області вовчок вражав гібриди, стійкі до 6 рас. На півдні та сході країни — вражав навіть стійкі до 7 рас. Є регіони де вовчок має достатньо високу толерантність до застосування гербіцидів із класу імідозолінонів (вирощування соняшнику за технологією Clearfield). Тому сміливо можемо говорити, що 60% площ соняшника в Україні вже уражені вовчком соняшниковим в тій чи іншій мірі».

Наразі «Євросем» є єдиною комерційною компанією з України, яка входить до міжнародного консорціуму з вивчення вовчка соняшникового. Свої досліди проводить на полігонах в Дніпропетровській та Полтавській областях.

За останні три роки зібрали понад 300 зразків насіння вовчку, щоб мати популяцію цього паразита. Тестують зразки як на полігоні, так і у лабораторії. За роки роботи над цією проблемою накопичили великий багаж знань, якими тепер діляться з аграріями і дистриб’юторами.

Як говорить Дмитро, більш дієвого рецепту, крім того, щоб висівати стійкі гібриди як, наприклад, Авалон (7+) — сьогодні немає. Загалом в портфоліо компанії 60% гібридів стійкі до вовчка.

Підбір супергероя, або Як обрати гібрид для свого поля

До речі, Авалон — це гібрид, який підходить для вирощування за класичною технологією. Його суперсили: стійкість до вовчку (7+), посухостійкість. Він не боїться бідних ґрунтів та поганих попередників. Потенційна врожайність складає 5,3 т/га, а реальна за роки випробувань — 2,44-4,02 т/га. У рейтингу найзатребуваніших гібридів «Євросем» він на першому місці.

Ще один «крутий хлопець» — гібрид Аякс. Також вирощується за класичною технологією. Потенційна врожайність — 6 т/га. Середня врожайність по регіонах складає 3,74-4,66 т/га. Його полюбляють аграрії із західних та північних регіонів. Наприклад, при інтенсивній технології вирощування на Вінниччині та Київщині — конкурує з усіма.

Посухостійкий та витиривалий гібрид «Євросем» —Пегас. Потенціал врожайності— 5,5 т/га, а показники реальної врожайності коливаються від 2,74 до 4,05 т/га. Гібрид стійкий до 5 рас вовчка. Аграрії обережно переходили на нього з гібриду Рімі, але зараз на нього попит стабільний.


Дмитро Шацман

співвласник,

генеральний директор

«Євросем

«Він для «лінивих агрономів», бо не любить, коли з ним церемоняться. Добре себе показує по поганих попередниках, бідному агрофоні, навкісній обробці грунту та дефіциті опадів. Наприклад, коли в позаминулому році була сильна посуха і сильно постраждали південні та центральні регіони, то нам телефонував аграрій і розповідав, що у сусідів поля погоріли, а у нього Пегас показав 3,1 т/га. Соняшник аграрії збирали по 0,3 т/га, а Авалон показав більше 1,2 т/га і це було досягнення для того сезону. Ми на практиці бачимо як показує себе наше насіння в полі».

По кукурудзі в портфоліо представлено два гібриди: Меган ФАО 250 з гарною вологовіддачею, та Орілскай ФАО 320 з високою стійкістю до посухи.

До речі, третій рік компанія проводить чемпіонат серед господарств по врожайності гібридів. Господарство з кращим результатом отримує сертифікат.


Алла Посунько

директор із маркетингу 

«Євросем»

«Ідея такого чемпіонату виникла через те, що аграрії з недовірою відносяться до українських виробників насіння. Щоб протистояти цим упередженим думкам і показати, що українське насіння може давати 4 т/га, ми започаткували такий рейтинг».

Контроль за якістю від поля до мішка

Усе насіння «Євросем», яке пропонується виробникам, відповідає вимогам ДСТУ. Але є ще внутрішній стандарт — вищий за ДСТУ. Якщо, наприклад, у стандарті не прописано питання калібрування насіння, розмірів та маси тисячі, то у стандарті «Євросем» це все є.

Контрольні аналізи робляться на всіх етапах виробництва — починаючи з поля, де кожну партію насіння перевіряють на сортову чистоту (до війни її контролювали представники сербського інституту + контроль методом полімеразної ланцюгової реакції), закінчуючи заводом з доробки насіння. Щодо останнього, то компанія порахувала, що навіть при тих об’ємах насіння, що вона виробляє — свій власний завод з доробки насіння будувати економічно недоцільно. Рентабельніше доробляти насіння одразу на 4-х заводах.

Контроль якості вже доробленого насіння здійснюється власною лабораторією. Сформовану партію перевіряють на рівень гібридності, чистоту та схожість насіння, вологість, енергію проростання, наявність збудників інфекцій. Після калібрування, протруєння та фасування насіння, з кожної партії відбирається два зразки. Один зразок забирає агроном «Євросем» на зберігання на складі до повної реалізації партії насіння,  другий — агроном-інспектор органу сертифікації. Кожний 5 зразок додатково проходить аналіз у незалежній лабораторії для виключення помилок роботи з боку органів сертифікації.

Спростовуючи стереотипи

Серед українських аграріїв прийнято поділяти насіння на фракції: крупне, середнє та маленьке. Існує стереотип, що чим дрібніше насіння, тим гіршу воно має схожість і врожайність. В «Євросем» вчать своїх партнерів та клієнтів, що врожайність не залежить від маси тисячі насінин. Врожайність залежить в першу чергу від допосівної обробки насіння, яка зможе на етапі проростання захистити рослину від хвороб та знизити стресовий вплив.

Тому для аграріїв розробили технологічне рішення Premium — насіння, оброблене не двома фунгіцидними компонентами, а трьома (Флудиоксонілом, Металаксил–М та Тирамом).

Така обробка захищає рослину практично від всього спектру захворювань на початкових етапах вегетації. Крім того, воно обробляється комплексом мікроелементів Євростім Преміум, який покращує живлення рослини на ранніх стадіях розвитку і збільшує енергію проростання. І третій компонент обробки — стимулятор росту американського виробництва, який захищає від стресу молоді паростки.


Дмитро Шацман

співвласник,

генеральний директор

«Євросем

 «Рішення Рremium направлене на те, щоб маленьку рослинку-дитинку у період народження, проростання і формування в дорослу рослину захистити, підживити, зняти стрес, щоб вона змогла в повній мірі реалізувати свій потенціал».

Як не потрапити на підробку?

Насіння «Євросем» неодноразово підробляли. Щоб не попастися на підробку, компанія радить купувати його тільки у перевірених дистриб’юторів. Якщо є сумніви щодо оригіналу посівного матеріалу — не соромитися, і телефонувати у компанію за консультацією. Крім того, звертати увагу на етикетку на мішку.

По номеру партії можна через реєстр «Євросем» перевірити, чи була така-то партія випущена з виробництва.


Алла Посунько

директор із маркетингу 

«Євросем»

 «Можна і візуально перевірити, чи дійсно це насіння нашої компанії. Мішок має фіолетовий колір, який складно підробити. Я ще жодного разу не бачила підробку в такому самому мішку, як наш. Крім того, всередині мішка ми друкуємо свій логотип».

Не оглядаючись на конкурентів

До повномасштабного вторгнення в Україні імпорт насіння переважав над експортом (тільки у 2021 р. було імпортовано 21,8 тис. т насіння зернових та 25,8 тис. т — олійних). Чи важко конкурувати з іноземними виробниками українській компанії? Не важко, зізнаються в «Євросем». Компанія так само як і іноземні колеги веде науково-дослідну роботу, має перевірену роками селекцію, випускає гібриди, які по врожайності та стресостійкості складають достойну конкуренцію, та й по якості нічим іноземним не поступаються.


Антон Посунько

співвласник,

комерційний директор

«Євросем»

«Важко конкурувати з бюджетами іноземних виробників. Але ми теж маємо конкурентну перевагу — команду, яка турбується про якість, врожайність та наступне покоління гібридів. Наш слоган: «Турботливе насіння». І це не просто слова — це наша місія. Турбота про співробітників, щоб їм було комфортно працювати і вони були впевнені в завтрашньому дні. Турбота про клієнтів, щоб вони могли отримали високий врожай навіть за несприятливих погодних умов».

Під час спілкування з командою «Євросем» постійно ловили себе на думці, що завдяки таким компаніям, які у період війни не зупиняють виробництво, а навпаки, його нарощують, (бо вірять, що завдяки ЗСУ аграріям з деокупованих регіонів потрібна буде підтримка), продовжують дослідну і освітню роботу в умовах війни, допомагають конкурентам у найскрутніші часи — ми вийдемо переможцями з цієї війни.

Наталія Родак, Latifundist.com

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, підписуйтесь на нас у Instagram або на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus