«До кар'єрного зростання стимулює
можливість більше заробляти»

Іван Скоромний, начальник зміни Оліє-екстракційного заводу

Іван Скоромний, начальник зміни Оліє-екстракційного заводу
«Начальником зміни Оліє-екстраціного заводу я працюю вже 4,5 роки, до цього працював на заводі машиністом дробильних установок та апаратником-екстрактником. Прийшов працювати на завод відразу після закінчення Уманського національного університету садівництва, де навчався за спеціальністю «Екологія та збалансоване природокористування». Хоч зараз працюю не за фахом, але зовсім про це не шкодую».
Іван Скоромний, начальник зміни Оліє-екстракційного заводу
«Я живу неподалік від заводу і бачив як його будували. Не знав, яка компанія будує і загалом, що саме тут відбувається, просто розумів, що це завод, який потенційно може бути в майбутньому моїм робочим місцем. Про всі деталі дізнався вже коли почув, що тут є вакансія. Прийшов, поцікавився і отримав роботу. 3 місяці працював машиністом дробильних установок і отримав підвищення до апаратника-екстракторника. На цій посаді був також 3 місяці, після чого став вже начальником зміни».
Іван Скоромний, начальник зміни Оліє-екстракційного заводу
«Екстракція — це процес, при якому подрібнена і розплющена соя промивається гексаном, у такий спосіб олія відділяється від твердої фракції і на виході отримуємо знежирений шрот і соєву олію. Коли я працював машиністом дробильних установок, то контролював роботу дробильних станків, якість подрібнення і відбирав зразки подрібненої сої для аналізу. Обов'язки апаратника-екстракторника — контролювати процес промивання сої гексаном, процес просмажування твердої фракції і відділення гексану від олії на лінії дистиляції. На нинішній посаді я контролюю роботу персоналу, обладнання, якісні показники вхідної і вихідної продукції».
Іван Скоромний, начальник зміни Оліє-екстракційного заводу
«З самого початку я досить легко освоївся в роботі. Перші кілька тижнів, коли потрібно було вивчити процес, було трохи складно, а вже згодом працював із задоволенням. Як тільки повністю вивчив цех, мені запропонували перейти в інший, і надалі було так само. Вже, коли призначили начальником зміни, стало важче, адже доводиться відповідати не тільки за свою роботу, а й за роботу колективу. На заводі загалом працює 44 працівника. Працюємо позмінно по 9-ро працівників. У кожній зміні є оператори: один — на підготовчому відділенні, де соя подрібнюється і плющиться; другий — на екстракції, там де відбувається промивка, та ще один співробітник працює у цеху гідратації. Також на зміні є працівники, які слідкують за водообігом, машиністи дробильних установок і грануляторник. На заводі основні процеси автоматизовані, тож вручну контролюємо температуру, подачу пари та кількість рідини, яку ми прокачуємо».
Іван Скоромний, начальник зміни Оліє-екстракційного заводу
«Паспортна потужність нашого заводу — 1 тис. т за добу, вся олія експортується, а шрот використовуємо для виготовлення комбікормів. Тобто ми забезпечуємо наш Комбікормовий завод шротом і постачаємо його на інші Комбікормові заводи холдингу. Обладнання на заводі нове, сучасне, адже сам завод збудований не так давно — у 2015 році. На той час обладнання було взагалі найновіше. Обладнання на Оліє-екстраційному заводі достатньо автоматизоване, а завдання людей — контролювати правильність роботи».
Іван Скоромний, начальник зміни Оліє-екстракційного заводу
«Колектив на заводі згуртований і сталий, до людей, які працюють довго, звикаєш, розумієш як знайти до них підхід, що і коли потрібно у них перевірити. Таким людям я більш довіряю та менш контролюю, з ними легко працювати. Коли в колективі з'являється нові працівники, то, звісно, до них слід ретельніше приглядатися, більше контролювати. На заводі багато молоді, мабуть, 80% — це працівники, які молодші 30 років. Так сталося, що разом зі мною працює кілька моїх однокласників, це люди, яких я знаю дуже давно, ми дружимо і поза роботою».
Іван Скоромний, начальник зміни Оліє-екстракційного заводу
«Від роботи я відпочиваю, граючи в комп'ютерні ігри. На мій погляд, це чудове заняття, за яким можна відволіктись від чого завгодно. Будь-які активності на кшталт вечірок чи посиденьок я не люблю, подорожі теж не приваблюють. Я звик до домашнього відпочинку і мені так подобається, а побачити якісь місця я можу і на екрані. Не бачу потреби кудись для цього їздити. З колегами і друзями в позаробочий час зустрічаємось також переважно на просторах інтернету».