Погодні умови негативно вплинули на якість пшениці врожаю 2021 — експерти
З початку поточного маркетингового року термінал «УкрТрансАгро» обробив 156 тис. т агропродукції, в тому числі 146 тис. т пшениці, 10 тис. т гороху.
Про це повідомила пресслужба компанії.
Експерти акцентували, що у цьому сезоні з окремих господарств надходила пшениця з підвищеним вмістом вологи, в попередні роки вологість пшениці завжди була в нормі.
«Кожен зерновий сезон має свої особливості, які пов'язані з якістю що надходить на термінал продукції. Що стосується пшениці врожаю 2021 року, то можна брати практично кожен показник пшениці по ДСТУ і він буде відрізнятися від показників попереднього сезону», — розповіла заступник операційного директора «УкрТрансАгро» за якістю Тетяна Світлична.
Вказується, що через погодні умови, рясних дощів і підвищеної вологи, початок збирання зернових в Приазов'ї зрушила на більш пізні терміни, пшеницю прибрати вчасно не змогли і зерно, перебуваючи ще в полі, почало проростати, погіршилася якість пшениці, що спричинило погіршення показника «число падіння», який важливий для борошномелів і хлібопекарень.
Повідомляється, що за ДСТУ пророслого зерна в продовольчій пшениці допускається до 3%, з числом падіння не нижче 180 с, але в пшениці врожаю 2021 року даний показник може становити 1,5%, а число падіння відповідати пшениці 4 класу, нижче 180 с, (прихована форма проростання).
«Через те, що зерновка пшениці складається з багатьох компонентів, в тому числі і крохмаль, ферменти під дією високої температури і вологи починають розщеплюватися і число падіння знижується. Водночас зустрічається пшениця з великою кількістю пророслого зерна від 15% до 60% — це некласного пшениця, число падіння - 60 с», — відмітили експерти.
Крім того, основна особливість поточного сезону — це те, що в кожній машині (партії) необхідно перевіряти число падіння. На даний показник можуть впливати погодні умови, температура закладки, температура зберігання та інші фактори.
«Якщо брати такий показник, як білок, то в цьому році це найвищий показник, за останні п'ять років. Пшениці з білком 10,5% і нижче відповідної 4 класу практично немає, в пшениці 2 класу цей показник в середньому по партії склав 13,5%, білок відповідає 1 клас, але так як інші показники не входять в параметри 1 класу по ДСТУ перекладається в клас нижче», — відмітили в компанії.
Нагадаємо, що станом на 16 вересня 2021 року в Україні намолотили 45,7 млн т зернових і зернобобових культур з площі 10,4 млн га або 65% до прогнозу при середній врожайності 4,39 т/га.