Експорт агропродукції у грудні впав на 12% через нові експортні регуляції та логістичну кризу — аналітик
Станом на кінець грудня 2024 р. загальний аграрний експорт України ледве перевищив 5,05 млн т. Це на 12% менше порівняно з 5,75 млн т у листопаді, повідомив співзасновник Atria Brokers Артем Рожков.
Підписуйтесь на наш YouTube: топи агрохолдингів без краваток
За його словами, кукурудза стала єдиним «бійцем» у категорії зернових, показавши невелике, але важливе зростання. Експорт кукурудзи в грудні зріс до 2,6 млн т, порівняно з 2,5 млн т у листопаді. Але на цьому гарні новини закінчуються.
«Пшениця не просто спіткнулась — вона впала. Експорт пшениці скоротився на 40% на місяць, з 1,3 млн т у листопаді до лише 801 тис. т. Ячмінь також зазнав втрат, впавши на 21%, з 155 тис. т до 122 тис. т. Цифри не брешуть — це був важкий період для зернових», — коментує аналітик.
Експорт соняшнику, сої та ріпаку скоротився в середньому на 25% порівняно з листопадом. Експорт рослинних олій також виглядав похмуро. Експорт соєвої олії зазнав найбільшого падіння, знизившись на 31% на місяць, тоді як експорт соняшникової та ріпакової олії впав на 22% та 19% відповідно.
Експорт соняшникового шроту різко зріс на 40%, до 417 тис. т, де Китай і Франція стали провідними покупцями. Експорт соєвого шроту також показав несподіване зростання, піднявшись на 20% на місяць, до 102 тис. т, із Туреччиною, Нідерландами та Пакистаном серед основних покупців.
«І, звичайно, тут є дикий фактор: фермери. Багато виробників вирішили утримати своє зерно в очікуванні вищих цін, в той час як система надломлювалась під вагою їхнього рішення», — додав Артем Рожков.
Він вважає, що падіння експорту на 12% у грудні натякає на глибші проблеми в системі — тиск нових регуляцій, розбиту логістичну мережу та ринок, який все ще намагається стабілізуватися. Хоча зростання експорту соняшникового шроту та соєвого шроту є обнадійливим, це радше локальні перемоги, ніж кардинальні зміни.