Україна стикається з жорсткою конкуренцією з боку Бразилії та Аргентини на ринку соєвого шроту
Україна нарощує експорт соєвого шроту до Європи, але стикається з жорсткою конкуренцією з боку Бразилії та Аргентини, які мають нижчі ціни та великі запаси сої. Про це заявила CEO ASAP Agri та брокер Atria Brokers Христина Серебрякова.
Підписуйтесь на наш Telegram: все про внутрішнє життя агрохолдингів
Традиційними ринками для українського соєвого шроту залишаються Єгипет, Туреччина, Польща та Угорщина. Однак у грудні 2024 року Україна вперше відправила судно типу хендісайз із 27,5 тис. т соєвого шроту до Іспанії, а в січні 2025 року — 27,4 тис. т до Франції. У лютому ще 25 тис. т було поставлено до Іспанії, повідомляє Atria Brokers.
У період із вересня по грудень 2024/25 МР експорт соєвого шроту склав 278 тис. т, що на 12% більше, ніж за аналогічний період минулого сезону.
«Український соєвий шрот шукає нові ринки в Європі, але переробні заводи змушені пропонувати нижчі ціни через зростання обсягів переробки сої. Соєвий шрот із Південної Америки часто дешевший за український в ЄС», — зазначила Серебрякова.
Станом на 12 лютого пропозиції південноамериканського соєвого шроту (48% білка) CIF Нідерланди становили близько 379$/т.
ЄС є найбільшим імпортером соєвого шроту у світі та другим за обсягами імпортером сої після Китаю. Основними постачальниками для Європи традиційно є Аргентина та Бразилія.
Президент Асоціації виробників кормів Румунії Яні Чіая зазначив, що Україна швидко адаптується до виробництва якісного соєвого шроту.
«Наразі Україні складно налагодити експортні канали, вибудувати репутацію та знизити витрати. У довгостроковій перспективі ситуація покращиться, і Україна може отримати частку ринку, однак геополітичні ризики та доступ до портів залишаються ключовими факторами розвитку», — пояснив він.
Читайте також: Україна нарощує експорт соєвого шроту, хоча частка на світовому ринку залишається низькою — аналітики
Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2025 р.