Представили нову стратегію розвитку агросектору ЄС: менше бюрократії і без скорочення використання пестицидів
Європейська комісія 19 лютого 2025 року оприлюднила документ «Vision for Agriculture and Food» («Бачення сільського господарства та продовольства»). Він визначає ключові напрямки розвитку агропродовольчого сектору ЄС, йдеться на сайті Єврокомісії.
Підписуйтесь на наш Telegram: все про внутрішнє життя агрохолдингів
Єврокомісія визначила чотири ключові напрями розвитку агропродовольчого сектора:
- Привабливість сільського господарства: створення стабільних умов для молодих фермерів, підвищення доходів та розширення державної підтримки. Планується запровадження нових механізмів фінансування, включаючи вуглецеві кредити як додаткове джерело доходу.
- Конкурентоспроможність і стійкість: забезпечення продовольчої безпеки та рівних умов для європейських фермерів у міжнародній торгівлі. У 2025 році ЄС розпочне оцінку узгодженості виробничих стандартів для імпортних продуктів, зокрема щодо пестицидів та добробуту тварин.
- Інновації та екологічна сталість: адаптація сільського господарства до кліматичних викликів, підтримка біопестицидів та запуск «компаса сталого розвитку на фермі» для вимірювання ефективності агропідприємств.
- Розвиток сільських територій: оновлення Плану дій для сільських регіонів ЄС, щорічний діалог із фермерами та промисловістю, а також заходи для скорочення харчових відходів.
Ольга Трофімцева, керівниця напряму сільськогосподарської та продовольчої безпеки Ukraine Facility Platform зазначила, що в поточній стратегії буде фокус на конкурентоспроможності та скороченні бюрократичної тяганини.
«Цього року Комісія має намір представити два законодавчі пакети, спрямовані на зменшення бюрократії в аграрному та харчовому секторі: один — про Спільну аграрну політику навесні, а інший — ширший — наприкінці року. Будуть розроблені необов'язкові до виконання стратегії для цифровізації сектору та зміни поколінь», — вважає Трофімцева.
За її словами, фактично Єврокомісія відмовляється від підходу стратегії «Від лану до столу», що передбачає регулювання захисту навколишнього середовища і здорового харчування на рівні ЄС, і віддає деякі з завдань в цій сфері на національний рівень.
Також в документі немає жодної згадки про скорочення вдвічі використання пестицидів та ризику їхнього застосування або досягнення 25% органічного землеробства до 2030 року.
«А, ну і нової редакції Регламенту про пестициди (SUR) не буде. Це підтвердила цього тижня Європейська комісія. Замість цього Брюссель зосередиться на кращій імплементації існуючих правил. Наприкінці року має з'явитися пропозиція прискорити дозвіл на використання біо-пестицидів як альтернативи синтетичним хімічним пестицидам», — додала Трофімцева.
Читайте також: ЄС планує обмежити імпорт сільгоспкультур, оброблених забороненими пестицидами. Це може зачепити імпорт сої зі США — Reuters
Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2025 р.