В УЗА назвали 5 критичних недоліків в нових правилах визначення мінімальних експортних цін
«Українська зернова асоціація» (УЗА) звернулася до уряду з проханням негайно призупинити дію нещодавно внесених змін до Порядку затвердження мінімально допустимих цін. Це стосується положення про те, що «мінімальна допустима ціна не може бути нижчою за мінімальну ціну за попередній місяць», йдеться у повідомленні УЗА.
Підписуйтесь на наш Telegram: все про внутрішнє життя агрохолдингів
В асоціації назвали п’ять критичних недоліків чинного регулювання:
- Юридична невизначеність: У постанові не визначено, що саме мається на увазі під «мінімальною ціною попереднього місяця», що унеможливлює належне застосування цього положення.
- Суперечність ринковим принципам: Експортні ціни природно коливаються залежно від глобальних трендів, сезонності, логістики, попиту та конкуренції. Штучна заборона зниження цін ігнорує ринкові реалії та загрожує здатності України укладати експортні контракти.
- Методологічні неузгодженості: Бізнес повідомляє про значні розбіжності між базисами поставки та затвердженими мінімальними цінами. Нинішня система створює абсурдні сценарії, коли товар на глибшому етапі логістики (CIF) має ту саму або навіть нижчу ціну, ніж на стартовому (EXW).
- Неефективність контролю: Коли ринкові ціни падають нижче затверджених, бізнес просто адаптується, змінюючи базис постачання, що підриває мету регулювання і збільшує адміністративне навантаження.
- Регуляторна невизначеність: Ця постанова додає непередбачуваності на тлі й без того високих логістичних, воєнних та валютних ризиків. Учасники ринку очікують від держави партнерства, а не односторонніх обмежень без належного обговорення.
«В умовах санкційної війни між США та ЄС, а також в умовах повномасштабної агресії росії, Україна — як гарант продовольчої безпеки світу — не може дозволити собі технічної зупинки експорту через невизначеність механізму мінімальних цін. Жодна інша країна світу не має подібних механізмів мінімальних цін, оскільки вони суперечать ринковій логіці та створюють непорозуміння на глобальних ринках», — зазначили в УЗА.
Читайте також: Новий механізм визначення мінімальних експортних цін ускладнює експорт деяких видів агропродукції — ВАР
- В березні уряд вніс зміни до Порядку затвердження мінімально допустимих експортних цін на мед, соєві боби та насіння ріпаку, пшеницю, кукурудзу, соняшникову олію та ячмінь.
Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2025 р.