8 квітня 2025, 19:05, Україна

135 тис. га від НААН — у ДП Резерв: Фонд держмайна пояснив причини

Фонд державного майна України заявив, що передача частини земель Національної академії аграрних наук (НААН) до державного підприємства «Резерв» не є «заволодінням» або вилученням із державної власності. Йдеться про ділянки, які не використовуються або не мають підтвердженого наукового призначення.

Про це йдеться в заяві ФДМУ на сторінці в Фейсбук.

«Жодного «заволодіння» землею не відбувається. Мова йде виключно про передачу частини земель, які не використовуються або використовуються неефективно, до державного підприємства «Резерв» для прозорого управління. Ці землі не продаються, не приватизуються й не вилучаються з державної власності.», — йдеться в заяві ФДМУ.

У ФДМУ зазначили, що ДП «Резерв» є оператором проєкту «Земельний банк» і має забезпечити прозоре управління державними землями через систему Prozorro.Продажі. У перспективі підприємство буде інтегроване в єдину інституцію — державний земельний банк.

У відомстві кажуть, що мова лише про землі, які перебувають у користуванні, але не мають підтвердження щодо їхнього наукового призначення. На основі аналізу було визначено 1 736 ділянок загальною площею 135 тис. га.  В цей перелік не входять ділянки, які реально використовуються для польових досліджень, тваринництва чи освіти, додають у ФМДУ. 

У відомстві заявляють, що у травні 2024 року передали ці дані для уточнення НААН. 

«За 10 місяців — лише одна відповідь із пропозицією передати 65 тис. га, з яких 50 тис. га в окупації, а реально придатні — 7 тис. га», — говориться в заяві.

В ФДМУ вказали, що на 276 тис. га землекористування НААН за 2024 рік отримано 3,4 млрд грн виручки, що «в рази нижче показників ефективного приватного сектору».

«При цьому велика частина прибутку формується не завдяки науці, а за рахунок комерційного землеробства, яке іноді не має жодного відношення до досліджень», — додають у Фонді.

Рішення включити в проєкт «Земельний банк» прийняли через відмову НААН від співпраці ухвалили, щоб припинити тіньове використання земель, які не приносять користі державі, додають в держструктурі. При цьому додають, що НААН має надати чіткий та аргументований список підприємств і ділянок, які їм справді потрібні.

Нагадаємо, що Національна академія аграрних наук України (НААН) виступила проти ініціативи Фонду державного майна України щодо вилучення у неї земельних ділянок сільськогосподарського призначення і передачі їх державному підприємству «Резерв».