В новому сезоні Україна може повернути втрачену частку на європейському ринку кукурудзи — ASAP Agri
Україна може отримати можливість не лише повернути втрачену частку на європейському ринку кукурудзи, а й зміцнити свої позиції, розширивши присутність у структурі імпорту ЄС. Про це в коментарі Latifundist.com розповів керівник аналітичного відділу та інсайтів ASAP Agri Олівʼє Буйє.
Підписуйтесь на наш YouTube: топи агрохолдингів без краваток
Він нагадав, що Європейський Союз залишається ключовим ринком збуту української кукурудзи — у типовий сезон Україна постачає понад половину всього імпорту кукурудзи до ЄС.
Втім, цього сезону ситуація набула несподіваного розвитку: американська кукурудза здійснила прорив — до Європи вже поставлено 2 млн т зернової зі США, що становить 16% від загального обсягу імпорту кукурудзи до ЄС. Для порівняння, у сезоні 2023/24 цей обсяг складав лише 182 тис. тонн.
Стрімке зростання поставок американської кукурудзи до Європи було зумовлене передусім її високою ціновою конкурентоспроможністю — особливо після повернення Дональда Трампа до Білого дому. Однак, у середньостроковій перспективі стратегічна перевага може зміститися на бік України, зазначає аналітик.
«ЄС, імовірно, збереже нульові мита на українську кукурудзу після 5 червня 2025 року, тоді як подальший доступ американської продукції на європейський ринок залишається під питанням. Попри тимчасове припинення торговельного протистояння між США та ЄС — щонайменше до липня — загроза відновлення 25% імпортного мита на американську кукурудзу до Євросоюзу залишається цілком імовірною», — вважає Буйє.
Якщо мита справді буде відновлено, цінова перевага американської кукурудзи суттєво знизиться. У поєднанні з потенційно більшим врожаєм в Україні та тиском на внутрішні ціни це може суттєво підвищити конкурентоспроможність української продукції на ринку ЄС, додав аналітик.
Попри те, що посівна кампанія кукурудзи в Україні лише набирає обертів, уже зараз на тлі очікуваного розширення площ зростає обережний оптимізм: країна має шанс зібрати гарний врожай. Це могло б стати своєрідним реваншем після розчарування 2024 року, коли, за даними USDA, валовий збір кукурудзи становив лише 26,8 млн т — найнижчий показник з 2017-го.
«За такого сценарію Україна отримає можливість не лише повернути втрачену частку на європейському ринку, а й зміцнити свої позиції, розширивши присутність у структурі імпорту ЄС. Втім, до початку нового сезону в жовтні на суттєве пожвавлення попиту з боку Євросоюзу українським виробникам розраховувати не варто — вже в липні на ринок вийде Бразилія з кукурудзою нового врожаю. Її поява неминуче посилить конкуренцію, а в разі запровадження мит на американську кукурудзу — перетвориться на серйозного суперника для української зернової», — підсумовує аналітик.