Україна та Сполучені Штати підписали угоду про надра, вона не буде суперечити угодам України з ЄС
Україна та Сполучені Штати підписали Угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови, повідомило Мінекономіки.
Підписуйтесь на наш Telegram: все про внутрішнє життя агрохолдингів
Угоду підписали Перша віцепрем’єр-міністерка — Міністерка економіки України Юлія Свириденко та міністр фінансів США Скотт Бессент.
Як зазначили в міністерстві, угода дозволить залучити додаткові інвестиції. США допомагають залучати до відновлення України приватних і публічних інвесторів — іноземні фонди, компанії, уряди держав, які підтримують боротьбу України проти російської агресії. Американські компанії отримають доступ до нових можливостей, які відкриває спільний розвиток природних ресурсів та відновлення України.
За словами премʼєр-міністра України Дениса Шмигаля, інвестиційний фонд в Україні матиме 50/50 частки управління і наповнення. Внески будуть здійснюватися в грошовій формі, а американська сторона зможе зараховувати нову військову допомогу як внесок до фонду.
«Жодні борги, жодна допомога, яка надавалася Україною до підписання угоди, не є предметом цієї угоди», — сказав він.
Як пише Європейська правда, яка ознайомилася з документом, чимало деталей, в тому числі тих, які мають політичне значення, будуть прописані у «технічній угоді», яка станом на зараз не готова до підписання. Угода, підписана у середу, викладена на лише 12 сторінках. Для порівняння — попередній проєкт, який США передавали Україні у березні, викладений тим самим шрифтом, забирає понад 90 сторінок.
В угоді детально описані гарантії того, що вона не буде суперечити угодам України з ЄС та прагненню України до вступу, а у разі появи такої суперечності у вступній угоді з Євросоюзом — положення угоди з США мають бути переглянуті.
Документ не підпорядковує Україну американській правовій системі — суперечки вирішуються паритетно, на засадах консультацій, пише ЄП.
Також немає «права першої руки» для компаній з США у отриманні ліцензій на видобуток мінеральних ресурсів в Україні, однак американські компанії повинні мати доступ до аукціонів або переговорів з купівлі таких мінералів на умовах не гірших за інших покупців.
- В лютому видання Telegraf повідомляло, що адміністрація Дональда Трампа запропонувала Україні угоду на $500 млрд, яка передбачає економічний контроль США над ключовими секторами української економіки, включаючи порти, інфраструктуру, нафту, газ і природні ресурси.
Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2025 р.