Українську молочку чекає повернення до європейських квот. Аналітики назвали обсяги і категорії, які знаходяться в зоні ризику
У разі завершення режиму АТМ торгівля України та ЄС повернеться до умов Угоди про зону вільної торгівлі Україна–ЄС. Це означає, що експорт молочної продукції знову буде обмежено квотами, повідомив провідний аналітик «Інфагро» Максим Фастєєв.
Підписуйтесь на наш Telegram: все про внутрішнє життя агрохолдингів
Квоти включають 10 тис. т на рік для свіжої продукції (молоко, вершки, кисломолочні вироби) та згущеного молока, 5 тис. т — для сухого молока, і 3 тис. т — для масла. З огляду на те, що зміни набудуть чинності з червня, квоти до кінця 2025 року будуть скориговані пропорційно — приблизно на половину або 7/12 річного обсягу.
За словами Фастєєва, для більшості категорій передбачено обов’язкове ліцензування, а для окремих позицій буде діяти правило «first come, first served». Водночас низка товарів, зокрема сири (код 0406) та сироватка (0404, за винятком 040490), залишаться безмитними й не підпадають під квотування.
«Враховуючи проаналізовану інформацію та дані статистики, в зоні ризика при сценарії «повернення до статусу 2021 року» в першу чергу знаходиться сухе молоко, обсяги експорту якого в 2024 році перевершили квоту в 3 рази і в поточному році також мають високі показники», — додав Фастєєв.
Читайте також: Єврокомісія обіцяє плавний перехід до нового режиму торгівлі з Україною, поточний не продовжуватимуть
- Раніше міністр агрополітики Віталій Коваль заявляв, що повернення України до довоєнних умов торгівлі з ЄС не відбудеться. Буде напрацьовано компромісний варіант, який врахує інтереси як українських, так і європейських фермерів.
Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2025 р.