Можливість експортувати цукор на ринок ЄС залишається критичною важливою для України, світовий ринок дуже волатильний — Кавушевська
Якщо до повномасштабного вторгнення близько 50% експорту українського цукру їхало до країн Середньої Азії, то зараз ці ринки втрачені. У 2023-2024 роках їх місце посів ринок ЄС. Однак із поточними обмеженнями з боку ЄС Україна його втрачає і потрапляє в залежність від світового ринку, який характеризується високою волатильністю та домінуванням тростинного цукру. Про це Latifundist.com розповіла Яна Кавушевська, голова «Укрцукру».
Підписуйтесь на наш Telegram: все про внутрішнє життя агрохолдингів
«Крім того, якщо говоримо про світовий ринок, потрібно не забувати, що фоббінг українського цукру все ще суттєво дорожчий (+-70 $/т) порівняно з європейськими виробниками, які мають вільний доступ до північних портів», — говорить Яна Кавушевська.
За її словами, експортний потенціал України по цукру оцінюється в 1 млн т, але потрібні «гарантовані» ринки збуту. Будувати експортну стратегію української цукрової галузі, виходячи лише з перспектив світового ринку, неможливо. Українська цукрова галузь може повною мірою реалізувати свої конкурентні переваги передусім в рамках бурякоцукрового поясу.
«Тому важливість експортувати цукор на європейський ринок залишається критичною для української цукрової галузі і ми розраховуємо на збільшення європейської квоти. Також ми просимо міністерства — і агрополітики, і економіки — сприяти зняттю мит на український цукор на ринках країн-нечленів ЄС, зокрема країн ЦЕФТА (Албанія, Боснія та Герцеговина, Молдова). Це близькі нам ринки із зручною наземною логістикою», — зазначає Кавушевська.
Вона також додала, що попри успішний і навіть рекордний з точки зору експорту 2024 рік, у 2025-му галузь очікує на спад основних показників — як у виробництві, так і в експорті цукру.
За словами Кавушевської, українські виробники вже почали адаптуватися до нових реалій. Окрім погодних умов, на рішення аграріїв скоротити посіви під цукровим буряком вплинула і невизначеність щодо перспектив експорту, зокрема в ЄС, а, отже, і побоювання щодо можливості отримати цільовий прибуток. Тому вони віддали перевагу більш «передбачуваним» культурам.
«Якщо торік, за даними «Укрцукру», цукровим буряком було засіяно близько 253 тис. га, то цього року — лише 210 тис. га», — підсумувала Кавушевська.
Читати матеріал повністю: Час «Ч» для пшениці, молока, біоетанолу і не лише: ЄС завершує безмитний режим для України
- З початку маркетингового року (1 вересня 2024 р) Україна експортувала 494 тис. т цукру. Основним покупцем українського цукру стала Туреччина.
Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2025 р.