27 травня 2025, 16:05, Добрива

Литва попри відмову від газу купує російський аміак. Імпортер говорить, що альтернативи немає

Литва повністю відмовилася від російського газу ще в 2022 році, проте аміак, що виробляється з нього, досі надходить до замовників у Литві. Про це пише LRT.

Підписуйтесь на наш Telegram: все про внутрішнє життя агрохолдингів

За останні 3 роки в країну було імпортовано російського аміаку на суму 157,3 млн євро. Представники компанії Achema, яка закуповує аміак для виробництва добрив, заявляють, що в країнах Балтії немає жодного діючого аміачного терміналу, тому придбати аміак у постачальників із США чи південних країн немає можливості. 17 травня вона зупинила власне виробництво аміаку через високі ціни на газ.

У компанії підтвердили, що були змушені закупити аміак у росії, щоби виконати свої контрактні зобов’язання.

«Ми здійснили одноразове придбання аміаку у непідсанкційного постачальника», — заявила представниця Achema.

За інформацією LRT, амiак закупили у російської компанії «Щекіноазот» (Тульська область). Постачання здійснювалося залізницею через територію Білорусі. На вагонах, зафіксованих у розпорядженні журналістів, видно маркування російської логістичної компанії Nova Trade.

У литовській компанії LTG Cargo, яка належить до складу «Литовських залізниць» і брала участь у транспортуванні, заявили, що заборони на імпорт аміаку з росії в ЄС не існує.

«Будь-які економічні зв’язки з Росією слід оцінювати вкрай негативно, навіть якщо вони, можливо, і законні», — говорив раніше міністр економіки та інновацій Литви Лукас Савіцкас.

За даними державної статистики, у період 2020–2025 років від 91% до майже 100% усього імпортованого аміаку в Литві був російського походження.

Читайте також: Литва після розслідування журналістів призупинила транзит білоруської ріпакової олії, виготовленої з української сировини

  • З 1 липня 2025 року в ЄС почнуть діяти нові мита на добрива з росії та білорусі. Мита впроваджуватимуться за прогресивною шкалою — до 430 євро за тонну до 2028 року. Основна мета — знизити залежність ЄС від російських добрив, частка яких сьогодні перевищила 35%.

Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2025 р.