Вчора, 12:00 Зерно

Пропозиції фуражної пшениці зникають з чорноморських ринків, ціни попиту зросли до 210 $/т — аналітики

Пропозиції на фуражну пшеницю в Україні зникли у середу, оскільки з’явились побоювання, що її просто не вистачить, адже перші результати збору показують відносно високий вміст білка. Про це Fastmarkets Agricensus повідомили учасники торгів.

Підписуйтесь на наш YouTube: топи агрохолдингів без краваток

У попередні дні пропозиції на відвантаження в серпні звучали на рівні 214 $/т FOB (Південний-Одеса-Чорноморськ), однак у середу такої пропозиції вже не було.

Водночас ціни попиту на фуражну пшеницю зросли щонайменше на $2 — до 210 $/т FOB в тих же портах.

На внутрішньому ринку також зафіксовано суттєве зростання: ціни попиту досягли 207–210 $/т CPT порти Чорного моря, тобто на рівні FOB. Для порівняння, тиждень тому ціна на FOB складала 206 $/т, а на CPT — $210.

Також джерела повідомляють, що хоча на європейському узбережжі Чорного моря поки немає пропозицій на фуражну пшеницю, очікується, що ціни попиту можуть сягнути знижки 6 €/т до вересневого контракту Euronext, що еквівалентно приблизно 224 $/т FOB Констанца-Варна-Бургас (CVB).

Це відбувається на фоні повільного збору врожаю в регіоні. Перші аналізи зібраної пшениці показують більшу частку продовольчої, а не фуражної пшениці. У Болгарії та Румунії якість пшениці загалом хороша, з високим вмістом білка.

В Україні вміст білка також вищий за середній, однак інші якісні параметри (наприклад, натура) часто нижчі від вимог. Тому навіть пшениця з 12,5% білка може вважатися фуражною.

Втім, на ринку бракує пшениці чистої фуражної якості.

«Ситуація з вмістом білка в пшениці справді серйозна. Навіть у північних регіонах, таких як Чернігівщина, білок хороший, але натура не відповідає вимогам», — зазначив директор консалтингово-аналітичної компанії Barva Invest Юрій Гаврилюк.

Також Гаврилюк додав, що баланс на ринку може вирівнятися після початку жнив у західних регіонах, де випала достатня кількість опадів.

«Навіть якщо згодом на ринку з’явиться більше фуражної пшениці, її можна буде змішувати, щоб отримати якість на рівні 11,5%. Продавати чисто фуражну — це безглуздо», — сказав один з трейдерів.

Утім, інші джерела зазначають, що ще зарано оцінювати загальний баланс, оскільки зараз лише початкові обмолоти. Проте на ринку вже з’явилася практика змішаного ціноутворення, коли різні класи змішуються, а фуражна пшениця як окрема позиція перестає чітко рахуватись.

Схожа ситуація була і торік, коли ціни на фуражну пшеницю зрівнялись із 11,5% продовольчою в портах CVB через дефіцит якісного фуражу та низький обсяг покриття.

Україна зазвичай має більшу частку фуражної пшениці, ніж продовольчої: торік співвідношення складало приблизно 30–40% продовольчої проти 60–70% фуражної, що відповідає оцінкам учасників ринку та позиції Мінагрополітики, яка зафіксована в меморандумі на 2024/25 МР.

Читайте також: Липневий звіт USDA: ринок очікує зниження прогнозів, але без різких змін

Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2025 р.