Сьогодні, 10:57 Переробка

Переробники в Польщі через дефіцит сировини просять скасувати національну заборону на імпорт ріпаку з України. Уряд не поспішає з рішенням

Польські виробники олії просять уряд скасувати заборону на імпорт ріпаку з України, яка була запроваджена в 2023 році. Це повʼязано з нижчим врожаєм в країні, ніж у попередні роки. Про це пише Укрінформ з посиланням на Money.pl.

Підписуйтесь на наш YouTube: топи агрохолдингів без краваток

В уряді Польщі поки що спостерігають за ситуацією і не поспішатимуть з рішеннями.

Польське об’єднання виробників олії (PSPO), яке об’єднує 95% компаній галузі, звернулося до прем’єр-міністра Дональда Туска з проханням переглянути чинну заборону на імпорт українського ріпаку. Переробники попереджають про ймовірний дефіцит сировини у сезоні 2025/2026, який може сягнути щонайменше 500 тис. тонн, що ставить під загрозу стабільну роботу підприємств.

У PSPO наголошують: у поточному сезоні дефіцит уже відчутний, а обмеження на ввезення ставить польських виробників у нерівні умови порівняно з іншими країнами ЄС, які продовжують безперешкодно закуповувати український ріпак. Водночас Польща дозволяє імпорт готової продукції — олії, що, за словами представників об’єднання, лише посилює тиск на переробну галузь.

Асоціація вважає, що скасування заборони не зашкодить польським аграріям, адже їхній ріпак і надалі буде затребуваним за ринковими цінами. У випадку можливого надлишку імпорту — пропонують застосувати кількісні квоти для балансування ринку.

Також у PSPO наголошують, що з 2022 року логістика українського експорту суттєво змінилася, тому повторення масового потоку ріпаку до Польщі малоймовірне.

Тим часом, Міністерство розвитку і технологій Польщі заявляє, що наразі не планує змінювати постанову від 2023 року — ані щодо скасування заборони, ані щодо введення обмежень. Уряд спостерігає за переговорами ЄС і України щодо умов торгівлі та дією тимчасового торговельного режиму, що набув чинності 6 червня.

Читайте також: Польща не виключає відновлення односторонньої заборони на імпорт української агропродукції у разі потреби

Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2025 р.