3 лютого 2026, 18:00, Україна

Вище ФАО для кукурудзи може дати 15 т/га, але вологе зерно зʼїсть прибуток — думка

Експерти застерігають аграріїв від орієнтації на надвисокі показники ФАО при виборі гібридів кукурудзи, адже це часто несе додаткові ризики й витрати, які не компенсуються врожайністю. Особливо це стосується центрально-західного Лісостепу, де використання гібридів із ФАО 380–400 може виглядати привабливо лише «на папері». Про це розповів директор агротехнічного департаменту компанії ПРОПОЛЕ Микола Сучек, пише Kurkul.com.

Приєднуйся до нас у Telegram 
 
Він зазначив, що на рішення фермерів часто впливають не лише агрономічні чинники, а й комерційні інтереси насіннєвих компаній, які намагаються реалізувати залишки продукції. У результаті господарства обирають пізньостиглі гібриди, не завжди враховуючи кліматичні та технологічні обмеження регіону.

За рекомендаціями Сучека, у Лісостепу доцільно диверсифікувати посіви кукурудзи за групами стиглості. Оптимально близько чверті площ відводити під ранньостиглі гібриди з ФАО 180–200, основну частину — 60–65% — засівати гібридами з ФАО 240–280, які поєднують урожайність і швидку вологовіддачу. Лише до 10% площ варто залишати під середньостиглі гібриди з ФАО 300–320. Від використання гібридів із ФАО понад 400 для цієї зони експерти радять відмовитися.

Ключовою причиною такої обережності є висока вологість зерна пізньостиглих гібридів. Хоча вони можуть формувати врожайність на рівні 15 т/га, вологість зерна часто сягає 30–34%, що змушує господарства кілька разів сушити кукурудзу й суттєво погіршує економіку виробництва.

Експерт підкреслив, що вибір ФАО має базуватися не на максимальному потенціалі гібрида, а на балансі між врожайністю, ресурсами господарства та логістичними можливостями. Саме такий підхід дозволяє знайти «золоту середину» і отримати реальний, а не номінальний економічний ефект.

Читайте також: У 2025 році Туреччина стала найбільшим імпортером української кукурудзи

Євгенія Ткаченко, Latifundist.com, 2026 р.