Візитка компанії
15.08.2021

Рецепт здорової ферми. Як працює АБМ-Трейд

Алла Силивончик, Latifundist.com
Чи завжди торговець стає виробником? Ні. Проте, «АБМ-Трейд» пішла саме таким шляхом: набувши досвіду в торгівлі, освоїла випуск кормових добавок і дезінфікуючих засобів. Продукція компанії добре відома серед українських тваринників. Але виробник не зупиняється на досягнутому: будує завод, щоб збільшити потужності з випуску кормів в 5 разів; виходить у птахівничий сегмент; відкриває нову лабораторію; освоює експортні поставки. Знайомтеся — «АБМ-Трейд».

Перші кроки і становлення

Історія волинської компанії «АБМ-Трейд» почалася у 2002 р. Тоді невелика фірма була однією з кількох дилерів польського виробника кормових добавок в Україні.

Засновник і керівник «АБМ-Трейд»
«Ми пройшли сувору школу: робота з дуже низькими торговими націнками, конкуренція з контрабандою (яка була на 10% дешевша, ніж наша продукція) і т.і. Але, завдяки такому досвіду, загартувалися і вижили».
Компанія реалізувала кормові добавки. І якось знайомі імпортери сухих дезінфікуючих засобів для ферм запропонували їй організувати виробництво цих продуктів. Роман Огроднічий з ентузіазмом взявся за справу, тому що мріяв освоїти власне виробництво, і за півроку відкрив цех. Невдовзі компанія, що замовляла деззасоби, розпалася, але «АБМ-Трейд» залишилася з обладнанням і досвідом виготовлення продукції.

Допитливі та амбітні співробітники компанії, вивчивши ринок дезінфікуючих засобів, вирішили зробити свій продукт. На експерименти з рецептурою, консультації з фахівцями пішло півроку. Але зусилля були варті того. Тому що компанія створила нині широко відомий на українському ринку Індез — засіб, що має пролонговану дію і може використовуватися в присутності тварин.

Польська компанія, чиї кормові добавки продавала «АБМ-Трейд», згодом відмовилася від дистрибуції. А волинські підприємці вирішили самостійно виробляти білкові концентрати для тварин. Так компанія стала і виробником, і продавцем продуктів для тварин.
Засновник і керівник «АБМ-Трейд» Роман Огроднічий

Роман Огроднічий
Засновник і керівник «АБМ-Трейд»
«Рано чи пізно, ми все одно відкрили б власне виробництво. До того йшло. Тому що потреби господарств потрібно швидко задовольняти. А з імпортними продуктами багато часу витрачалося на реєстрацію. Крім того, деякі вироблені в Україні продукти в 3-4 рази дешевші імпортних з ідентичним складом і дією».
З того часу компанія крок за кроком нарощувала виробничі потужності, формувалася команда. До речі, сьогодні в компанії працює 60 людей.

Повний раціон

Виробник ріс поступово, але кожного року випускав по декілька нових продуктів, патентуючи свої розробки. В роботі завжди відштовхувався від потреб фермерів.

Роман Огроднічий
Засновник і керівник «АБМ-Трейд»
«Ми просто питали у господарів, які проблеми на фермі, і думали, як можемо їх вирішити. Наприклад, 10 років тому вивели на ринок електроліт Пектосіл. І так з більшістю продуктів нашого асортименту».
Ветлікар, експерт-технолог «АБМ-Трейд» Олег Сковронський розповів, що у тваринництво (зокрема до напрямку відгодівлі свиней) іноді приходять люди, які не пов'язані із сільським господарством. Тому доводиться багато пояснювати, консультувати, як взагалі вести цю справу. Але, загалом, такі спеціалісти, як Олег, допомагають господарствам налагодити технологічні процеси, сформувати групи тварин по продуктивності, підібрати для них оптимальний раціон.
Ветлікар, експерт-технолог «АБМ-Трейд»
Олег Сковронський

Олег Сковронський
Ветлікар, експерт-технолог «АБМ-Трейд»
«Зрозуміло, що в різних господарствах працюють різні технології. Але багато залежить від людей, від того, наскільки вони віддаються своїй роботі, горять нею, використовують новітні знання і підходи в тваринництві».
За його словами, сьогодні вистоюють і виграють на ринку ті ферми, що не нехтували засобами безпеки, розвивали знання у тваринництві і формували професійний підхід до справи.

Завдяки співпраці з господарствами компанія виводила на ринок необхідні продукти і завойовувала довіру споживачів. Спираючись на потреби фермерів, «АБМ-Трейд» завжди вела свою роботу з науковим підґрунтям: плідно співпрацював з Державним науково-дослідним контрольним інститутом ветеринарних препаратів та кормових добавок, з українськими і іноземними технічними спеціалістами по годівлі тварин, з лабораторіями, зокрема, закордонними.
Сьогодні вистоюють і виграють на ринку ті ферми, що не нехтували засобами безпеки, розвивали знання у тваринництві і формували професійний підхід до справи.
Після того, як компанія освоїла виробництво кормових добавок, почала розвивати напрям спеціальних продуктів для тварин.

Олег Сковронський
Ветлікар, експерт-технолог «АБМ-Трейд»
«В ті роки на ринку майже не було спеціальних продуктів (гепатопротекторів, рослинних екстрактів, засобів для догляду за ратицями і т.і.) для тварин, тому ми ввійшли в ту нішу».
Так сьогодні у портфелі компанії продукти для годівлі тварин (готові корми, премікси, білкові концентрати), спеціальні продукти і дезінфікуючі засоби — всього більше 100 найменувань. У загальній структурі реалізації товари для годівлі і спеціальні продукти займають до 90% (у грошовому виразі) і решта — дезінфікуючі і засоби для ратиць. Приблизно 20% від загальної кількості продуктів, що виробляє компанія, вона виготовляє під конкретні замовлення господарств.

Як і іншим виробникам, компанії довелося пристосовуватися до ринкових змін.

Фахівець з технології годівлі і утримання сільгосптварин компанії «АБМ-Трейд»
«Через зростання цін на зернові ми, зрозуміло, переглянули рецептури кормів, частково змінили інгредієнти. Тому в цілому не відчули значного зниження попиту на свою продукцію».
У зв'язку з поширенням в Україні африканської чуми свиней, фермери більше купують дезінфікуючих засобів. За словами Олега Сковронського, господарства, що професійно займаються свинарством, як раніше, так і тепер слідкують за безпекою виробництва. Наслідки від АЧС відчулися у тому, що деякі господарства закрилися, а деякі зменшили поголів'я свиней.
Фахівець з технології годівлі і утримання сільгосптварин компанії «АБМ-Трейд» Олексій Держговський
Наслідки від АЧС відчулися у тому, що деякі господарства закрилися, а деякі зменшили поголів'я свиней.

Крім того, через високі ціни на зернові і низькі ціни реалізації свиней деякі ферми (до 20% від загальної кількості), що займаються відгодівлею, в цьому році не працювали по 3-4 місяці.

Склалося так, що спочатку компанія сконцентрувалася на виробництві і реалізації препаратів для свиней і великої рогатої худоби. Але з травня 2021 р. почала розвивати напрямок продуктів для птиці. Тільки-но компанія вийшла в цей сегмент, як відразу отримали позитивний результат.

Роман Огроднічий
Засновник і керівник «АБМ-Трейд»
«Раніше в нас не вистачало фахівців з птахівництва. Тепер в команді є такі спеціалісти, маємо хорошу консультативну підтримку і амбітні цілі в цьому напрямку».
За його словами, можливо, й добре, що компанія тільки тепер увійшла у найбільший сегмент споживання кормових добавок. Тому що до цього часу «АБМ-Трейд» здобула вже солідний досвід з виробництва і реалізації спеціальних продуктів, кормів для ВРХ та свиней. Також налагодила професійну виробничу базу, яка дозволяє з легкістю опановувати нову нішу.

Роман Огроднічий
Засновник і керівник «АБМ-Трейд»
«Зрозуміло, що ми вийшли на сформований і досить конкурентний ринок. Але ми вийшли підготовлені. Маємо професійну команду і зважений портфель продуктів. Тому плануємо стати одними з лідерів галузі».

На «кухні». Нове виробництво

Якщо головний офіс «АБМ-Трейд» знаходиться в Луцьку, то виробництво — за 60 км від обласного центру, у селищі міського типу Локачі. Компанія поступово придбавала нове обладнання, і сьогодні її «парк техніки» налічує 6 змішувачів різних модифікацій і спеціалізації. Крім того, на підприємстві встановлено сучасний і найпотужніший у Східній Європі прес для виробництва мінеральних блоків для ВРХ. Також — обладнання для виробництва желатинових капсул.

В березні цього року «АБМ-Трейд» розпочала будівництво заводу кормових добавок загальною потужністю 15 т продукції на годину. На новому майданчику буде встановлено лінії з виробництва преміксів (5 т/год) і престартових сумішей (5 т/год). Також інше обладнання — для виробництва мінеральних блоків і спеціальних продуктів. Це в основному лінії компаній Ottevanger Milling Engineers (Нідерланди), Paglierani (Італія) та інших виробників. Запустити нове підприємство планують в квітні-травні наступного року. Воно стане одним з найбільших в Україні за потужностями. Нове виробництво буде розташовано на 3 тис. м², але, за словами керівника підприємства, майданчик розрахований на розширення потужностей в майбутньому. Завдяки цьому підприємству компанія зможе збільшити виробництво продукції в 5 разів.

Реалізації проєкту будівництва нового заводу одночасно завадив і допоміг карантин. Завадив — тому, що були збої у поставках обладнання, і терміни реалізації трохи зсунулися. А допоміг тим, що компанія змогла отримати кредити для придбання обладнання і будівництва під низькі або нульові ставки. Крім залучених, «АБМ-Трейд» інвестує в розширення і власні кошти.

Сировинний напрямок

За роки роботи «АБМ-Трейд» налагодила постачання сировини і п'ять років тому бізнесом з імпорту інгредієнтів стала займатись юридична особа «Док-Агро». Компанія імпортує і реалізує сировину як для «АБМ-Трейд», так і для інших гравців ринку комбікормів (який налічує не менше 20 компаній) і агрохолдингів.

Сьогодні компанія на 80-85% забезпечує себе власним імпортом сировини. Виробник закуповує необхідні інгредієнти в США, Малайзії, Індії, Китаї, Бельгії, Болгарії, Нідерландах, Німеччині, Іспанії, Польщі.

Роман Огроднічий
Засновник і керівник «АБМ-Трейд»
«За рахунок власного імпорту сировини ми можемо знизити собівартість продукції, що виробляємо. Крім того — виводити на ринок зовсім нові продукти».
Зрозуміло, що бізнес, зав'язаний на імпортній сировині досить ризикований. Але в Україні немає належного виробництва вітамінів і мікроелементів, що використовуються у тваринництві. Загалом, на хімічному ринку, як і на інших, також існують свої цикли. Наприклад, декілька років тому була ситуація, коли в серпні вітамін А коштував 800 грн за 1 кг, а в січні — 15 тис. грн, і його ніде було купити. І в період пандемії також був і дефіцит, і подорожчання деяких товарів.

Але українські підприємці звикли маневрувати в різних ситуаціях. Керівник розповідає, що складні моменти переживали за рахунок власних запасів. Сьогодні є нові виклики: на вартість сировини суттєво впливає вартість доставки. Якщо раніше доставка одного контейнера коштувала $1,2-1,5 тис., тепер — $6-7 тис. Тобто у бізнесі завжди будуть свої виклики, це не минеться. Головне — шукати правильні рішення.

Оптом і в роздріб

Як розповів Олексій Держговський, сьогодні 80% клієнтів, що купують продукцію компанії — середні і великі українські ферми. Серед великих замовників такі компанії, як «Маїсс» (Хмельницька обл.), «УкрАгроКом», «Промінь» (Миколаївська обл.), «Глобино», «Угринів Еко Ферм», «Нові Аграрні Технології», «Вільне-2002», «Арцизька М'ясна Компанія» та ін.

Враховуючи потреби невеликих клієнтів, не так давно компанія почала розвивати роздрібні продажі продукції. Для цієї цілі «АБМ-Трейд» розробила власну марку TOIVO. Продукти цієї марки, створені на основі професійних засобів, компанія буде продавати виключно через дистрибуційну мережу. Для роздробу компанія розробила спеціальні невеликі упаковки, зручні для використовування власниками 2-3 корів, або 5-10 свиней.

Сьогодні у компанії є від одного до п'яти дистриб'юторів у кожній області, і товари ТМ TOIVO наявні щонайменше в тисячі ветеринарних аптек країни, крім того, в спеціалізованих магазинах та пунктах продажу агрохімії, насіння та ін.

Олексій Держговський
Фахівець з технології годівлі і утримання сільгосптварин компанії «АБМ-Трейд»
«Ми відчули попит на наші продукти не тільки в «великому» сільському господарстві, але також серед зоопарків, розплідників собак, ферм, які вирощують оленів, та ін. Також розвивається напрямок органічного тваринництва, «екосадиб». Ці сегменти зростають, і ми хочемо бути присутніми в них».
До речі, більше, ніж півроку тому «АБМ-Трейд» розпочала сертифікацію своїх продуктів відповідно до вимог щодо органічної продукції.

На початку цього року компанія зробила перші поставки товарів на зовнішній ринок, зокрема, в Молдову. Взагалі експортний напрямок розвивати непросто, тому що в різних країнах діють певні обмеження на ввезення кормових добавок та ін.

Роман Огроднічий
Засновник і керівник «АБМ-Трейд»
«Вихід на зовнішні ринки потребує часу, і ми працюємо над тим, щоб бути присутніми за кордоном. У компанії був досвід експортних поставок до ЄС. Там продукція добре себе показала, тому ми не боїмося конкурувати з іноземними виробниками як на українському, так і на зовнішніх ринках».

Лабораторний напрямок

Виробництво кормових добавок і преміксів передбачає постійне проведення аналізів: контроль вхідної сировини, готової продукції. Крім того, щоб розробити правильну рецептуру кормів, компанія повинна досліджувати якісний склад силосу, сінажу і білкових компонентів — тобто сировини від господарств, для яких будуть вироблятися добавки. Ці дослідження «АБМ-Трейд» проводить у власній лабораторії.

Роман Огроднічий
Засновник і керівник «АБМ-Трейд»
«Сім років тому ми придбали перший аналізатор Perten, який дозволяє дуже швидко проводити аналіз кормів. А також — аналізатор, що досліджує вміст мікотоксинів у кормах методом ELISA. Це сучасний, найбільш точний метод».
В цьому році «АБМ-Трейд» разом з партнерами з США (Rock River Laboratory)— відомим світовим лідером з дослідження кормів — планує відкрити найсучаснішу лабораторію. До цього часу компанія не була присутня на українському ринку. Деякі гравці відправляли зразки в цю лабораторію в Штати, витрачаючи великі кошти за доставку. Тепер досліди можна буде проводити в Україні значно дешевше. Незалежна лабораторія проводитиме аналізи як для «АБМ-Трейд», так і для інших гравців українського ринку комбікормів та господарств. Спеціалісти компанії вважають, що нова лабораторія стане суттєвим поштовхом для розвитку українського тваринництва.

Маючи вже солідний досвід, в компанії продовжують ставити амбітні цілі і досягати їх. Відкриття сучасної лабораторії, потужного заводу, розвиток кормового напряму в птахівництві — це плани «АБМ-Трейд» на близьку перспективу. Далі буде більше.
Алла Силивончик, Latifundist.com
Виконано за допомогоюDisqus