12 лютого 2022, 15:00, Олійні

На ринок соняшнику ЗВТ з Туреччиною суттєво не вплине, але загрози варто враховувати — думка

Безмитна квота на вивезення насіння соняшнику в обсязі 50 тис. т до Туреччини, яку буде встановлено в рамках Угоди про зону вільної торгівлі між Україною та Туреччиною, не матиме істотного впливу на сектор переробки в країні, зокрема поточного сезону, чому є декілька причин.

Таку думку висловила аналітик олійних ринків «АПК-Інформ» Світлана Киричок, пише видання.

Вона наголосила, що урожай насіння соняшнику в Україні в 2021 р. досяг чергового максимуму, склавши 16,5 млн т (+20% до 2020 р.). На додаток до рекордного виробництва в першій половині поточного сезону аграрії воліли стримувати продажі сировини, чекаючи на більш вигідні ціни, що привело до максимальних запасів олійної на ринку в зимовий період.

Як наслідок, наголосила Світлана Киричок, у другій половині 2021/22 МР Україна може побачити або профіцит пропозиції соняшнику, або величезні перехідні запаси, що теж цілком обґрунтовано в умовах поки ще невизначеності з майбутнім урожаєм олійної.

«Тому обсяг сировини, який передбачається квотою для безмитного експорту, може залишитися непоміченим у масштабах олійно-жирової промисловості країни і для решти 2021/22 МР не принесе істотного посилення конкуренції на сировинному ринку», — сказала аналітик.

Також зазначається, що з листопада 2021 р. ціни попиту в портах почали перевершувати ціни внутрішніх покупців, при цьому обсяги відвантажень олійної залишаються відносно невеликими, що свідчить про збереження більш високої привабливості внутрішнього ринку для аграрія.

Не виключено, акцентувала Світлана Киричок, що в період формування партій для відвантажень на зовнішні ринки в рамках квот експортний напрямок у ціновому плані буде більш привабливим і може привести до підвищення цін, однак, враховуючи невеликий обсяг для безмитного експорту, зростання цін буде, найімовірніше, локальним і значного впливу на загальну цінову кон'юнктуру не матиме.

За її словами у даній ситуації є і ризики, які, безумовно, варто враховувати. На даний час поки не зрозуміло, чи існує ймовірність перегляду даної квоти в рамках угоди як у менший бік, так і в більший. 

«Якщо така можливість передбачається, то в разі подальшого коригування обсягу для безмитного експорту до Туреччини в сумі з уже існуючими експортними «поблажками» для країн ЄС (знижений тариф експортного мита) конкуренція на сировинному ринку може дійсно загостритися, що знайде відображення у вартості соняшнику, а також олії», — підкреслила вона.

Нагадаємо, що генеральний директор «Асоціації Укроліяпром» Степан Капшук акцентував, Україна не може з легкістю віддавати соняшник Туреччині, якого не вистачає вітчизняним олійножировим підприємствам.