Вчора, 12:01 Україна

На Черкащині розгорівся конфлікт через аукціон оренди держземель

На аукціоні з оренди держземель в системі Prozorro.Продажі 19 учасників змагалися за право суборенди земельної ділянки сільськогосподарського призначення строком на 14 років і площею 128,3 га. Переможцем обрали «Красногірське», яке запропонувало найвищу ціну — 45 тис. грн/га щорічно (або 5,8 млн грн за рік). Підприємство отримало на підпис протокол про результати торгів, а вже 22 жовтня від «Земельного банку» надійшла відмова у його підписанні через те, що підприємство не надало всі необхідні документи для участі в аукціоні, розповіла співвласниця підприємства «Красногірське» Ольга Полозова. 

Підписуйтесь на наш Telegram: все про внутрішнє життя агрохолдингів

«Нам сказали, що не вистачає всіх документів від ТОВ «Красногірське». Я відповіла, що якщо б ми не надіслали всі необхідні документи, то нас би не допустили до участі в аукціоні. А нас допустили, ми аукціон виграли. Потім нам прислали прокол на підпис і за кілька днів після цього дискваліфікували. Але, якщо причина у відсутності якихось формальних документів, то ми готові їх додатково надіслати. В чому проблема? Земля, за яку йшли торги, два роки стоїть необроблена, а раніше оброблялась незаконно. Тобто не приносить ніякого прибутку державі. Вам же самим цікаво здати в оренду за такі кошти. Але отримали відповідь, що документи вже не приймаються», — сказала Полозова.

За словами генерального директора «Державного земельного банку» Ярослава Ярославського, закон забороняє додатково приймати документи після завершення торгів, а зобов’язує опрацьовувати тільки ті, які завантажені в систему Prozorro.Продажі.

У своїй відмові «Земельний банк» посилається на частину 7 статті 137 «Земельного кодексу України» та вимоги додатку 2 постанови №1013.

Але юрист «Красногірського» Микола Ореховський пояснює, що норма, яку застосував для відмови «Земельний банк», не стосується їх випадку. Адже стаття 130 «Земельного кодексу України» встановлює вимоги до юридичних осіб, які набувають у власність землі сільгоспризначення. Це заборона юридичним особам, в яких є іноземні співвласники, купувати землю.

Керівник SmartTender.biz Сергій Сагун, майданчику, де, власне, проходили торги, каже, що юрособа разом з заявою має подати документи, що підтверджують громадянство учасників (акціонерів, членів) та бенефіціарного власника. 

«В своїй заяві «Красногірське» зазначає, що додає до неї документи, що підтверджують громадянство учасників (акціонерів, членів) та бенефіціарного власника. Тобто, учасник, знав, розумів таку вимогу законодавства і, більше того, вказав, що додає ці документи до заяви. Нам не відомо у зв’язку з чим «Красногірське» не подало відповідні документи по всім учасникам товариства», — сказав він.

Ольга Полозова вважає, що торги скасували через інших учасників конкурсу — хтось з впливових агрокомпаній, які залучали до конкурсу по 2-3 свої компанії, не переміг і зміг домовитись із організаторами торгів. Вона буде йти в суд.

Читати детальніше про ситуацію: Компанія виграла аукціон з оренди держземлі, але її дискваліфікували через… копії паспортів засновників. Latifundist.com розбирається в конфлікті

  • На аукціоні 1 жовтня за сільгоспділянку понад 115 га на Вінниччині змагалися 14 учасників. Переможна ставка на її оренду — понад 3 млн грн.
  • 17 жовтня Земельний банк провів 7 аукціонів з суборенди державних земель с/г призначення у Волинській, Львівській та Черкаській областях, які принесли в держбюджет 21,3 млн грн (+ ПДВ 4,2 млн грн).

Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2024 р.