У другій половині сезону заводи можуть перейти на переробку сої через нестачу соняшника — аналітик
За останні два місяці Україна двічі встановила нові рекорди експорту соєвої олії, відвантаживши 40 тис. т у жовтні та 43 тис. т у листопаді. Ця тенденція, ймовірно, збережеться й у наступні місяці. Переробка соєвих бобів наразі залишається вигідною для переробників, на відміну від соняшника, де маржа впродовж останніх двох місяців була негативною. Про це в коментарі Latifundist.com розповів керівник аналітичного відділу та інсайтів ASAP Agri Олівʼє Буйє.
Підписуйтесь на наш YouTube: топи агрохолдингів без краваток
Зниження цін на соняшник, яке спостерігається з початку цього тижня, сприяло покращенню рентабельності його переробки, дозволивши заводам досягти беззбитковості. Водночас запаси соняшнику у багатьох операторів залишаються обмеженими, що спричинить загострення конкуренції між переробниками за сировину після завершення зимових свят, зазначає аналітик.
З вересня по грудень 2024 року Україна експортувала майже 2 млн т соняшникової олії, що еквівалентно переробці приблизно 4,5 млн т насіння. Це становить значну частину від загального виробництва в 10,1 млн т, за даними Мінагро. У таких умовах суттєве покращення рентабельності переробки соняшника здається малоймовірним.
«У другій половині сезону дефіцит сировини стає дедалі очевиднішим: не всі підприємства зможуть забезпечити себе достатніми обсягами насіння. Це змусить частину заводів скоротити обсяги переробки, а ті, хто має технічні можливості, можуть перейти на переробку сої», — додав Буйє.
Він зауважив, що окрім вигідної маржі, перехід на сою підтримує і рекордний врожай цієї культури в Україні. Якщо минулого сезону Україна експортувала 320 тис. т соєвої олії, то в цьому сезоні експорт, за поточними темпами, може сягнути 500 тис. т.