Через нестачу соняшника мультикрашеві заводи почали шукати маржу в переробці ріпаку, але вона швидко зникла через активний експорт — думка

Через зменшення врожаю соняшника цьогоріч мультикрашеві заводи почали переробляти ріпак, щоб отримати маржу, розповів керівник напрямку трейдингу агрохолдингу LNZ Group Володимир Корчун на Agro&Food Security Forum 2024.

Підписуйтесь на наш YouTube: топи агрохолдингів без краваток

«Краш-маржа для переробників (соняшника, — прим. ред.) негативна, а потужності в Україні значно зросли за останній час. Мультикрашеві заводи почали шукати альтернативи і маржу в переробці ріпаку, але вона дуже швидко зникла через активний експорт. Тож переробники переключилися на сою», — говорить Корчун.

Він зазначив, що проблема з соєю в тому, що в світі спостерігається перевиробництво цієї культури. Глобально вже третій рік поспіль збільшується виробництво, і наступного року очікується ще 25-30 млн т. Це ускладнює ситуацію, оскільки маржа на сою швидко зникає. Коли всі переробники переключаються на сою, навіть ті, хто ніколи не займався її переробкою, це призводить до зниження краш-маржі.

«Я вважаю, що наступний рік для сої буде ще складніший, адже ми очікуємо збільшення виробництва в Південній Америці, зокрема в Бразилії на 16-20 млн тонн, а також зростання площ в Аргентині. В Україні ж наша сильна сторона — соняшникова олія, оскільки це специфічна культура, і Україна є найбільшим експортером соняшникової олії у світі. Тому, на мою думку, слід фокусуватися на тому, в чому ми сильні», — додав Корчун.

За його словами, варто поглянути в сторону більш глибокої переробки. Компанія LNZ Group вже працює над ферментацією шротів, виробництвом концентратів, рафінацією олії та потенційно біодизелем.

Читайте також: В’ячеслав Петрище: Якщо мала маржа чи закінчилася сировина — зупини завод. У чому проблема?

  • У липні-вересні 2024/25 МР Україна експортувала 1,8 млн т насіння ріпаку, що на 13,4% більше за показник минулого сезону (1,6 млн т).

Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2024 р.

Виконано за допомогоюDisqus