Вчора, 15:03 Переробка

Ціни на молоко летять вниз. Аграрії підозрюють заводи у змові, ті заперечують і кажуть, що це неможливо

Фермери вважають, що між переробниками періодично відбувається змова і вони починають штучно знижувати закупівельні ціни на молоко. Про це розповів керівник господарства «Червоний маяк» Олександр Левицький.

Підписуйтесь на наш Telegram: все про внутрішнє життя агрохолдингів

«Наглядний приклад — ціна на жито. Минулого і позаминулого року хлібзаводи давали аграріям за нього 3,50 - 4,20 грн/кг, що суттєво нижче собівартості. Було відчуття, що вони просто знущаються. А сьогодні жито купують за 12 грн, дорожче пшениці, тому що його мало. Так само і з молоком. Я не кажу, що 17 грн — це нижче собівартості. Але не виключено, що якась частина людей скаже: «Тоді ми не займатимемося більше тваринництвом». Якщо переробники і далі намагатимуться змовитися, то через деякий час купуватимуть молоко дуже за дорого», — вважає Олександр Левицький. 

У компанії «ТАС Агро» повідомили, що сьогодні собівартість молока в них становить в межах 13-14 грн за літр, а реалізаційна ціна — 17,50 без ПДВ екстра ґатунок та 17,30 грн без ПДВ вищий ґатунок. Основну долю собівартості складає вартість кормів (в основному білкових — шротів, макухи), далі — ПММ, електроенергія і зарплата.

«Стосовно ціни на молоко. Поспілкувався зі своїми колегами по цеху тваринництва і переробниками, і дійшов до висновку що обвал цін на молоко, як сировину, стався за домовленістю переробників, які вирішили що ферми багато заробляють, а вони — ні», — каже директор з тваринництва «ТАС Агро» Руслан Вишневий.

В свою чергу, переробники молока переконують, що змова між ними неможлива. Ринок в Україні нерегульований. Так, минулого року на 40% зросла ціна на сире молоко. В той же час у торгових мережах ціни на кефір, молоко, ряжанку змінювалися значно повільніше, аніж зростала вартість сировини. Тож, останній місяць року переробні підприємства змушені були працювати в збиток. Але всі розуміли, що стрімке здорожчання сирого молока — явище тимчасове.

«Ще у грудні я казав, що ціни на молоко підуть вниз, тому що купівельна спроможність не тільки в Україні, але і в Європі не безмежна. Люди просто перестануть споживати надто дорогі молочні продукти. Так воно і сталося. Ціни почали падати. З'явилось багато молока, вже нема такого попиту. І відповідно відбуваються ринкові процеси — ціни йдуть вниз. Де вони зупиняться? Ну, десь зупиняться. Можливо, вони вже дісталися до нижчих позицій. Все вирішуватиме ринок», — каже Валентин Запорощук, президент групи компаній «Провіант» та PRAVIO, до якої входить Ічнянський молочно-консервний комбінат (IMKK).

У «Волошковому полі» кажуть, що хоча з січня ціна на молоко почала знижуватися, переробники ще не відчули цього ефекту, але сподіваються побачити його в лютому.

Читати більше: На молочному ринку стрес: після стрімкого злету закупівельні ціни поповзли донизу, переробники не можуть збути продукцію, а експорт майже зупинився. Що далі?

Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2025 р.