На молочному ринку стрес: після стрімкого злету закупівельні ціни поповзли донизу, переробники не можуть збути продукцію, а експорт майже зупинився. Що далі?
Ціни на сире молоко стрімко покотилися донизу. Зате на полицях магазинів б ють всі рекорди. На молочному ринку знов дисбаланс, затишшя і тривога.
Наприкінці минулого року на фоні збільшення експорту стрімко зросли закупівельні ціни на молоко-сировину. Конкуруючи за нього, молокозаводи пропонували виробникам 20 грн за літр і більше. Фермери рахували прибутки.
Але, як і попереджали експерти, цінова гойдалка посунула в інший бік. Попит на молочку на зовнішніх ринках зменшився. На внутрішньому — також. У переробників повні склади готової продукції. Торгові мережі знижувати ціни не поспішають і розраховуватися із переробниками — теж. Ті, в свою чергу, знижують закупівельні ціни на молоко-сирець. Всі опинилися у своєрідній пастці і тепер з'ясовують, хто винен і що робити.
Переробники кажуть, що фермери правлять надто високу ціну за сире молоко. А аграрії підозрюють молокозаводи у змові і звертають увагу на те, що останнім часом подорожчали усі складові собівартості молока. Latifundist.com розбирався у ситуації на молочному ринку.
«Молочні гойдалки»
У другому півріччі 2024 року виробники молока підняли ціни на сировину на понад 40%, ошелешив ринок на початку лютого виконавчий директор «Спілки молочних підприємств» Арсен Дідур в інтерв'ю «Економічній правді». Переробники купували молоко, натомість споживачі не могли дозволити через високу ціну, тому частина продукції пішла на експорт, розвивав думку він.
Заява викликала чималий резонанс, передусім з боку виробників молока. АВМ парирувала: ціни погоджують заводи, молочні ферми апріорі не можуть їх диктувати, адже молоко «швидкопсувний продукт, який не може почекати на складі кращої кон’юнктури чи слушного моменту як зерно». І взагалі українські заводи-експортери вершкового масла у 2024 році самі розігнали закупівельні ціни, намагаючись перехопити сировину одне в одного.
В АВМ вважають, що висока волатильність ринку, яка спостерігалась останнім часом, шкодить і заводам, і фермам. Вона не дає можливості довгострокового планування роботи та інвестицій.
Засновник компанії «Проект Травецький» і експерт молочного ринку Михайло Травецький очікував сьогоднішнього розвитку подій.
![]()
Михайло Травецький
Засновник компанії
«Проект Травецький»,
експерт молочного ринку
«Це — нездорова історія. Я завжди казав: «Що ви робите? Ви ж розумієте, який відкат буде?». Ми ж це вже проходили. Виходить, що всі наступають на ті самі граблі. Бо чим швидше воно злетить, тим глибше потім впаде. І потім взагалі незрозуміло, як формувати економіку, бізнес-плани, бюджети», — каже експерт.
В основі поточної інфляції молочної продукції лежать об'єктивні ринкові обставини, вважає провідний аналітик Інфагро Максим Фастєєв. На його думку, стрімку інфляцію наприкінці 2024 року спричинили такі фактори:
- зниження пропозиції сирого молока через аномальну липневу спеку і її наслідки: ріст вибраковки корів, погіршення стану їх здоров’я та ефективності (виробництва молока) для періоду 2-6 місяців, подорожчання якості та вартості кормів;
- глобальна інфляція світових молочних цін з піком у вересні (особливо для молочних жирів, тобто вершкового масла), яка стимулювала попит для українських товарів спочатку на зовнішніх ринках, а потім і на внутрішньому.
Максим Фастєєв
провідний аналітик «Інфагро»
«До загального фактору «зростання попиту» додаємо інші підпункти, які додатково пришвидшували зміну балансу, а отже і росту цін: девальвація гривні; заздалегідь заплановані на осінь акції в рітейлі; запуск нових ліній та нових продуктів рядом компаній, які потребували додаткових обсягів молочної сировини».
Маємо те, що маємо
Зниження цін на вершкове масло на світових ринках майже зупинило експорт з України. Наразі у багатьох переробників склади заповнені сировиною. Внутрішній рітейл традиційно відтерміновує розрахунки з заводами на 20-120 діб та не поспішає робити переоцінку продукції. Тож склалася така ситуація, коли переробники просто не можуть заплатити фермам за молоко, описує Травецький.
![]()
Михайло Травецький
Засновник компанії
«Проект Травецький»,
експерт молочного ринку
«І виходить от така сорочка. В мережах продукт стоїть. Купівельна спроможність кінцевого клієнта впала, тому що — інфляція. І найсумніше у всій цій історії — багато з тих, хто міг собі дозволити харчуватися повноцінно молочкою, в основному це мами, діти і ті, хто з грошима, — виїхали за кордон. Сьогодні змінився профіль клієнта. Пенсіонери не можуть дозволити собі платити дорого за якісні молочні продукти».
Окрім цього, на вітчизняних виробників тисне імпорт. Кажуть, що поляки вже й заводи побудували на кордоні з Україною, щоб зручнішою була логістика.
![]()
Андрій Табалов,
гендиректор компанії «Волошкове поле»
«Окремий тиск відчуває сирний ринок — великий імпорт польських сирів створює додаткові проблеми для українських виробників, а експортні ціни нині невигідні. Наприклад, виробництво казеїну зараз збиткове через високу собівартість», — каже гендиректор молочної компанії «Волошкове поле» Андрій Табалов.
Щоб стабілізувати ситуацію, довелося різко скоротити всі інвестиції та оптимізувати витрати.
Молокозаводи стали і «винуватцями» такої ситуації, і її «заручниками», вважає Максим Фастєєв. Адже, саме їм довелося швидко піднімати ціни спочатку на сировину через її дефіцит, щоб реалізувати свої плани по обсягам переробки. А потім збільшувати ціну і на готову продукцію задля збереження власної економіки.
![]()
Максим Фастєєв
провідний аналітик «Інфагро»
«Через те, що підвищення кінцевих/споживчих цін не відбувається одночасно, а має пройти погодження щодо термінів та відсотка подорожчання (на відміну від росту цін на сировину), переробні підприємства наприкінці року загнали себе в «економічну пастку».
Хто у виграші?
![]()
Арсен Дідур
виконавчий директор
«Спілки молочних підприємств»
«Якщо підсумувати, то основними бенефіціарами зростання ціни у 2024 році були виробники молока. Переробник працює з рентабельністю 3-8%. Наприклад, сирні підприємства радіють, коли мають 3%, бо є ще конкуренція з боку імпорту. Заводи, які виробляють свіжу молочну продукцію — «Молокія», «Галичина», «Яготинське», — працюють з рентабельністю 8%», — каже Арсен Дідур.
Водночас, за даними «Спілки молочних підприємств», рентабельність виробництва молока у грудні минулого року становила 35-40% і вище. Собівартість кілограма молока на добре обладнаній сучасній фермі складає 12-13 гривень з ПДВ. Тобто в окремих випадках рентабельність молочних ферм сягала і 70%.
Але в АВМ категорично не згодні з такими підрахунками. Там нагадують, що за підсумками 2022-го, промислове скотарство втратило 8%. В той же час збут молочних продуктів у заводів та виручка від експорту зросла на 41% або 102 млн дол.
Зараз ціни на молоко-сировину в Україні рухаються синхронно із середніми по ЄС. Це пов'язано із поглибленням співпраці із ЄС та залежністю молочних ферм від імпортних виробничих складових і технологій (понад 80% вхідних ресурсів — генетика, насіння, ЗЗР, добрива, ПММ, техніка для збору кормів та для роботи ферми — імпортні).
Зниження закупівельних цін неминуче
![]()
Арсен Дідур
виконавчий директор
«Спілки молочних підприємств»
«Згодом або переробники відмовлятимуться від сировини, або домовляються про ціну, щоб збалансувати вартість продукції із спроможністю населення», — попереджає Артем Дідур.
В АВМ кажуть, що молочні ферми України занепокоєні стратегією заводів стрімко знижати ціни на молоко до рівня початку 2024-го року. Станом на 1 лютого 2025 вони знизилися на 15% і вже було оголошено про подальше зниження. Заводи прагнуть опустити ціну на молоко до 40-35 євро/100 кг.
![]()
Анна Лавренюк
генеральна директорка АВМ
«Така «стратегія» партнерів є критичною, адже собівартість виробництва молока зросла на понад 60% порівняно із попереднім роком», — зазначила генеральна директорка АВМ Анна Лавренюк у своєму коментарі.
За словами Михайла Травецького, на ринку ходять чутки, що молокозаводи хочуть збити ціну на молоко-сирець до 15 грн. Самі ж переробники і розповсюджують ці чутки. В результаті, до 15 грн, може, й не знизять ціну, але до 16 з копійками цілком можуть.
![]()
Михайло Травецький
Засновник компанії
«Проект Травецький»,
експерт молочного ринку
«Переробники, за прогнозами, до 15 грн хочуть відкотити ціну. І якщо не відкриється ніякого каналу експорту, вони це зроблять. Тому що вже пішов масовий розтіл приватного сектора. Відповідно, зараз буде частка дешевого молока. Сьогодні приймають молоко з приватного сектору по 10 грн».
Виробники молока: «Між переробниками існує змова»
Агропідприємство «Червоний маяк» на Чернігівщині має 530 голів молочного стада. І в найближчій перспективі його планують збільшити до 700 голів. Керівник господарства Олександр Левицький вважає, що чутки про надприбутки виробників молока сильно перебільшені. Адже останнім часом подорожчали корми, дизельне паливо, електроенергія, збільшилися зарплати, тобто, все, що впливає на собівартість молока. Взяти хоча б кукурудзу. Якщо раніше вона коштувала 6-7 грн/кг, то зараз 9,30.
За результатами січня у «Червоному маяку» картина по собівартості буде не настільки райдужною, як вона була у грудні, але й збитків за нормальних надоїв (близько 37 л на дійну корову по підприємству) не очікується.
Фермери вважають, що між переробниками періодично відбувається змова і вони починають штучно знижувати закупівельні ціни. Але, на думку Олександра Левицького, це матиме зворотній ефект.
![]()
Олександр Левицький
директор підприємства «Червоний маяк»
«Наглядний приклад — ціна на жито. Минулого і позаминулого року хлібзаводи давали аграріям за нього 3,50 - 4,20 грн/кг, що суттєво нижче собівартості. Було відчуття, що вони просто знущаються. А сьогодні жито купують за 12 грн, дорожче пшениці, тому що його мало. Так само і з молоком. Я не кажу, що 17 грн — це нижче собівартості. Але не виключено, що якась частина людей скаже: «Тоді ми не займатимемося більше тваринництвом». Якщо переробники і далі намагатимуться змовитися, то через деякий час купуватимуть молоко дуже за дорого», — вважає Олександр Левицький.
У компанії «ТАС Агро» повідомили, що сьогодні собівартість молока в них становить в межах 13-14 грн за літр, а реалізаційна ціна — 17,50 без ПДВ екстра ґатунок та 17,30 грн без ПДВ вищий ґатунок. Основну долю собівартості складає вартість кормів (в основному білкових — шротів, макухи), далі — ПММ, електроенергія і зарплата.
«Стосовно ціни на молоко. Поспілкувався зі своїми колегами по цеху тваринництва і переробниками, і дійшов до висновку що обвал цін на молоко, як сировину, стався за домовленістю переробників, які вирішили що ферми багато заробляють, а вони — ні».
Михайло Травецький переконаний, що виробники дещо завищують собівартість молока, коли кажуть, що це 16-17 грн. В середньому собівартість молока по Україні нині складає 10-12 грн. В нього самого ферма на 60 корів, з яких дійні лише 15. І навіть з урахуванням того, що більша частина стада ще не продуктивна, а витрати на його утримання йдуть, собівартість молока становить приблизно 15 грн.
В свою чергу, переробники молока переконують, що змова між ними неможлива. Ринок в Україні нерегульований. Так, минулого року на 40% зросла ціна на сире молоко. В той же час у торгових мережах ціни на кефір, молоко, ряжанку змінювалися значно повільніше, аніж зростала вартість сировини. Тож, останній місяць року переробні підприємства змушені були працювати в збиток. Але всі розуміли, що стрімке здорожчання сирого молока — явище тимчасове.
«Ще у грудні я казав, що ціни на молоко підуть вниз, тому що купівельна спроможність не тільки в Україні, але і в Європі не безмежна. Люди просто перестануть споживати надто дорогі молочні продукти. Так воно і сталося. Ціни почали падати. З'явилось багато молока, вже нема такого попиту. І відповідно відбуваються ринкові процеси — ціни йдуть вниз. Де вони зупиняться? Ну, десь зупиняться. Можливо, вони вже дісталися до нижчих позицій. Все вирішуватиме ринок», — каже Валентин Запорощук, президент групи компаній «Провіант» та PRAVIO, до якої входить Ічнянський молочно-консервний комбінат (IMKK).
У «Волошковому полі» кажуть, що хоча з січня ціна на молоко почала знижуватися, переробники ще не відчули цього ефекту, але сподіваються побачити його в лютому.
За словами Валентина Запорощука, переробні компанії разом з виробниками сьогодні спільно обговорюють варіанти таких договірних стосунків, які могли б убезпечити і тих, і інших від надмірної волатильності. Тому що страждають від цього всі. Є розуміння і підтримка аграрного і економічного міністерств.
«Ми пропонуємо європейський підхід. В Європі давно вже склалися довготривалі стосунки, в яких ціна регулюється за рахунок біржових процесів, а не ситуативного ринкового впливу», — каже Валентин Запорощук.
Чого очікувати у найближчій перспективі?
Обмежений попит і збільшення частки дешевого молока з приватного сектору спричинять подальше падіння закупівельних цін.
![]()
Михайло Травецький
Засновник компанії
«Проект Травецький»,
експерт молочного ринку
«І по факту це буде досить вагомий аргумент для того, щоб далі знижувати закупівельну ціну у великих молочно-товарних ферм. Але поки що економіка буде, тому що це тільки початок року. Корми закладені, зерно закуплене. Виробник поки що у колокол бити не буде, зараз і по 10 грн продаватимуть молоко», — каже Михайло Травецький.
Максим Фастєєв вважає, що якими б негативними не були наслідки різкої осінньої інфляції, принципи вільного ринку ефективно і швидко регулюють баланс, у т.ч. і ціновий. Після того, як споживач зменшив обсяги закупівлі молочних продуктів на користь інших товарів, рітейл почав звертати більше уваги на імпорт, а переробники вимушені активно знижувати закупівельні ціни на сире молоко, наступним кроком стає стабілізація споживчих цін.
![]()
Максим Фастєєв
провідний аналітик «Інфагро»
«В той же час зниження закупівельної вартості на сировину зараз дозволяє переробним компанія відновлювати свою конкуретність на зовнішніх ринках, що в найближчі місяці також буде сприяти стабілізації цінової ситуації і на ринку сирого молока», — додає експерт.
А аналітик АВМ Георгій Кухалейшвілі пророкує, що порядок цін на молоко екстра ґатунку в травні 2025 року, в сезон «великого молока», може становити близько 17,50 грн/кг. Але довготривалого падіння цін не слід очікувати через тенденції світового ринку.
![]()
Георгій Кухалейшвілі
аналітик АВМ
«На світовому ринку сформувався новий коридор цін від 40 до 50 євро за 100 кг молока-сировини під впливом зростання виробничих витрат фермерів через подорожчання кормів, палива та у зв’язку з більш жорсткими екологічними вимогами. Даний коридор цін відповідає рівню цін на сире молоко в ЄС і США. Тому суттєве і довготривале зниження цін на молоко-сировину в Україні малоймовірне», — зазначає Георгій Кухалейшвілі..
Опитані нами експерти резюмують: ціна не знизиться до межі, коли займатися виробництвом молока буде нерентабельно, а нинішній цінопад — явище сезонне і наслідок минулорічного ринкового дисбалансу.