Бразильські фермери судитимуться з глобальними зернотрейдерами через «соєвий мораторій»
Верховний суд Бразилії дозволив найбільшому сільськогосподарському штату країни, Мату-Гросу, скасувати податкові пільги для компаній, що приєдналися до так званого «соєвого мораторію» — добровільної угоди зернотрейдерів, які відмовляються купувати сою, вирощену на ділянках в Амазонії, вирубаних після 2008 року. Про це пише Reuters.
Підписуйтесь на наш YouTube: топи агрохолдингів без краваток
«Соєвий мораторій», започаткований у 2006 році, вважається ефективним інструментом стримування вирубки лісів у тропічній Амазонії. Однак зростання попиту на сою та тиск з боку аграрних лобі ставлять під загрозу подальше існування цієї угоди.
Окремо, у вівторок, лобістська організація Aprosoja-MT, яка представляє фермерів Мату-Гросу, подала позов проти міжнародних зернових компаній та їхніх бразильських представництв, звинувачуючи їх у «незаконних діях у межах мораторію». У позові вимагається відшкодування збитків, яких, за словами фермерів, зазнали виробники сої через обмеження, передбачені угодою.
Позов подано проти бразильських підрозділів компаній ADM, Bunge, Cargill, Louis Dreyfus Company, COFCO, а також галузевих асоціацій Abiove і Anec.
Минулого року Мату-Гросу ухвалив закон про скасування податкових пільг для учасників «соєвого мораторію», однак Верховний суд тимчасово зупинив дію закону для перевірки його відповідності конституції.
Суддя Флавіо Діно визнав мораторій важливим інструментом охорони довкілля, але зазначив, що приватна угода не може обмежувати дії штату, який має право встановлювати власні критерії для надання податкових пільг, якщо це відповідає законодавству.
Судове рішення має бути затверджене колегією суддів, перш ніж набуде чинності з 1 січня 2026 року.
Галузева асоціація Abiove, яка представляє зернотрейдерів, заявила, що планує переговори з урядом Мату-Гросу щодо реалізації нового закону. Водночас Abiove підкреслила, що раніше надані пільги не можуть бути скасовані, адже вони гарантуються законом.
Наразі угода передбачає заборону закупівлі сої з усієї ферми, якщо на будь-якій її частині зафіксовано вирубку лісу після 2008 року. Один із можливих варіантів реформування — дозволити гнучкіший підхід, оцінюючи окремі поля, а не всю ділянку. Однак домовленості між фермерами та трейдерами поки що не досягнуто.
Читайте також: Reuters: Китай скасовує поставки бразильської сої через неналежну якість
Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2025 р.