ФАО запускає дворічний план підтримки українських аграріїв на $150 млн
Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) оголосила про запуск дворічного Плану надзвичайного реагування та раннього відновлення (EERRP) на 2025–2026 роки. Він спрямований на підтримку понад пів мільйона вразливих українців у відновленні агровиробництва, захисті засобів до існування та побудові довгострокової стійкості.
Про це повідомляє пресслужба ФАО.
«Цей план з’являється в той момент, коли українські фермери продовжують стикатися з величезними викликами — від замінованих полів і зруйнованої інфраструктури до обмеженого доступу до ринків. Через EERRP 2025–2026 ФАО продовжує підтримувати зусилля України щодо подолання наслідків війни, особливо у прифронтових сільських районах. Ми залишаємося відданими зміцненню стійкості агросектору країни та сприянню продовольчій безпеці в Україні та за її межами», — зазначив Мохаммед Азука, в.о. голови Офісу ФАО в Україні.
Підписуйтесь на наш YouTube: топи агрохолдингів без краваток
Згідно з четвертою оцінкою збитків і потреб (за період з лютого 2022 по грудень 2024), проведеною Світовим банком, загальні збитки та втрати в аграрному секторі становлять майже $84 млрд, з яких $1,6 млрд — лише в зрошувальній інфраструктурі. Йдеться про знищення складів, рибних господарств, систем аквакультури, багаторічних насаджень, вимушене забою худоби, крадіжки техніки, обладнання, ресурсів і врожаю. Крім того, Україна стикається з однією з найбільших у світі криз забруднення територій — станом на грудень 2024 року понад 138 000 км² землі та 14 000 км² води залишаються небезпечними через міни та вибухонебезпечні залишки війни.
«Незважаючи на всі ці виклики, українські фермери демонструють стійкість і надзвичайну силу. Ми вдячні за практичну підтримку ФАО — від екстрених поставок до стратегічного планування. Разом із партнерами ми інвестуємо у стійкість сільських родин і майбутнє продовольчих систем України», — сказав міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль.
Метою EERRP є допомога фермерам повернутися до виробництва, зменшити залежність від гуманітарної допомоги та сприяти продовольчій безпеці країни. План передбачає підтримку сільських домогосподарств і малих виробників у прифронтових областях шляхом надання екстреної допомоги, проведення розмінування, відновлення земель і реалізації заходів раннього відновлення. Перший рік охопить надзвичайні потреби, а повне відновлення триватиме два роки, включаючи підтримку доступу до ринків і сталих засобів до існування.
План базується на трьох взаємопов’язаних напрямах:
-
Надзвичайна допомога — надання сільськогосподарських ресурсів найбільш вразливим фермерам;
-
Відновлення земель — розмінування та реабілітація сільгоспугідь;
-
Раннє відновлення — багаторічна підтримка господарств і дрібних фермерів, надання знань, ресурсів і технічної допомоги для підвищення продуктивності та виходу на ринки.
Усі три напрями підкріплюватимуться аналітикою та моніторингом, щоб забезпечити ефективність і своєчасність втручань.
Для реалізації плану ФАО потребує $150 млн упродовж двох років і закликає міжнародних партнерів долучитися до сталого відновлення агропродовольчих систем України.
- Мінагро шукає проєкти з потребою фінансування від $10 млн — формуватимуть інвестпортфель агросектору
- Agrohub дослідив, як агрохолдинги допомагають мобілізованим працівникам та їхнім родинам у 2025 році
Софія Ярошенко, Latifundist.com, 2025 р.