Стрімке зменшення запасів вологи у ґрунті загрожує врожайності кукурудзи та соняшника. Найгірша ситуація на сході та півдні
В Україні швидко зменшуються запаси вологи в ґрунті, це створює значні ризики для формування високого врожаю пізніх культур — кукурудзи і соняшника. Через малу кількість весняних дощів зараз у землі майже не залишилося вологи, необхідної для росту рослин. Про це повідомляє Інститут агроекології і природокористування НААН.
Підписуйтесь на наш Telegram: все про внутрішнє життя агрохолдингів
У метровому шарі ґрунту волога коливається від дуже низьких 10 мм до максимуму 80 мм. Найгірша ситуація — у східних і південних областях, особливо в Луганській, Донецькій, Миколаївській, Херсонській, Запорізькій. Там запаси вологи часто менші за 25 мм, а в Дніпропетровській області — лише 8,25 мм. Це майже нуль, тобто ґрунт практично сухий.
За даними фахівців, порівняно з минулим місяцем ситуація погіршилася майже по всій Україні, крім Чернігівської області. Темпи висихання землі значно вищі, ніж торік. Для прикладу, у середині вегетаційного періоду в Дніпропетровській області минулого року вологи було значно більше.
Через спеку та нестачу води вже видно, як погіршився стан рослин. За супутниковими даними (NDVI), найбільше постраждали поля на півдні — у Миколаївській, Одеській та Херсонській областях. Там стан рослин гірший на 15–21% порівняно з торішнім.
У центральних та північних регіонах ситуація поки стабільна, хоча й трохи гірша за середні багаторічні показники. Проте попереду ще друга половина літа — якщо випаде 80–100 мм дощів, це може врятувати врожай, додали експерти.
Читайте також: Засуха в Херсонській області досягла критерію «сильної» — метеорологи
Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2025 р.