В Польщі призначили нового міністра сільського господарства, він підтримував ембарго на зерно з України
23 липня 2025 року в Польщі затвердили новий склад кабінету міністрів, у якому Стефан Краєвський отримав посаду міністра сільського господарства та розвитку села. Він був державним секретарем. Про це він повідомив у своєму Facebook.
Підписуйтесь на наш YouTube: топи агрохолдингів без краваток
Раніше цю посаду обіймав Чеслав Сєкерський (з 18 грудня 2023 року).
Стефан Краєвський підтримував збереження ембарго на українське зерно.
«Поки ми не знайдемо інших рішень, ембарго буде збережено», — говорив він у 2023 році.
Також Краєвський розкритикував публікацію списку польських компаній, які імпортували зерно з України. У листопаді 2023 року Мінагрополітики Польщі опублікувало на сайті такий список.
«Все це потрібно перевірити, проаналізувати та повністю проінформувати, бо поляки заслуговують на цю інформацію. Однак цей список лише налаштував фермерів проти компаній, компанії проти фермерів, що спричинило подальші розбіжності та занепокоєння», — говорив він.
В липні цього року Краєвський висловив задоволення тим, що угода з Україною містить двосторонній захисний пункт, який може бути задіяний у випадку, якщо надмірний імпорт з України порушить ринок в одній або кількох державах-членах ЄС.
Однак він зазначив, що цей пункт застосовується виключно до продуктів, на які поширюються додаткові преференції згідно з новою угодою. На його думку, бракує механізмів захисту ринку від надмірного імпорту продуктів, які вже лібералізовані, таких як малина чи ріпак.
«Деякі із запропонованих квот значно збільшені, особливо для цукру та меду. З цієї причини ми повторюємо наш заклик до їх поступового впровадження протягом кількох років», — заявив Краєвський.
Він також додав, що Польща продовжує свій заклик до створення спеціального компенсаційного фонду для сільськогосподарських виробників ЄС для компенсації потенційних збитків, спричинених надмірним імпортом з України, за зразком фонду, передбаченого в контексті угоди між ЄС та Меркосур.
Крім того, польські фермери вже заявили, що чекають рішучих кроків від нового міністра.
«Зрештою, ми стикаємося з дуже жорсткою конкуренцією з Україною через нещодавно укладену угоду про вільну торгівлю. Ми вимагаємо, щоб міністр діяв ефективно, щоб створити блокуючу меншість також щодо угоди з Меркосур», — говорить Даміан Муравець, представник фермерської організації.
Читайте також: Переробники в Польщі через дефіцит сировини просять скасувати національну заборону на імпорт ріпаку з України. Уряд не поспішає з рішенням
Євгенія Ткаченко, Latifundist.com, 2025 р.