Agrohub дослідив, де в агробізнесі заробляють найбільше
Agrohub вперше дослідив структуру та рівень доходів комерційних підрозділів в агробізнесі. Аналіз охопив продажі, закупівлю зернових та олійних культур у третіх сторін, а також комерційну логістику. У дослідженні взяли участь шість агрокомпаній із сукупним земельним банком 1,6 млн га. Дані актуальні станом на жовтень 2025 року.
Найвищі доходи серед комерційних функцій зафіксовані у продажах зернових та олійних культур. Медіанний фіксований дохід у цьому напрямі становить 64,9 тис. грн на місяць. У сегменті закупівлі зерна показник складає 59,8 тис. грн, а в логістиці — 36,7 тис. грн.
Серед менеджерів і спеціалістів найвищу компенсацію отримують фахівці, які працюють із зерновими та олійними. Далі за рівнем доходів ідуть напрями цукру, тваринництва та інші сегменти агробізнесу.
Для більшості комерційних функцій в агрокомпаніях базовою моделлю залишається фіксована заробітна плата. Комісійні за обсяги продажів застосовуються рідше та мають обмежене поширення. Водночас у закупівлі зерна змінна частина винагороди використовується активніше, хоча підходи до її нарахування відрізняються залежно від компанії. Річні бонуси є типовою практикою у продажах і логістиці.
У дослідженні зазначається, що команди продажів зазвичай працюють із двома напрямами — експортом і внутрішнім ринком. Експортні операції ведуться, зокрема, на базисах CPT, DAP та FOB. Організаційно більшість компаній використовують модель із розподілом на фронтофіс і бекофіс: перший відповідає за клієнтів та укладання угод, другий — за супровід контрактів і документообіг.
Закупівля зерна у третіх сторін залишається найбільш динамічним сегментом серед комерційних функцій. Компанії активно розширюють ці підрозділи для забезпечення завантаження елеваторів і портової інфраструктури. Водночас моделі мотивації у цьому напрямі ще формуються — агрокомпанії тестують різні співвідношення фіксованої та змінної частини оплати, а також бонусні механіки.
Комерційна логістика охоплює залізничні, автомобільні та морські перевезення, а також митне оформлення і сертифікацію. Найвищі доходи у цьому сегменті характерні для морської логістики, далі — для залізничної та автомобільної.
«Ми бачимо, що продажі та логістика вже працюють за досить стандартизованими моделями, які відповідають бізнес-підходам компаній. Водночас закупівля зерна — це функція, яка активного зростання і де компанії ще шукають оптимальні моделі мотивації. Окремо варто відзначити запит на універсальних фахівців, які можуть працювати з різними типами задач — це стає важливим фактором ефективності команд», — зазначив керівник Agrohub HR360 Benchmarking Дмитро Лєбєдєв.
Читайте також: Зарплати на елеваторах в Україні коливаються від 13 до 60 тис. грн
Євгенія Ткаченко, Latifundist.com, 2026 р.