27.08.2021
Руйнуємо міфи

ТОП-15 міфів про дослідження і збагачення ґрунтів

Алла Силивончик, Latifundist.com
Скільки людей, стільки й думок. Можливо, але не в питаннях, пов'язаних зі збагаченням і аналізом ґрунтів. В Україні тільки формується культура догляду за землею. Досі існують компанії, для яких зробити аналіз ґрунтів — це зайва трата часу і грошей. Можливо, з відкриттям ринку землі ставлення до «годувальниці» зміниться. А поки краще вивчити деякі поширені помилки, щоб не наступати на ті ж граблі. Розібратися допоможе кандидат хімічних наук, засновник лабораторії «Агротест», Катерина Губіна.
МІФ 1

Українські лабораторії не дають правильних результатів

Точність аналізів, проведених тою чи іншою лабораторією, визначається: по-перше, її акредитацією, по-друге, досвідом і тривалістю роботи на ринку, по-третє, кількістю клієнтів. Агрохімічні лабораторії проходять акредитацію Укрметртестстандарт, також можуть бути сертифіковані за міжнародною системою ISO. Деякі підприємства підключаються до міжнародної системи контролю результатів лабораторій з аналізу ґрунтів і рослин.
Екатерина Губина, кандидат химических наук, основатель лаборатории «Агротест»
Катерина Губіна, кандидат хімічних наук, засновник лабораторії «Агротест»
Наприклад, завдяки міжнародній програмі ALP, компанія додатково кілька разів на рік може перевірити якість і релевантність своїх досліджень і гарантувати клієнтам максимальну точність аналізів. Три рази на рік (навесні, влітку і восени) лабораторія, яка входить в систему, отримує з США ґрунтові зразки, робить аналізи і відправляє їх назад. Такі ж зразки досліджують більше 150 лабораторій по всьому світу. Спеціальна система статистичної обробки результатів експериментальних значень аналізує отриману інформацію, відкидаючи явно помилкові і залишаючи дані, яким можна довіряти. Кожна лабораторія, яка бере участь в програмі, звіряє свої результати з показниками в так званому «довірчому інтервалі» і бачить, наскільки великою є похибка. До слова, в 2016 році компанія «Агротест» першою в Україні приєдналася до цієї системи.

Катерина Губіна
кандидат хімічних наук, засновник лабораторії «Агротест»
«Важливо розуміти, що навіть імениті лабораторії, які є непорушним еталоном достовірності, перевіряють себе, беручи участь в міжнародних програмах. Зрозуміло, будь-які лабораторії (українські, німецькі, американські) діляться на тих, яким довіряють, і тих, яким не довіряють. У пошуках «своєї» лабораторії необхідно вивчити відгуки про дослідницьку компанію, якій плануєте «довіритися».
МІФ 2

Краще народними методами (по типу бур'янів) визначати стан ґрунту. Наприклад, якщо на полі росте хвощ, то ґрунт кислий і т.і.

Судити по бур'янах про стан ґрунтів — це, як робити висновки про групу крові людини по тому, кусають його комарі чи ні. Бур'яни є непрямим показником стану ґрунту.

Катерина Губіна
кандидат хімічних наук, засновник лабораторії «Агротест»
«Хвощ на полі може свідчити про те, що ґрунти підкислені, кислі або дуже кислі, або зовсім не кислі. Якщо будувати висновки на непрямих доказах, то вийде і непрямий результат, і «непрямий» врожай».
МІФ 3

Немає сенсу вкладати кошти
в дослідження ґрунту

Якщо сільське господарство не хобі, а бізнес, то дбайливий власник або агроном враховуватимуть економіку всіх процесів. Адже всі знають, скільки і яких поживних елементів споживають різні культури з ґрунту.

Наприклад, відомо, що в середньому для 1 т зерна кукурудзи потрібно:

  • 24-30 кг азоту;
  • 10-12 кг фосфору;
  • 25-30 кг калію;
  • 6-10 кг магнію.
З огляду на це, а також планів аграрія зібрати урожай кукурудзи 10 т з 1 га, виходить, що необхідно внести мінеральних добрив: 240-300 кг азоту, 100-120 кг фосфору, 250-300 кг калію, 600-1000 кг магнію. Ці цифри вражають і пригнічують, по-перше, ціновою складовою, по-друге, з точки зору здоров'я землі, засолення і т.і.

Але якщо провести аналізи, то ці цифри можуть істотно знизитися, тому що в ґрунті вже є «кредит» тих чи інших елементів. А ось який він? На це питання відповість тільки лабораторія, провівши дослідження.
МІФ 4

Для аналізу ґрунту досить точності відбору проб на 10-гектарній сітці

Точність відбору проб важлива для отримання достовірної картини про стан ґрунтів на всьому полі. Для традиційного землеробства можна взяти середній зразок з 10 га і навіть з 50 га. Але за умови, що поле «рівне», на ньому немає ніяких видимих проблем і в історії ділянки не було провалів із врожайністю культур. Якщо ж є проблемні місця, то їх треба вивчати окремо і «лікувати» локально.

Точне ж землеробство базується на диференційованому внесенні добрив за рекомендаціями, які пов'язані з відбором проб, узятих за координатами. Тому при такій технології проби збирають з кожного гектара поля.

Катерина Губіна
кандидат хімічних наук, засновник лабораторії «Агротест»
«Якщо поле, яке обробляють за технологією точного землеробства, без «сюрпризів», то можна взяти пробу ґрунтів і з кожних 5 га. Та фахівці рекомендують і це економічно доцільно використовувати сітку в 1 га».
МІФ 5

Необхідно звіряти аналізи
різних лабораторій для
перехресного контролю

Якщо аграрій ставить перед собою таку мету, то він обов'язково повинен врахувати три важливих моменти. По-перше, за якою методикою працює лабораторія. По-друге, яка у неї приладова база. По-третє, яку систему інтерпретації аналізів використовує лабораторія. Якщо лабораторії використовують одну методику, схоже обладнання та тлумачення результатів, то можна сміливо звіряти аналізи. Якщо ж хоча б по одному з параметрів лабораторії відрізняються, то сенс порівняння втрачається.

Катерина Губіна
кандидат хімічних наук, засновник лабораторії «Агротест»
«Насправді, сільгоспвиробника насамперед повинна цікавити інтерпретація аналізів ґрунту, а не методика, оснащення та ін. Це питання професіоналізму. Можна керуватися простим принципом: якщо «призначення», зроблені фахівцями лабораторії, спрацювали, тобто допомогли підвищити врожайність і т.і., значить, з цією лабораторією можна працювати».
МІФ 6

Якщо в ґрунті немає вологи, то робити аналіз — марно витрачати гроші

Це абсолютна помилка. Тому що дуже часто, саме базуючись на знаннях про кількість вологи і склад ґрунту, можна на посушливих землях домогтися хорошої врожайності культур навіть без меліорації, створивши спеціальну систему «харчування».

Катерина Губіна
кандидат хімічних наук, засновник лабораторії «Агротест»
«Аналіз посушливих ґрунтів покаже, яких елементів бракує, і, зважаючи на кількість вологи характерною регіону, фахівці лабораторії розраховують адекватні дози добрив і дають рекомендації щодо збереження вологи в ґрунті».
МІФ 7

Аналіз ґрунту можна робити після внесення добрив

Цього робити не можна, тому що картина буде не об'єктивною. Аналіз ґрунту необхідно проводити тільки після збирання врожаю.

Катерина Губіна
кандидат хімічних наук, засновник лабораторії «Агротест»
«Якщо аграрій робить аналіз ґрунту, після внесення добрив, щоб перевірити, потрапили необхідні елементи в ґрунт чи ні, то дослідження тільки покаже, що добрива таки потрапили в ґрунт, але скільки саме — ні. Це як з аналізу крові намагатися визначити, скільки цукерок з'їла людина. Але ж у кожної людини, як і у кожної ділянки землі, різний «метаболізм».
МІФ 8

Достатньо раз на кілька років
вносити компост або гній, щоб
не було проблем з ґрунтом

Компост і гній є органічними добривами, які майже завжди вміщують фосфор, азот, калій, але ніколи — мікроелементи. Тому в таких ґрунтах завжди є дефіцит мікроелементів. Чому так відбувається?

Катерина Губіна
кандидат хімічних наук, засновник лабораторії «Агротест»
«Справа в тому, що мікроелементи (купрум, цинк, залізо, марганець, молібден) є металами-комплексоутворювачами. Вони зв'язуються в міцні комплекси з органічною речовиною і перестають бути доступними. Тому угноєні ґрунти додатково потребують мікроелементів».
А з урахуванням того, що бувають різні види компосту і гною (курячий, кінський, коров'ячий, свинячий), в них в більшій чи меншій мірі зв'язуються ті чи інші мікроелементи. Щоб визначити, яких саме мікроелементів бракує, необхідно робити аналіз ґрунту.
МІФ 9

Немає сенсу платити за пробовідбір, тому що для аналізу беруться випадково вибрані із загальної кількості проби або взагалі всі зразки змішуються

Існують різні методи відбору проб: для традиційного землеробства і для точного землеробства. Усереднені аналітичні проби роблять за певною, встановленою методикою. Якщо поля не проблемні, то для традиційного землеробства проби змішуються з великих ділянок землі: 10 га, 20 га або 50 га. Для точного землеробства проби ґрунтів беруть з кожного гектара. Професійна лабораторія не вибирає із загальної кількості проб одну для аналізу, але проводить змішування зразків за спеціальною методикою і досліджує середню аналітичну пробу.
МІФ 10

Достатньо провести аналіз ґрунту один раз в 5 років, а не робити його щорічно

Земля — живий організм, який змінюється залежно від пори року. Крім того, у кожної культури різна здатність поглинати ті чи інші елементи з ґрунту. Також важливо враховувати, що у елементів ґрунту різна мобільність: якісь швидше виносяться з культурами, якісь повільніше.

Катерина Губіна
кандидат хімічних наук, засновник лабораторії «Агротест»
«Існує правило, яке стосується частоти проведення дослідження ґрунтів. Аналіз на вміст макроелементів (азот, фосфор, калій, кальцій, магній, сірка) робити щороку, а на вміст мікроелементів (марганець, цинк, мідь, залізо) можна проводити один раз в 5 років (і то, якщо при виявленні дефіциту були проведені заходи щодо його усунення відповідно до даних лабораторією рекомендацій). Цього правила краще дотримуватися. Але, крім цього, агроном може прийняти рішення провести аналіз ґрунтів або рослинного матеріалу, зважаючи на стан рослин і врожайність вирощуваних культур».
МІФ 11

На чорноземі все і так добре росте. Навіщо ще робити аналіз ґрунту?

Чорнозем — це особливий тип ґрунтів з високим вмістом гумусу. Гумус становить 90% органічної речовини ґрунту і є важливим критерієм оцінки її родючості. Однак не всі культури добре ростуть на чорноземі. Наприклад, для овочевих і ягідних культур він не підходить. Тому треба проводити аналіз ґрунту, щоб забезпечувати правильне живлення землі для різних культур.
МІФ 12

Немає необхідності вносити фосфорні добрива на лужних ґрунтах

Лужні ґрунти — це ґрунти з високим рівнем рН. Вони виникають завдяки наявності таких катіонів, як кальцій. Кальцій має особливість зв'язуватися з фосфором, утворюючи нерозчинний фосфат. Тому існує думка, що вносячи в ґрунт фосфорні добрива, ми перетворюємо їх в нерозчинні фосфати, і вони перестають бути доступними для рослин.

Катерина Губіна
кандидат хімічних наук, засновник лабораторії «Агротест»
«Якщо в ґрунті дефіцит фосфору, його в будь-якому випадку необхідно вносити. Фосфор в добривах вже присутній в кислій формі і відразу доступний рослинам. Фосфор особливо важливий на початку вегетації, в першу фазу формування кореневої системи. Але дози цього елемента повинні бути розраховані на основі аналізу ґрунту, коли відомий показник зв'язуючого кальцію».
У змінах ґрунтів існує певна інертність. І, щоб фосфор зв'язався в нерозчинну форму, потрібен час. Однак в будь-якому випадку необхідно підбирати правильний, максимально зважений «раціон» для землі.
МІФ 13

Внесений в ґрунт калій буде
доступний тільки через рік


Катерина Губіна
кандидат хімічних наук, засновник лабораторії «Агротест»
«Це помилка. Калій буде доступний у ґрунті у тому ж році і піде в той урожай, для якого він був призначений».
Дійсно, існують нюанси, пов'язані з текстурою і хімічним складом ґрунту. Наприклад, на торфовищах і на піщаних ґрунтах доступність калію буде різною. Деякі з них можуть перевести калій в недоступну форму. Є ґрунти, які дозволяють калію імобілізуватись, тобто стати доступними через зміну хімічних і фізичних умов.
Сотрудники лаборатории «Агротест»
Співробітники лабораторії «Агротест»

Катерина Губіна
кандидат хімічних наук, засновник лабораторії «Агротест»
«Єдиний елемент, який може бути доступний через рік, а може, і через два (залежно від рівня вологи і температури) — це сірка в елементарному вигляді. Щоб рослина змогла «поглинути» сірку, вона повинна перейти в сульфатну форму (окислитися). Це хімічний процес, якому сприяють волога, температура, наявність кисню».
МІФ 14

Засоленість ґрунтів пов'язана з надлишком натрію

Не завжди. Вони можуть бути засолені як через надлишок натрію, так і кальцію, а також інших солей. Крім того, засоленість може виникнути після внесення деяких добрив. Щоб визначити, схильний той чи інший ґрунт до засолення чи ні, лабораторії проводять дослідження методом кондуктометрії — аналіз на кількість розчинених солей.
МІФ 15

Комплекс мікроелементів для ґрунту завжди кращий, ніж один конкретний

Абсолютна помилка. Тому що кожна культура і кожен тип ґрунту потребує індивідуального підходу. Наприклад, для пшениці критично важливий такий мікроелемент як марганець. Для кукурудзи — цинк, для сої — цинк і молібден.

Катерина Губіна
кандидат хімічних наук, засновник лабораторії «Агротест»
«Немає ніякого сенсу в тому, щоб на всякий випадок вносити в ґрунт всі мікроелементи. Компанія зможе економити на тому, щоб не використовувати зайві добрива, якщо буде робити аналіз ґрунтів і знати, чого її поля дійсно потребують».
Алла Силивончик, Latifundist.com
Виконано за допомогоюDisqus