19 лютого 2025, 12:07, Світ

Литовські компанії обходять заборону на імпорт ріпакової олії з білорусі. Вона може бути виготовлена з вкраденого в Україні ріпаку — Схеми

У червні 2024 року Литва ввела заборону на імпорт агропродукції з росії та білорусі, в тому числі і ріпакової олії. Проте литовські компанії обходять цю заборону і продовжуть імпортувати ріпакову олію, яка, до того ж, може бути виготовлена з українського ріпаку, незаконно вивезеного з Херсонщини. Про це йдеться у розслідуванні «Схем».

Підписуйтесь на наш YouTube: топи агрохолдингів без краваток

«Литва ввела санкції та заборонила імпорт олії, тому ви не зможете зробити це напряму. Вам потрібно імпортувати його до Латвії чи Польщі. Це можна зробити, якщо у вас є компанія. Там буде мито та інші нюанси, в тому числі з кодом товару. Я деталей не знаю, але є робоча схема, за якою працюють певні компанії», — розповів менеджер компанії TSLC (Литва).

Менеджерка іншої литовської компанії Baltijos Pervezima підтвердила, що вони співпрацюють з білоруським «Агропродуктом». Олію ввозять через порт в Ризі.

Згідно з даними із Федеральної державної інформаційної системи «Зерно», у 2023 році з окупованої частини Херсонської області до білорусі вивезли майже 5 тис. т насіння ріпаку. В білорусі отримувачами українського ріпаку стали п’ять компаній, серед яких — «Агропродукт». Це один із найбільших виробників ріпакової олії, яка експортується до ЄС, йдеться у розслідуванні.

За даними Євростату, протягом шести місяців 24-го року країни Євросоюзу купили більше 90 тис. т ріпакової олії з білорусі на понад 67 млн євро. Основні покупці — Литва та Латвія. За інформацією від білоруської опозиційної організації «Співтовариство залізничників білорусі», ці країни протягом усього 2024 року отримали приблизно по 50 тис. т ріпакової олії виключно від «Агропродукту».

Читайте також: Журналісти отримали доступ до російської системи «Зерно» і зʼясували, куди росіяни торік вивозили ріпак з Херсонщини

  • З початку червня 2024 року в Литву заборонено ввозити сільськогосподарську продукцію та корми з росії та білорусі згідно з переліком, складеним Міністерством сільського господарства та затвердженим урядом.

Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2025 р.