Аграрії активізували продажі соняшнику, так і не дочекавшись 30 тис. грн/т — аналітики
В Україні аграрії активізували продажі соняшника на тлі сприятливої погоди та завершення сівби, так і «не дочекавшись омріяних 30 тис. грн/т», пише GrainTrade.
Підписуйтесь на наш Telegram: все про внутрішнє життя агрохолдингів
Це створює додатковий тиск на ринок соняшникової олії, де й без того спостерігається надлишок пропозиції та слабкий попит з боку імпортерів.
За тиждень експортні ціни на українську соняшникову олію впали на 10 $/т. Наразі вона коштує 1110–1115 $/т із доставкою до чорноморських портів і 1120–1150 $/т — на умовах DAP у Німеччину та Македонію. Ситуацію ускладнює конкуренція з ріпаковою та соєвою олією в ЄС, а також загальне зниження цін на нафту. Для порівняння, російська олія торгується на рівні 1120–1125 $/т FOB та 1200 $/т CIF Mumbai.
Падають і ціни на соняшниковий шрот. У портах Чорного моря вони знизилися на 5 $/т — до 215–220 $/т, а на травневі поставки у Францію складають 248–250 $/т. Низькі ціни на фуражну пшеницю та кукурудзу лише підсилюють цей тренд, і вже в червні він може перекинутись на закупівельні ціни на соняшник.
Наразі вартість соняшника з олійністю 50% коливається в межах 26–26,7 тис. грн/т без ПДВ (550–565 $/т) з доставкою на завод. Переробники вже сформували значні запаси, яких має вистачити до початку сезону переробки ріпаку.
За даними Мінагрополітики, на 16 травня соняшником в Україні засіяно 3,9 млн га — це 77% від запланованих площ. Очікується, що найближчі дощі покращать стан посівів, а разом із ним і прогнози на врожай. Це додатковий фактор, який тисне на ринок.
Крім того, в Україні, Казахстані та росії через пересівання загиблих озимих площі під соняшником можуть зрости на 10–15%. Якщо ці прогнози справдяться, тиск на форвардні ціни соняшникової олії тільки посилиться вже в найближчі тижні.
Читайте також: Аграрії утримуються від укладання форвардів на новий врожай соняшнику через нестабільну погоду — Spike Brokers
Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2025 р.