Вчора, 17:33 Переробка

Мито стає фактором швидкої перебудови ринку ріпаку в Україні, але заводи поки не активізуються через відсутність маржі — ASAP Agri

Після ухвалення Верховною Радою 10% мита на експорт ріпаку та сої внутрішні ціни на ріпак в Україні стрімко почали знижуватися. Про це в коментарі Latifundist.com розповіла керівниця редакційного контенту та аналітики ASAP Agri Вікторія Блажко.

Підписуйтесь на наш YouTube: топи агрохолдингів без краваток

Формально від сплати мита звільнені аграрії та кооперативи, які експортують власно вирощену продукцію. Та на практиці для багатьох дрібних і середніх фермерів це виглядає малореалістично — самостійно вивезти врожай за кордон можуть одиниці, зазначає Блажко. Це ставить під сумнів їхню експортну участь і підсилює очікування зростання пропозиції на внутрішньому ринку.

«Саме тому внутрішні ціни так швидко відреагували. Взагалі, зараз ринок опинився під подвійним тиском: з одного боку — нове мито, з іншого — слабкі котирування на Euronext. Варто нагадати, що ціни в Україні утримувалися стабільними навіть тоді, коли біржа кілька тижнів поспіль втрачала позиції. Тепер ці фактори працюють синхронно», — говорить Блажко.

За інформацією ASAP Agri, мито, ймовірно, набуде чинності з 1 вересня. Це запускає зворотний відлік: найближчими тижнями трейдери намагатимуться відвантажити максимум до запровадження нових правил. Водночас частина виробників може обрати вичікувальну позицію. Попри те, що ріпак зазвичай продають на старті сезону, нині у фермерів є більше можливостей для зберігання — і вони можуть цим скористатися, доки ситуація не стабілізується.

Блажко додає, що мито стає фактором швидкої перебудови ринку ріпаку в Україні. Експортна модель змінюється, торгові потоки переформатовуються, а головне питання — куди збувати готову продукцію — залишається відкритим.

«Заводи поки не активізуються: відсутність маржі переробки та слабкий попит на ріпакову олію й шрот з боку імпортерів не сприяють закупівлям. У нинішніх умовах навіть переробка сої виглядає вигіднішою», — додала вона.

Читайте також: Якби не правки, ми б сьогодні побачили 600 $/т: ринок реагує на нові мита для ріпаку

  • Верховна Рада на засіданні 16 липня проголосувала в другому читанні за законопроєкт №13157, в якому були соєво-ріпакові правки. Спочатку парламент відхилив «соєво-ріпакові» правки. Через це депутати почали блокувати трибуну. Згодом вона була розблокована і голосування продовжилось.