4 жовтня 2023, 12:07, Зерно

Експорт агропродукції у вересні зменшився на 3% у порівнянні з серпнем — УКАБ

У вересні 2023 року Україні вдалося експортувати 4,2 млн т продукції АПК, що на 3% менше аналогічного показника попереднього місяця. Необхідно врахувати, що не вся продукція встигла фізично перетнути кордон і значна кількість транспорту ще стоїть в чергах на виїзд.

Про це повідомляють аналітики «Українського клубу аграрного бізнесу» (УКАБ).

«Такий обсяг експорту в умовах практично щоденного обстрілу нашої портової інфраструктури річкових портів Дунаю російськими військами — безумовно гарний результат. Однак, такі показники залишаються майже в 2 рази меншими за максимальні обсяги експорту в умовах війни, коли була можливість експортувати значні об’єми в тому числі і з морських портів Одеси (в межах «зернового коридору»)», — йдеться у повідомленні.

Головним досягненням експорту сільськогосподарської продукції у вересні 2023 року є перші спроби здійснювати відвантаження тимчасовим морським коридором. Хоча обсяги експорту цим каналом поки що незначні, проте наявність такого досвіду без участі російської сторони відкривають нові перспективи, зазначають в УКАБ.

Щодо структури експорту продукції в вересні 2023 року, то вона виглядала наступним чином:

  • зернові культури: 2,1 млн т (пшениця — 63%, кукурудза — 30%, ячмінь — 6%). Падіння до показника минулого місяця: -10%;
  • олійних культур — 880,9 тис. т (ріпак — 75%, соєві боби — 23% та насіння соняшнику — 1%). Зростання: +17%.
  • рослинні олії — 479,9 тис. т (соняшникова олія — 74%, ріпакова — 22% та соєва — 3%). Падіння: -13%.
  • макухи після вилучення рослинних олій — 415,3 тис. т (соняшникова — 95%, соєва — 5%). Зростання: +13%.

Структура експорту змінюється відповідно до етапів збору врожаю. Саме тому зараз найбільше експортується пшениці та ріпаку, а також поступово збільшується експорт сої.

Читайте також: Експорт українського соняшнику у вересні вдвічі перевищив серпневий показник

«Основними очікуваннями наступного місяця щодо подальшого відновлення обсягів експорту агропромислової продукції є поступове збільшення відвантажень тимчасовим морським коридором без участі російської сторони та налагодження процесу здійснення експорту 4-ох видів продукції (пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику) в п’ять сусідніх країн ЄС через систему ліцензування», — додали в УКАБ.  

Нагадаємо, у вересні 2023 року Україна експортувала 1,7 млн т зерна, що на 52% менше, ніж в аналогічний період минулого року (3,6 млн т).