Осіння посівна 2025 року ризикує стати «золотою» через заборону на імпорт селітри морськими шляхами — Андрій Халявка
Якщо заборона на імпорт селітри через морські порти України збережеться, то ціни на добрива можуть вирости до рекордних рівнів. Про це в коментарі Latifundist.com розповів директор і власник GROSSDORF Андрій Халявка.
Підписуйтесь на наш YouTube: топи агрохолдингів без краваток
За його словами, обмеження морського імпорту означає втрату найдешевшого каналу поставок добрив, зокрема селітри з країн «доларової групи» — Туреччини, Узбекистану, Казахстану, Грузії. Їхня продукція традиційно значно дешевша за вітчизняну або європейську.
«Селітра є ринковим індикатором. Її подорожчання неминуче потягне за собою зростання цін на всі азотні добрива: карбамід, КАС, сульфат амонію. Для аграрія це означає суттєве збільшення собівартості виробництва. Враховуючи поточні ціни на зерно, багато фермерів опиняться перед складним вибором: або працювати в нуль чи мінус, або скорочувати норми внесення добрив, що прямо вдарить по майбутній врожайності», — сказав Халявка.
Альтернатива морському імпорту є, але обмежена, вважає він. Сухопутна логістика (через Польщу та Болгарію) не має достатніх об’ємів і гнучкості. Плюс — постачальники з цих країн відповідно реагують на дефіцит в Україні, миттєво піднімаючи ціни на 20–100 євро/т. А вітчизняне виробництво поки не здатне перекрити попит. Потрібні інвестиції та державна підтримка для збільшення обсягів.
Халявка наголошує на тому, що ситуація вимагає від держави не просто реакції, а розробки комплексних дій:
- Оперативних — спільно з військовими розробити механізми безпечного імпорту (наприклад, через рейдову перевалку або інші менш ризиковані методи).
- Стратегічних — запустити масштабну програму підтримки та стимулювання внутрішнього виробництва добрив.
«Якщо жоден із цих сценаріїв не буде реалізовано найближчим часом, осіння посівна 2025 року ризикує стати «золотою» — з рекордними цінами на добрива, їх фізичним дефіцитом та, як наслідок, скороченням посівних площ і падінням агровиробництва. Це вже питання не просто рентабельності агробізнесу, а й продовольчої безпеки всієї країни. Часу на роздуми немає», — підсумував Халявка.
Читайте також: Імпортери селітри та аміаку розвертають судна на Джурджулешти та Галац через заборону ВМС. Це вплине на ціни
- Під час воєнного стану командувач Військово-Морських Сил України віце-адмірал Олексій Неїжпапа заборонив заходження в українські порти торговельних суден, що перевозять вибухонебезпечні речовини. Відповідний лист до ДП «Адміністрація морських портів України» (АМПУ) датовано 7 липня.
Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2025 р.