Українські порти призупинили прийом і розвантаження аміачної селітри після листа командувача ВМС. Імпортери шукають нові маршрути — NV
Під час воєнного стану командувач Військово-Морських Сил України віце-адмірал Олексій Неїжпапа заборонив заходження в українські порти торговельних суден, що перевозять вибухонебезпечні речовини. Відповідний лист до ДП «Адміністрація морських портів України» (АМПУ) датовано 7 липня. Копією документа володіє NV Бізнес.
Підписуйтесь на наш YouTube: топи агрохолдингів без краваток
У листі зазначено, що метою обмеження є запобігання техногенній катастрофі в разі ураження таких суден або складів ворожими ударами.
«З метою недопущення техногенної катастрофи внаслідок ураження противником судна, транспортного засобу або сховища з небезпечними вантажами пропонуємо вжити заходів щодо недопущення з боку Адміністрації морських портів погодження (надання дозволів) заходу суден до портів України з вантажами речовин на основі аміаку, проведення з ними вантажно-розвантажувальних операцій та зберігання на територіях портів», — йдеться в документі.
Командування ВМС також рекомендує не включати судна з небезпечними вантажами до планів заходу в українські порти. Якщо ж судна вже прибули, їм радять розвантажуватися в портах сусідніх країн, по яких не завдаються ракетні удари.
Обмеження стосується, зокрема, безводного аміаку, аміачної селітри, розчинів на основі аміаку та інших вибухонебезпечних сполук.
У відповідь на лист ВМС начальник Чорноморського морського порту Олексій Маляренко 9 липня направив повідомлення агентам і портовим операторам. У ньому зазначено, що інформацію слід взяти до відома та поширити серед усіх зацікавлених сторін.
За даними NV, хоч листи ВМС і АМПУ мають рекомендаційний характер, українські порти вже призупинили прийом і розвантаження таких вантажів, повідомляють учасники ринку. Водночас остаточне рішення про заборону імпорту морським шляхом має ухвалити уряд.
Компанії, зацікавлені в постачанні азотних добрив, нині шукають альтернативні логістичні маршрути, зокрема — залізницею з портів країн ЄС.
Читайте також: Ринок добрив пригальмував у другій половині червня. Це сталося через стрибок цін — Халявка
Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2025 р.