Як 200 га помножити
на 47?

Тернопільська сага про врожай і кошти
Збір врожаю на землі «Качан-07»
Територія «Качан-07»
Елеватор «Качан-07»
З погляду філософії бізнесу в агро немає нічого надскладного. Агрокомпанії проходять такий самий шлях до успіху, як і всі інші. Щоб постійно розвиватися, необхідні ресурси — земля та інфраструктура, а для цього потрібні кошти. Але в тому і секрет, як ресурсами розпорядитися.
Наша друга історія з кейсу спільного проєкту Latifundist.com і банку ПУМБ — «Ефект масштабу» — про ПП «Качан-07» та його власника Романа Кіндзерського. За 14 років підприємство збільшило свій земельний банк більше ніж в 45 разів, «обросло» агропромисловими потужностями, майже перетворилося в холдинг і поступово крокує в напрямку ТОП-150 латифундистів України. Ми об'їхали з Романом 4 підприємства з орбіти «Качан-07» і законспектували свої враження і висновки від побаченого і почутого.

Мрія, породжена «Мрією»

Вербів
Роман за освітою економіст. І в агробізнесі стартував не з сільгоспвиробництва, а з трейдингу: з початку 2000-х працював в трейдингових компаніях. Отримав перший аграрний досвід, набив руку на вагонних відвантаженнях. Але який трейдер не мріє про свій агробізнес? Так трейдер Роман Кіндзерський і перетворився у власника приватного підприємства у своєму рідному селі Щепанів на Тернопільщині — у 28 років.
Роман Кіндзерський, власник Качан-07
На момент створення «Качана-07» в Щепанові прогресував агрохолдинг «Мрія». Куди не глянеш — всюди він. І мені стало прикро в душі. Я ж молодий був, енергійний. На той час вже накопичив досвід торгівлі зерном і знав, кому і як його можна продати. Справа була за малим — самим зерном. От і виникло питання: чому б його не вирощувати? Чому б не спробувати?


власник Качан-07
Роман Кіндзерський
Новостворений фермер почав зі свого села. Найняв трактори, які за декілька днів переорали і засіяли всі 200 га стартового земельного банку. Отримав перший урожай. А далі — по зростаючій. Згодом «Качан-07» придбав трактор, обприскувач, склад. Справа пішла.
Інфографіка «Качан-07»

Від накопичень — до кредитів

Соняшник на полях «Качан-07»
Стартовий капітал для фермерського бізнесу Роман Кіндзерський накопичив за час роботи трейдером. На початку 2000-х для трейдингу були золоті часи, а вільних земель — багато. Тож з пошуком пайовиків і укладанням з ними договорів оренди проблем не виникало.
А от свого місця для зберігання зерна у «Качана-07» не було. Тому першим значним придбанням приватного підприємства став склад підлогового зберігання — щоб не продавати зерно «з коліс».
На той час, маючи навіть 200 га землі, працювати без свого току було дуже складно. Щоб завезти зерно на елеватор, спочатку треба було десь довести його до базисних показників. Елеватор також за свої послуги брав кошти. Загалом, виходило дуже дорого. Були такі роки, що вартість зберігання зерна на елеваторі практично «з'їдала» весь прибуток. Особливо, коли зерно потребувало сушки і очистки.
Роман Кіндзерський
власник Качан-07
З придбанням техніки «Качан-07» теж не став мудрувати — почав з малого: тракторів ХТЗ — «конячок» Т150 — і вживаних причіпних обприскувачів.
На те, щоб кардинально змінити погляд на «технічне питання» і переключитися на потужну імпортну техніку (великі інвестиційні проекти із залученням банківських кредитів), підприємству знадобилося 5 років.
У 2012 році «Качан-07» придбав свій перший трактор Case — за $200 тис. Зараз Роман Кіндзерський жалкує, що не зробив цього раніше. За його словами, технічна модернізація не просто себе виправдала — підприємство вийшло на новий рівень землеобробітку і відповідно розвитку.
Коли взяли потужну імпортну техніку — як гора з плеч впала. Трактором Case за добу почали обробляти понад 100 га. Зразу виникла думка: чому ми так довго мучилися? Треба було ще раніше списати всю стару техніку і взяти для обробітку землі кращу. Тим більше, що наши сусіди, які почали працювати раніше, це давно вже зробили.

Тому для нас придбання першого трактору Case стало своєрідним поштовхом до подальшого розвитку. Ми зрозуміли, що можемо працювати скоріше і краще. Це головне.


Роман Кіндзерський
власник Качан-07

Курс — на розширення

Територія «Качан-07»
Взагалі, в своєму розвитку «Качан-07» пройшов декілька етапів. Земельний банк він нарощував поступово. Стартував в Козівському районі, до якого тоді відносилось село Щепанів (зараз — до новоствореного Тернопільського). Згодом розширив свою діяльність на сусідній Бережанський район: у селі Лапшин Роман Кіндзерський придбав недіюче міжрайонне насіннєве господарство, де раніше були механізовані склади. Воно стало матеріально-технічною базою підприємства для зберігання, очищення і сушки зерна, яку «Качан-07» вдосконалив: наново побудував і оснастив склади для зберігання зернових культур. Зараз тут розташовані елеватор і насіннєвий завод підприємства.
Пізніше більше 1 тис. га землі підприємство приєднало в Підгаєцькому районі від господарства села Вербів, яке перебувало в критичному стані. Нині тут «Качан-07» тримає свинокомплекс.
Таким чином, до 2013 року підприємство наростило земельний банк до 3 тис. га. А далі він почав стрімко зростати — в 2015 році «Качан-07» обробляв вже більше 4 тис. га. Зараз — понад 9,5 тис. І розширення не припиняється. Останнє поповнення земельного банку «Качана-07» — 3,7 тис. га — відбулося зовсім недавно, в 2021 році, — вже на Івано-Франківщині.
При таких об'ємах кредити й інші банківські фінансові інструменти стають вже невід'ємною частиною бізнесу. Роман Кіндзерський дотримується такої ж думки.
При інтенсивному розвитку і розширенні земельного банку дуже бракує обігових коштів. Тому що вирощування будь-якої культури потребує певних витрат. Від 15 тис. грн до 30 тис. грн на 1 га. Менше вкладати і економити на цьому немає сенсу. Якщо ти чогось рослинам не додаси, то і «вихлоп» у тебе буде відповідний — мізерний. Ти обов'язково недоотримаєш прибутку.
Роман Кіндзерський
власник Качан-07
Щоб вирішити цю проблему, підприємство спочатку домовлялося з дистриб'юторами. Просило в них фінансової допомоги, відстрочення платежу і т.д. Але поступово «Качан-7» прийшов до банківського кредитування.
Сьогодні дефіцит обігових коштів для нас вже не таке гостре питання, як 10 чи навіть 5 років тому. Зокрема, завдяки банківській сфері, політиці державної підтримки агровиробників і дешевим кредитам. Останні 3-4 роки ми плідно співпрацюємо із ПУМБ.
Роман Кіндзерський
власник Качан-07

Елеватор зайвим
не буває

Елеватор «Качан-07»
Вже три роки підприємство володіє елеватором в Лапшині. На сьогодні його потужність (з урахуванням складських потужностей ще одного дружнього підприємства – «АВК-Агро») — до 40 тис. т одночасного зберігання. Спочатку «Качан-07» побудував тут склади для зберігання зерна. А в 2018 році здійснив модернізацію.
І це був повністю усвідомлений крок.
На будівництво елеватора мене спонукав мій колега, у якого я зберігав зерно і якому вже набрид своїми проханнями: давай дешевше або давай ще що-небудь. Якось він мені сказав: «Купи собі елеватор — будеш керувати так, як має бути».

Мене це дуже спонукало. І як бачите — сьогодні ми маємо вже свої потужності по зберіганню зерна, по відвантаженню залізницею. А почалося все з маленького складу, «напольника». Ті часи навіть згадувати тяжко — складно було. Але я вважаю, що кожен, хто стає фермером зараз, мусить пройти подібні кроки. Бо це загартовує людей, і, найголовніше, вони отримують власний досвід: як щось можна зробити краще, а чого взагалі не потрібно робити.
Роман Кіндзерський
власник Качан-07
Загалом, це типова для «Качана-07» ситуація. Першим кроком йде розширення, а другим — будівництво і розвиток інфраструктури.
У спадок від інших господарств, які приєднували, ми отримали хороші землі і територію. А матеріально-технічну базу розвивали власними і позиковими коштами. Наприклад, ще кілька років тому придбали турецькі зерносушарки Neodry, італійські металеві силоси Frame Agi. Для насіннєвого заводу купили насіннєві машини, протруювачі. І пішло-поїхало. Модернізація — це процес невпинний.
Роман Кіндзерський
власник Качан-07
На тому ж елеваторі в Лапшині «Качан-07» в цьому році знову проводить модернізацію — збільшує продуктивність сушарок з 250 т до 800 т за добу. Оскільки за останні роки площі посіву зернових і кукурудзи значно збільшились. А чого ви хотіли? Це ж «Качан-07». А назві підприємства потрібно відповідати.

Товарних кредитів господарство уникає

Завантаження врожаю на транспорт
За словами Романа Кіндзерського, в співпраці з ПУМБ «Качан-07» використовує різні фінансові інструменти. Зокрема авальовані векселі, які допомогли господарству не тільки вирішити проблему обігових коштів, а й вибудовувати стабільні відносини з дистриб'юторами.
У чому перевага векселя? Я можу запитати у дистриб'ютора: «Є вексельна схема розрахунку? Давайте так і працювати: ви не змінюєте цін, а банк гарантує оплату». Так досягти порозуміння з дистриб'юторами набагато простіше, ніж без гарантії оплати векселя банком.
Роман Кіндзерський
власник Качан-07
По суті, вексель — це цінний папір, який дозволяє аграріям розрахуватися з дистриб'ютором за насіння, добрива та ЗЗР на умовах відстрочки платежу. Постачальники ж, у свою чергу, у авальованому векселі банком —бачать гарантію своєчасного його погашення. З його допомогою у період посівної можна профінансувати до 100% вартості товару, а заплатити пізніше — восени. Сукупна ж ціна придбаної продукції буде вигіднішою, ніж на умовах товарного кредиту від дистриб'ютора, а вартість операції авалювання векселя обійдеться в 4-5 разів дешевше за стандартний банківський кредит.
Що таке авальований вексель? Це гарантія банку моєї оплати перед дистриб'ютором придбаних товарів після сбуту врожаю. Навіщо витрачати обігові кошти на посівну, коли є можливість просто розрахуватись за неї пізніше, і це буде набагато вигідніше за товарне кредитування?
Роман Кіндзерський
власник Качан-07
Співпало і те, що ПУМБ якраз співпрацює з найвідомішими дистриб'юторами, у яких зацікавлено підприємство, серед них: Syngenta, Bayer, BASF, DuPont і «Суффле Агро Украина».

Від бобів
до кукурудзи

Роман Кіндзерський, власник Качан-07
Сьогодні «Качан-07» обробляє більше 9,5 тис. га. Водночас сівозміна в господарстві — майже класичне семипілля, але найбільші площі займають 4 культури: кукурудза, соняшник, пшениця і соя.
Саме від цього і походить назва підприємства.
Є «Нива», «Колос», «Зернятко», а чому не може бути «Качан»? От він і з'явився. Ну а «Качан-07» — бо я не один такий розумний. На момент реєстрації один «Качан» в Україні вже існував.
Роман Кіндзерський
власник Качан-07
І додає, що з погляду рентабельності сьогодні головні культури на підприємстві — соняшник і цукровий буряк. Кукурудза на третьому місці. Але все це, звісно, дуже відносно.
Структура посівів «Качан-07»
Різноманіття культур і диверсифікація, на мій погляд, це дуже добре. Озимі культури — озимі ячмінь, пшениця, ріпак — зменшують навантаження на весняний сезон. Звісно, можна всі роботи перетягнути і на весну. Але це складно. І треба все робити дуже оперативно — зайти технікою, обробити, посіяти. А рік на рік не приходиться. Крім того, треба дотримуватись почерговості посіву різних культур.
Роман Кіндзерський
власник Качан-07
Що ж стосується кінцевого результату вирощування сільгоспкультур, він також щороку різний. За словами Романа, середній прибуток з 1 га на полях «Качана-07» — $300-400.

Буде земля —
буде діло:
6 напрямків інвестицій в агро

Поля «Качан-07»
Але не полями єдиними живе підприємство. Сьогодні до його складу, крім потужностей по зберіганню і відвантаженню зерна, входять також свинокомплекс на 1,5 тис. голів, насіннєвий завод, а віднедавна ще і ферма КРС, розташована в Івано-Франківській області. Крім цього, підприємство власними силами будує птахофабрику на 100 тис. голів птиці.
Проте у кожного напрямку бізнесу — свої нюанси і перспективи. Наприклад, від вирощування свиней «Качан-07» не планує відмовлятися, незважаючи на ризики АЧС. Але розширити виробництво зараз не може, оскільки комплекс розташований біля села. За словами Романа, в майбутньому можливе розширення завдяки новим потужностям, які більш віддалені від населених пунктів. Проте це нові інвестиції і відповідно пошук фінансових ресурсів.
Насіннєвий завод підприємство сьогодні використовує переважно для власних потреб. Але, як зазначає Роман Кіндзерський, роботи по його модернізації тут ще неоране поле. Хоча напрямок, безумовно, перспективний.
З птахофермою схожа ситуація. «Качан-07» почав будувати її ще в 2014 році. Сьогодні близько 60% робіт, за словами Романа, вже виконано. Проте в минулому році через коронавірус підприємство поставило будівництво на «паузу».
Далі будемо дивитися і міркувати: чи власний капітал вкладати чи кредитний. Головне — це виконати те, що ми запланували — запустити птахофабрику в 2022 році. Якщо, звісно, коронавірус чи якийсь інший форс-мажор знову не внесуть свої корективи.
Роман Кіндзерський
власник Качан-07
Із фермою КРС все навпаки. На момент влиття в структуру підприємства вона була збитковою. Ферма і сьогодні працює ще з від'ємною рентабельністю. Але і суто соціальним проєктом її вже назвати не можна. За словами Романа, місяць тому тут оптимізували раціон годування тварин. І результат вже є: раніше середні надої були на рівні 12 л, сьогодні — 25 л.
А ще в господарстві роблять ставку на точне землеробство. Частково його вже запровадили і планують розвивати цей напрямок далі.
Ми встановили станції RTK. Сьогодні всі трактори у нас ходять рівно, вся техніка обладнана датчиками, які показують в реальному часі споживання пального. Але, щоб перейти на повноцінне точне землеробство, треба ще багато зробити. Закупити відповідну техніку. Зараз у нас перехідний період.
Роман Кіндзерський
власник Качан-07
Стратегічним напрямком на підприємстві вважають ринок землі. На думку Романа Кіндзерського, відкриття ринку — правильне рішення.
В землю ми, звичайно, будемо інвестувати. Я хочу це робити, тому що вся необхідна структура для її обробітку в господарстві вже побудована. Основним інструментом у нас має бути земля. Тому жодній людині, яка захоче нам продати її, не будемо відмовляти. Домовлятимемось. Хоча наразі таких бажаючих практично немає. Очікування від відкриття в Україні ринку землі виявилися дуже завищеними.
Роман Кіндзерський
власник Качан-07

Гроші, гроші, гроші

Збір врожаю на землі «Качан-07»
Звісно, для реалізації всіх проектів, втім, як і для утримання більше 9 тис. га господарству потрібні кошти. Багато коштів — як власних, так і позикових. Проте, на думку Романа, сумарна сума кредитів не повинна перевищувати 50% від загальної суми коштів, якими оперує підприємство.
Коли і які кредити брати — це теж ціла наука. Її «Качан-07», судячи з усього, вже засвоїв — об'єми кредитування поступово зростають. Наприклад, в останню модернізацію елеватора підприємство інвестувало $2 млн — як своїх, так і кредитних.
Співпраця з банками і розміри кредитування у нас збільшуються пропорційно розвитку підприємства. За роки існування «Качана-07» ми багато придбали і побудували такого, що можна віддати в заставу. Колись кредити були дорожчі, зараз — дешевші. Тому тепер і кредити, і інші фінансові інструменти для нас — повсякдення.

Оптимальна формула співпраці з банками мені бачиться такою: бери кредитних коштів стільки, щоб ти зміг їх віддати до кінця року. Або на період контрактування. Тут важливо не переборщити, не вийти поза межі своїх можливостей.
Роман Кіндзерський
власник Качан-07
Що ж стосується співробітництва з ПУМБ, «Качан-07» продуктивно взаємодіє з ним вже декілька років.
Це оперативний і гарний банк — як говорять, так і роблять. Ніяких негараздів за весь час співпраці у нас жодного разу не виникало.
Роман Кіндзерський
власник Качан-07

Напуття стартапівцям

Збір врожаю на землі «Качан-07»
Роман не приховує, що якщо б можна було б повернутися у минуле, він би багато чого зробив інакше. По-перше, не затягував би з «імпортизацією» парку сільгосптехніки, а якнайшвидше придбав би імпортні трактори. Якщо потрібно — з залученням кредитних коштів. Особливо, якщо б у нього були сьогоднішні партнери, один з яких ПУМБ.
За 14 років існування «Качана-07» відбулася радикальна еволюція відносин з банками. Коли ми починали, банківський відсоток кредиту був 24%, зараз можна оформити й під 3%, вигідну позику у рамках «Доступні кредити 5-7-9%.
Роман Кіндзерський
власник Качан-07
По-друге, з сьогоднішнім розумінням 10 років тому власник підприємства «Качан-07» інакше формував би і накопичував земельний банк, тим більше, що потенційна можливість для цього була. Зокрема, його розташування могло б бути більш компактним, а площа земель — більшою. Проте це фактори з категорії «якби знав де впаду, то й соломки б підстелив».
Але найголовніше, на думку Романа Кіндзерського, — діяти, постійно працювати і не боятися помилитися. Те саме стосується і розпорядження коштами.
Гроші — не кінцевий наш продукт. Вони мають працювати і бути в постійному русі. Тому що, коли рух грошей зупиняється, — зупиняється і бізнес. За роки існування «Качана-07» я в цьому не один раз переконався.
Роман Кіндзерський
власник Качан-07
До того ж, бізнес — це лише частина життя. Роман Кіндзерський, наприклад, кожен ранок робочого тижня починає з того, що відвозить до садочка свою найменшу дворічну доньку. А всього дітей у нього троє. Старший син вже «гризе» науку в університеті: вивчає міжнародні відносини. На думку Романа, це в майбутньому теж, можливо, буде якось «монетизовано» в розвитку підприємства «Качан-07».
Справа не в маржі. Всі думають, що маржа — це кінцеве. Вона з'явиться. Але для цього спочатку потрібно попрацювати, закласти фундамент. Ми отримували маржу і 14 років тому, і зараз, хоча, звісно, це різний масштаб. Але є чітке правило — маржу ми реінвестуємо в господарство. Ну скільки людині потрібно на особисті потреби і сім'ю? Це ж не такі великі гроші. А сільське господарство потребує постійного фінансування. Особливо, якщо рівнятися на європейського чи американського аграрія. Ментально ми вже близькі до них, а ось в плані технічної бази ще відстаємо. Треба наздоганяти.
Роман Кіндзерський
власник Качан-07

Спільний проект:

Виконано за допомогоюDisqus