Як 200 га помножити
на 47?

Тернопільська сага про врожай і кошти
Збір врожаю на землі «Качан-07»
Територія «Качан-07»
Елеватор «Качан-07»
З погляду філософії бізнесу в агро немає нічого надскладного. Агрокомпанії проходять такий самий шлях до успіху, як і всі інші. Щоб постійно розвиватися, необхідні ресурси — земля та інфраструктура, а для цього потрібні кошти. Але в тому і секрет, як ресурсами розпорядитися.
Наша друга історія з кейсу спільного проєкту Latifundist.com і банку ПУМБ — «Ефект масштабу» — про ПП «Качан-07» та його власника Романа Кіндзерського. За 14 років підприємство збільшило свій земельний банк більше ніж в 45 разів, «обросло» агропромисловими потужностями, майже перетворилося в холдинг і поступово крокує в напрямку ТОП-150 латифундистів України. Ми об'їхали з Романом 4 підприємства з орбіти «Качан-07» і законспектували свої враження і висновки від побаченого і почутого.

Мрія, породжена «Мрією»

Вербів
Роман за освітою економіст. І в агробізнесі стартував не з сільгоспвиробництва, а з трейдингу: з початку 2000-х працював в трейдингових компаніях. Отримав перший аграрний досвід, набив руку на вагонних відвантаженнях. Але який трейдер не мріє про свій агробізнес? Так трейдер Роман Кіндзерський і перетворився у власника приватного підприємства у своєму рідному селі Щепанів на Тернопільщині — у 28 років.
Роман Кіндзерський, власник Качан-07
На момент створення «Качана-07» в Щепанові прогресував агрохолдинг «Мрія». Куди не глянеш — всюди він. І мені стало прикро в душі. Я ж молодий був, енергійний. На той час вже накопичив досвід торгівлі зерном і знав, кому і як його можна продати. Справа була за малим — самим зерном. От і виникло питання: чому б його не вирощувати? Чому б не спробувати?


власник Качан-07
Роман Кіндзерський
Новостворений фермер почав зі свого села. Найняв трактори, які за декілька днів переорали і засіяли всі 200 га стартового земельного банку. Отримав перший урожай. А далі — по зростаючій. Згодом «Качан-07» придбав трактор, обприскувач, склад. Справа пішла.
Інфографіка «Качан-07»

Від накопичень — до кредитів

Соняшник на полях «Качан-07»
Стартовий капітал для фермерського бізнесу Роман Кіндзерський накопичив за час роботи трейдером. На початку 2000-х для трейдингу були золоті часи, а вільних земель — багато. Тож з пошуком пайовиків і укладанням з ними договорів оренди проблем не виникало.
А от свого місця для зберігання зерна у «Качана-07» не було. Тому першим значним придбанням приватного підприємства став склад підлогового зберігання — щоб не продавати зерно «з коліс».
На той час, маючи навіть 200 га землі, працювати без свого току було дуже складно. Щоб завезти зерно на елеватор, спочатку треба було десь довести його до базисних показників. Елеватор також за свої послуги брав кошти. Загалом, виходило дуже дорого. Були такі роки, що вартість зберігання зерна на елеваторі практично «з'їдала» весь прибуток. Особливо, коли зерно потребувало сушки і очистки.
Роман Кіндзерський
власник Качан-07
З придбанням техніки «Качан-07» теж не став мудрувати — почав з малого: тракторів ХТЗ — «конячок» Т150 — і вживаних причіпних обприскувачів.
На те, щоб кардинально змінити погляд на «технічне питання» і переключитися на потужну імпортну техніку (великі інвестиційні проекти із залученням банківських кредитів), підприємству знадобилося 5 років.
У 2012 році «Качан-07» придбав свій перший трактор Case — за $200 тис. Зараз Роман Кіндзерський жалкує, що не зробив цього раніше. За його словами, технічна модернізація не просто себе виправдала — підприємство вийшло на новий рівень землеобробітку і відповідно розвитку.
Коли взяли потужну імпортну техніку — як гора з плеч впала. Трактором Case за добу почали обробляти понад 100 га. Зразу виникла думка: чому ми так довго мучилися? Треба було ще раніше списати всю стару техніку і взяти для обробітку землі кращу. Тим більше, що наши сусіди, які почали працювати раніше, це давно вже зробили.

Тому для нас придбання першого трактору Case стало своєрідним поштовхом до подальшого розвитку. Ми зрозуміли, що можемо працювати скоріше і краще. Це головне.


Роман Кіндзерський
власник Качан-07

Курс — на розширення

Територія «Качан-07»
Взагалі, в своєму розвитку «Качан-07» пройшов декілька етапів. Земельний банк він нарощував поступово. Стартував в Козівському районі, до якого тоді відносилось село Щепанів (зараз — до новоствореного Тернопільського). Згодом розширив свою діяльність на сусідній Бережанський район: у селі Лапшин Роман Кіндзерський придбав недіюче міжрайонне насіннєве господарство, де раніше були механізовані склади. Воно стало матеріально-технічною базою підприємства для зберігання, очищення і сушки зерна, яку «Качан-07» вдосконалив: наново побудував і оснастив склади для зберігання зернових культур. Зараз тут розташовані елеватор і насіннєвий завод підприємства.
Пізніше більше 1 тис. га землі підприємство приєднало в Підгаєцькому районі від господарства села Вербів, яке перебувало в критичному стані. Нині тут «Качан-07» тримає свинокомплекс.
Таким чином, до 2013 року підприємство наростило земельний банк до 3 тис. га. А далі він почав стрімко зростати — в 2015 році «Качан-07» обробляв вже більше 4 тис. га. Зараз — понад 9,5 тис. І розширення не припиняється. Останнє поповнення земельного банку «Качана-07» — 3,7 тис. га — відбулося зовсім недавно, в 2021 році, — вже на Івано-Франківщині.
При таких об'ємах кредити й інші банківські фінансові інструменти стають вже невід'ємною частиною бізнесу. Роман Кіндзерський дотримується такої ж думки.
При інтенсивному розвитку і розширенні земельного банку дуже бракує обігових коштів. Тому що вирощування будь-якої культури потребує певних витрат. Від 15 тис. грн до 30 тис. грн на 1 га. Менше вкладати і економити на цьому немає сенсу. Якщо ти чогось рослинам не додаси, то і «вихлоп» у тебе буде відповідний — мізерний. Ти обов'язково недоотримаєш прибутку.
Роман Кіндзерський
власник Качан-07
Щоб вирішити цю проблему, підприємство спочатку домовлялося з дистриб'юторами. Просило в них фінансової допомоги, відстрочення платежу і т.д. Але поступово «Качан-7» прийшов до банківського кредитування.
Сьогодні дефіцит обігових коштів для нас вже не таке гостре питання, як 10 чи навіть 5 років тому. Зокрема, завдяки банківській сфері, політиці державної підтримки агровиробників і дешевим кредитам. Останні 3-4 роки ми плідно співпрацюємо із ПУМБ.
Роман Кіндзерський
власник Качан-07

Елеватор зайвим
не буває

Елеватор «Качан-07»