Як перевести зерносушарку на альтернативне паливо: досвід і поради від Галс Агро

Переобладнання зерносушарки на альтернативне паливо: досвід Галс Агро
Як перевести зерносушарку на альтернативне паливо: досвід і поради від Галс Агро
Джерело фото: Latifundist.com

Сушити зерно на природному газі цього року особливо дорого. Кусючі ціни на сушку змушують аграріїв дивитися в бік альтернативних видів палива.

В цьому році твердопаливні теплогенератори на своїх зерносушарках встановив агрохолдинг «Галс Агро». Ми звернулися до компанії з проханням поділитися своїм досвідом: чи були складнощі під час втілення такого проєкту, як шукали підрядника, скільки часу витратили на переобладнання, чи багато потрібно персоналу для роботи теплогенератора та яку економію в результаті отримали. Отже, п’ять порад від «Галс Агро» по переобладнанню зерносушарок.

Порада 1: Якщо є можливість — «перевзувайтесь»

В «Галс Агро» займаються вирощуванням цукрового буряку, кукурудзи, соняшника, озимої пшениці та нішевих культур, зокрема, гірчиці. Цього року планують зайнятися ще й виробництвом ягід. Через повномасштабне вторгнення змушені були весною дещо скоротити посіви цукрового буряку та кукурудзи, натомість збільшити посіви соняшнику. У сезоні 2023 сівозміна залишиться плюс-мінус такою ж, але додадуть трохи озимої пшениці.

Кукурудза 2022: Сушити, залишити в полі чи спалити в теплогенераторі?
Читати також

Вирощене зерно зберігають на двох елеваторах. Після минулорічного сезону сушіння задумалися над тим, щоб перевести свої три зерносушарки на альтернативне паливо — обладнати теплогенераторами, які будуть працювати на трісці та пелетах. Порахували, що сушіння зерна на трісці економніше у 5 разів, ніж якщо сушити його на природному газі. Тому такий проєкт зможе окупитися вже за сезон.

Порівняльна таблиця сушіння 1 тонно-відсотка кукурудзи на різних видах палива станом на жовтень 2022 р.

Як видно з таблиці, сушіння кукурудзи на пелеті від найближчого її конкурента, — скрапленого газу, — дешевше в 4 рази.

Порада 2: Визначтеся з видом сировини для теплогенератора

В «Гасл Агро» радять перед тим, як починати такий проєкт визначитися з тим, яка саме сировина буде використовуватися в якості палива для теплогенератора. В холдингу від початку вирішили, що будуть працювати на пелеті і трісці. Якщо пелету закупляють, то тріску заготовляють самі.  Для цього домовляються з територіальними громадами про розчищення хащів та розліснення земельних ділянок.

Павло Пустовойт

керівник Чернігівського кластеру

«Галс Агро»

«Проблем з сировиною для теплогенераторів немає. Пелети ми купуємо у різних постачальників по різним цінам. В цьому році закупили більше 1 тис. т пелет та заготовили приблизно 500 т тріски. Взагалі про заготівлю сировини потрібно думати весною. Зараз її теж можна знайти, але ціни будуть зовсім інші».

І додає, щоб посушити 1 тонно-відсоток зерна потрібно 2,5  кг пелет та 5-6 кг тріски. Щодо останньої, то є декілька нюансів. В ідеалі вологість тріски не повинна перевищувати 12-15%. Звісно, що вологість тріски багато в чому буде залежати від старанності персоналу та технологічних можливостей підприємства. В тих теплогенераторах, які поставив «Галс Агро» допускається спалювання тріски з вологістю 25%.

Додатково потрібно буде обладнати сухе місце для зберігання тріски і закупити спеціальну дробарку. В «Галс Агро», щоб робити тріску, закупили дробарку волинського виробника Palche.

Паливна тріска

Порада 3: Відвідайте вже готові об’єкти підрядника

З економікою все зрозуміло. Але, щоб отримати бажаний результат, потрібно знайти перевіреного підрядника. Задача у «Галс Агро» була такою: перевести на альтернативне паливо модульну сушарку Sukup потужністю 250 т/добу і дві шахтні — «ДСП 50» потужністю 400 т/добу і «Лубнимаш СШ» 65-600 т/добу. Однією з умов було те, що два теплогенератори повинні працювати на трісці, а один на пелеті.

Вивчали відгуки на ринку, порівнювали роботи різних компаній. Відвідали багато об’єктів. Вибір зупинили на компанії GRECO group, бо на українському ринку саме вона має найбільший досвід роботи з теплогенераторами, які працюють на трісці.

Павло Пустовойт

керівник Чернігівського кластеру

«Галс Агро»

«Звісно, є багато компаній в Україні, в тому числі і в Чернігівській області, які працюють з теплообмінниками. Але GRECO group за рік робить до сотні теплогенераторів на трісці. Ми бачили, що це реально робочі проєкти. Вони працюють. Саме це, а також позитивні відгуки по ринку, переконали нас працювати з цією компанією».

За словами регіонального представника по роботі з ключовими клієнтами GRECO Group Сергія Малки, під час роботи над проєктом «Галс Агро» потрібно було встановити два теплогенератора на вже діючі зерносушарки, а один на нову — від партнерів «Лубнимаш».

Сергій Малка

регіональний представник по работі з ключовими клієнтами GRECO Group 

«Тобто, строки роботи вже залежали не тільки від нас, адже була задіяна ще одна компанія — виробник зерносушарки. Але все пройшло на високому рівні. «Лубнимаш» виконали всі зобов’язання перед замовником по виготовленню та монтажу зерносушарки. А ми зі своєї сторони теж не підвели і виконали вчасно свою частину робіт. Запустили об’єкт точно в строки, які встановлював клієнт».

Монтаж обладнання, підведення до нього електроенергії та запуск теплогенератора зайняли приблизно 3 дні.

Сергій також пояснює, що перед тим, як підписати контракт з клієнтом, на підприємство приїжджає спеціаліст. Оглядає територію на предмет того, чи є можливість на ділянці біля зерносушарки розмістити теплогенератор. Адже найголовнішим фактором є саме місце, де буде стояти теплогенератор. І додає, що хоча для теплогенераторів «Греко Груп» і потрібні майданчики мінімального розміру (4 м х 5 м), та навіть з цією перевагою не завжди вдається їх встановити на діючих елеваторах.

Найголовнішим фактором є саме місце, де буде стояти теплогенератор

Після того, як визначились з розташуванням, спеціаліст ознайомлюється з технічними характеристиками, які зазначені у паспорті до обладнання.  З урахуванням усіх характеристик зернової сушарки спеціаліст прораховує  потужність теплогенератора. Для компанії «Галс Агро» потрібні були три теплогенератори на 3,5 МВт і 8 МВт.

Що по часу? За словами Сергія Малки, цінову пропозицію клієнт отримує одразу після проведення розрахунків щодо потужності теплогенератора, зазвичай це займає не більше одного дня.

Порада 4: Не жалійте інвестицій в додаткову техніку. Вони окупляться

Для обслуговування теплогенераторів додатковий персонал не потрібен. Як розповідає Павло Пустовойт, з усіма задачами цілком впорається оператор сушарки і технік. Та й спеціалісти «Греко Груп» після встановлення теплогенераторів не залишають своїх клієнтів сам на сам. У перші дві доби вони разом із замовником сушать зерно та допомагають розібратися з усіма процесами на практиці. Тим більше, що теплогенератори автоматизовані. Оператору достатньо вибрати потрібний режим сушіння, встановити параметри і процес буде відбуватися автоматизовано.

Теплогенератори для зерносушарок: які переваги, як встановити і яка їхня окупність?
Читати також

Щодо додаткових витрат, то «Галс Агро» довелося закупити навантажувач, який раз на день завантажує пелету чи тріску в бункер зерносушарки. Та, як зауважує Павло Пустовойт, без діла навантажувач не стоїть — активно використовують його по господарству для різних робіт, наприклад, для підгортання зерна.

Порада 5, або Про що потрібно пам’ятати

Сервісне обслуговування теплогенераторів на підприємстві «Галс Агро» ще не проводилось. В GRECO Group відповіли, що сервісна бригада налічує 24 сервісних інженера та 9 автівок. Це означає, що є можливість одночасно працювати на різних об’єктах в декількох регіонах.

Сервісна служба GRECO group

Павло Пустовойт також нагадав тим, хто тільки починає вивчати питання роботи зерносушарок на альтернативному пальному про те, що приблизно кожні 3-4 роки потрібно буде проводити їх капітальний ремонт. Але, як він зауважує, з тією економічною ефективністю та окупністю, яку мають теплогенератори, навіть капремонт у декілька років для аграрія буде вигідним.

Крім того зернові сушарки на будь-якому паливі загоряються. Пелета і тріска не виключення. Звісно, у 90-95% це відбувається через людський фактор. Тому Павло Пустовойт радить слідкувати за обладнанням та вчасно проводити його очищення.

В «Галс Агро» на переобладнаних зерносушарках вже сушили пшеницю та в невеликій кількості соняшник (погодні умови не дають вчасно провести збиральну кампанію олійної). Яку економічну ефективність отримали? Пообіцяли розповісти по закінченню сезону.

 Наталія Родак, Latifundist.com

Виконано за допомогоюDisqus