Пропелер теплогенератора
7 карток

Теплогенератори для зерносушарок: які переваги, як встановити і яка їхня окупність?

12 липня 2022, 09:00
18051
0

Дефіцит газу в Україні на 2022 рік прогнозували задовго до військового вторгнення росії. З початком війни ситуація стала ще гірша, ніж очікували. По-перше, видобуток газу в Україні за різними оцінками скоротився на 10-15%. По-друге, незважаючи на приріст імпорту з ЄС, більша частина європейського газу — це той самий перепроданий російський газ, від якого прагнуть відмовитися.

Як альтернативу йому розглядають газ із США, проте якою буде ціна завезеного палива в Україні — залишається тільки здогадуватися. Зважаючи на ці обставини, агровиробники все частіше розглядають інші види палива. Адже попереду жнива і гарячий сезон роботи елеваторів та зерносушарок.

У відповідь на запит агровиробників, ринок пропонує теплогенератори, які працюють на доступних матеріалах. Редакція Latifundist.com разом із експертом компанії Greсo Group Сергієм Малкою розібралася в особливостях обладнання зерносушарок теплогенераторами, вивчила їх переваги та економічну вигоду.

Катерина Зайцева, Latifundist.com

01

Що таке теплогенератори і для яких підприємств підходять?

Теплогенератор — автоматизований твердопаливний котел, який працює на альтернативному паливі та забезпечує рівномірну подачу тепла на зерносушарку. На сьогодні ринок пропонує агровиробникам теплогенератори різної потужності, що дозволяє встановлювати обладнання як на невеликих фермерських підприємствах, так і на елеваторах з великою потужністю переробки.

02

Яке паливо підходить для роботи теплогенератора?

Для роботи теплогенератора найкраще підходять пелети із лушпиння соняшника. Таке паливо має найвищий ККД, забезпечує швидкий набір температур та їхню стабільність.

У якості палива активно використовують і дерев’яні пелети. Вони також дають можливість працювати рівномірно, швидко досягати необхідних температур. Окрім того, дерев’яні пелети мають ще одну перевагу — низьку зольність, залишок після згоряння пелети складає близько 1%.

За словами експерта, на ринку популярне також паливо із дерев’яної тріски. Після зачистки лісосмуг завжди залишається багато відходів із дерева, тому цілком логічно використовувати їх у виробництві. Як показує практика, теплогенератори виробництва Greсo Group добре працюють і на такому матеріалі. Однак, варто зазначити, що дерев’яна тріска підійде для зерносушарок з невеликим обсягом переробки зерна.

Особливо актуальним як для фермерів, так і для агрохолдингів, є питання щодо використання в якості палива зернових відходів.

Сергій Малка

Експерт компанії Greсo Group

«Теплогенератор працюватиме на такому виді палива, однак ефективності в цьому буде мало. Будуть проблеми з набором температури, з утримуванням рівня температур впродовж тривалого періоду часу. А згодом виникнуть проблеми і з експлуатацією теплогенератора. Тому, зважаючи на власну практику, ми не радимо використовувати зернові відходи в якості чистого палива»

Водночас, це не означає, що зернові відходи взагалі не підходять для роботи теплогенератора. За словами пана Сергія, агровиробники успішно практикують підмішування зернових відходів до основного виду палива. Частка цього матеріалу до 20% не впливає на ефективність роботи теплогенератора, натомість зменшує вартість тонно-процента сушіння.

Читайте також: Як росіяни крали кукурудзу з палаючого елеватору в Маріуполі і звинуватили «націоналістів», що ті знищили зерно. Свідчення маріупольців

03

Які переваги теплогенератора?

Головна перевага теплогенератора — це суттєве зменшення вартості сушіння зерна. За словами експерта, обладнання дає змогу в 4 рази зменшити затратну частину роботи зерносушарки. Окрім того, завдяки автоматизації усіх процесів, немає потреби в наймі додаткового персоналу — з теплогенератором чудово справляється 1-2 людини, що уже працюють на підприємстві.

Ще одна перевага — збереження можливості роботи на газовому пальному.

«Встановлюючи теплоненератор на зерносушарку, ми завжди залишаємо можливість повернення обладнання до роботи на газу — на випадок, якщо будуть проблеми з постачанням альтернативних матеріалів. Встановивши у себе в господарстві теплогенератор, клієнт отримує можливість працювати на двох видах палива й економити при цьому до 75% на затратах», — говорить експерт.

04

Чи всі зерносушарки можна переобладнати?

Досвід компанії Greсo Group показує, що теплогенератором можна обладнати всі зерносушарки — як вітчизняного виробництва, так і імпортного. Звичайно, деякі зерносушарки потребують більше часу під переобладнання. Зокрема, йдеться про модульні та зерносушарки башенного типу.

Труднощі з переобладнанням найчастіше виникають саме в питанні розміщення теплогенератора. Часто на діючих елеваторах, які працюють не один сезон, важко знайти місце для встановлення обладнання, хоча сам теплогенератор потребує невеликої площі — близько 5х6 м.

«Найлегше інтегрувати теплогенератор під час будівництва нового комплексу. Тоді є можливість розмістити його так, як треба. Саме тому ми рекомендуємо тим агровиробникам, які планують встановлювати зерносушарку, запланувати місце для теплогенератора. Це не вплине на початкову вартість проєкту, однак стане в нагоді, якщо в майбутньому вони робитимуть переобладнання», — додає Сергій.

05

Як відбувається процес переобладнання?

Перший етап переобладнання — це виробництво теплогенератора під конкретний тип зерносушарки. При цьому враховують потужність зерносушарки, її тип, вид палива, на якому працює, тощо. Зважаючи на ці характеристики, клієнту виробляють необхідний теплогенератор.

«Для клієнта важливо, щоби після переобладнання потужність зерносушарки була такою ж, як і при роботі на газу. Це ключове питання. Ми гарантуємо збереження продуктивності зерносушильного комплексу, це прописано в договорі і є важливою умовою успішної співпраці», — зазначає Сергій Малка.

Термін виготовлення теплогенератора може бути різним і залежить від технічних характеристик обладнання, а також побажань самого клієнта.

Коли ж теплогенератор готовий, сервісна служба включно із монтажною бригадою виїжджають на об’єкт для встановлення обладнання. Роботи тривають 3 дні. Потім, упродовж 2 днів, триває пусконалагоджувальна робота. Загалом, процес переобладнання зерносушарки триває не більше 5 днів.

«Ми, як виробники, даємо гарантію на обладнання та супроводжуємо клієнта упродовж гарантійного терміну. Після закінчення гарантії ми можемо заключити з клієнтом договір післягарантійного обслуговування. Це вигідно, передусім, великим агровиробникам, адже суттєво економить кошти і час. Компанія Greсo Group має сервісну службу, яка працює по всій Україні. Після завершення сезону в рамках договору обслуговування служба проводить дефектовку обладнання і, при потребі, ремонтні роботи», — розповідає експерт.

Читайте також: Микола Демчак: Аграрії не припиняють будуватися навіть у війну

06

Яка вартість переобладнання?

Бюджет переобладнання залежить від багатьох факторів. Передусім, від потужності теплогенератора. Якщо рахувати, виходячи з вартості 1 тонно-процента сушіння на природному газу і на альтернативному паливі, то теплогенератор обходиться агровиробникам недорого.

Більше того, практика 2021 року показує, що при оптимальному навантаженні зерносушарки проєкт переобладнання окупає себе за 1 сезон. А вже наступного сезону виробник має зекономлені кошти, які можна інвестувати у розвиток підприємства.

07

Яка тенденція щодо переобладнання спостерігається на ринку?

У 2021 році ринок альтернативного палива стрімко зростав. Однак військове вторгнення росії в Україну внесло свої корективи. З одного боку, на ринку спостерігається дефіцит газу і дизпалива, що спонукає виробників шукати альтернативу на прийдешній сезон зернопереробки. З іншого боку, через невизначеність чимало виробників призупинили інвестиції в зерносушильні комплекси і питання про переобладнання поставили на паузу.

Читайте також: Все про модульні зерносховища: монтаж, принципи роботи, вартість

Сергій Малка

Експерт компанії Greсo Group

«Та все ж, незважаючи на події, ми спостерігаємо високий попит на теплогенератори. Зважаючи на показники 2021 року, у 2022 році ми запустили 2-гу лінію виробництва, таким чином удвічі збільшивши потужність роботи нашого заводу. Роботи вистачає, адже альтернативне паливо є актуальним і для великих агровиробників, і для фермерських господарств»

Виконано за допомогоюDisqus