18.10.2021

15 років у м'ясному скотарстві:
історія МХП-Баффало

Алла Силивончик, Latifundist.com
05.10.2021
15 років у м'ясному скотарстві:
історія МХП-Баффало
Алла Силивончик, Latifundist.com
В Україні і за її межами МХП відомий як виробник курятини. Але не тільки пернатими багатий холдинг. Напевно, не всі знають, що компанія входить в п'ятірку експортерів м'ясної ВРХ. Так, 15 років тому виникло підприємство, яке займається вирощуванням худоби. Все починалося як соціальний проєкт. Сьогодні «МХП-Баффало» — комерційне підприємство, де утримують 5 тис. голів ВРХ. А після того, як МХП пішов в кулінарію, господарство взагалі отримало нове дихання. Знайомтесь, з чого все починалося і як сьогодні йдуть справи на підприємстві.
В Україні і за її межами МХП відомий як виробник курятини. Але не тільки пернатими багатий холдинг. Напевно, не всі знають, що компанія входить в п'ятірку експортерів м'ясної ВРХ. Так, 15 років тому виникло підприємство, яке займається вирощуванням худоби. Все починалося як соціальний проєкт. Сьогодні «МХП-Баффало» — комерційне підприємство, де утримують 5 тис. голів ВРХ. А після того, як МХП пішов в кулінарію, господарство взагалі отримало нове дихання. Знайомтесь, з чого все починалося і як сьогодні йдуть справи на підприємстві.

Від експерименту до
комерційного проєкту

Господарство «Баффало» було створене в 2006 р. як експеримент. Здається, більш ідеальних умов для вирощування м'ясної худоби важко знайти: Волинська область зі своїми луками і пасовищами якнайкраще підходить для цього. Експеримент був пов'язаний з американською технологією вільного випасу, точніше треба було з'ясувати, чи зможе худоба добре перезимувати надворі. І перші 25 телят-таки перезимували.

директор господарства «МХП-Баффало»
«Взагалі м'ясне скотарство — не основний вид діяльності холдингу. І спочатку це був більше соціальний проєкт».
Експеримент вдався: тварини добре перенесли зиму, технологія показала свою життєздатність в українських умовах. І нові власники почали нарощувати поголів'я ВРХ. Перші роки господарювання «Баффало» були досить важкими: практично кожен рік змінювалися керівники, не вистачало фаховості і системності в роботі.
В кінці 2012 р. директором підприємства призначили Руслана Паш`яна. Саме тоді видалася дуже складна сніжна зима. Господарство не було готове до таких погодних умов. Працівники-старожили кажуть, що їм й досі важко згадувати той рік. Однак, підприємство не тільки пережило цей складний період, але і взяло уроки на майбутнє. Згодом все потрохи стало налагоджуватися. В 2013 р. господарство на двох дільницях утримувало 800 голів ВРХ, випаси займали приблизно 600 га землі.
Треба сказати, що до 2014 р. молодняк з господарства відправляли на відгодівлю до кримського підприємства «Дружба Народів», що було в складі холдингу. Після окупації Криму і продажу підприємства в МХП вирішили організувати відгодівельний комплекс на Волині. Тому у 2015 р. компанія придбала ферму у с. Старосілля, де почали самостійно займатися відгодівлею тварин. З трьох приміщень спочатку було задіяне тільки одне, зі збільшенням поголів'я поступово заповнилися всі. І сьогодні на фермі утримують 800 бичків. Ще один майданчик для вирощування теличок розміщений в селі Нічогівка. Там «живе» 950 тварин. Ферму в Нічогівці компанія придбала раніше.
Головний зоотехнік «МХП-Баффало» Раїса Кацевич працює на підприємстві з 2012 р. і добре пам'ятає ті часи. Вона розповіла, що раніше у господарстві, коли було близько 800 корів, проводили турове (сезонне) отелення: з березня по травень. Восени молодняк відправляли на "Дружбу нароодів". Але з 2015 р., коли з'явилася ферма для відгодівлі ВРХ, а поголів'я корів збільшилось, перейшли на отелення протягом року, щоб налагодити безперервне виробництво і реалізацію товарної худоби.

Раїса Кацевич
головний зоотехнік «МХП-Баффало»
Крім того, що підприємство самостійно нарощувало поголів'я, у 2015 р. до нього привезли тварин з інших господарств МХП. Відтоді «МХП-Баффало» стало єдиним майданчиком м'ясного скотарства у холдингу. Так поступово соціальний проект переріс у комерційний. На підприємстві визнають, що рентабельність виробництва поки що невисока, але кожного року потрохи збільшується, тому що команда постійно працює над скороченням витрат, підвищенням ефективності.
Таким чином, сьогодні в «МХП-Баффало» працює 160 людей, є 4 дільниці відтворення з відкритими випасами, 1 ферма для відгодівлі бичків, 1 ферма для вирощування теличок. Останні два роки в господарстві утримується в середньому 4900-5200 голів ВРХ в рік (на вересень 2021 р. маточне поголів'я складало 2245 корів). Співробітники кажуть, що у підприємства достатньо потужностей для нарощування виробництва, аби тільки зростав попит на яловичину в країні, та за її межами.

Раїса Кацевич
головний зоотехнік «МХП-Баффало»
«МХП стала кулінарною компанією, яка розвиває мережу «М'ясомаркет». Сподіваємось, що поступово попит на яловичину в Україні буде зростати».
До цього часу у МХП не було майданчика для забою ВРХ. Але нещодавно компанія придбала підприємство «Лубним'ясо», яке випускає продукцію з яловичини під брендом Skott Smeat. Це сприятиме стратегічній трансформації МХП в кулінарну компанію через запуск додаткових продуктів. До речі, саме «Лубним'ясо» поставляє яловичину у мережу «М'ясомаркетів» і Doner Market, якими володіє МХП. Співпраця господарства «МХП-Баффало» з м'ясокомбінатом уже розпочалась. Незабаром маркетологи проведуть сліпу дегустацію м'яса тварин різних порід, що вирощуються в господарстві, щоб зрозуміти вподобання українців, і направляти на внутрішній ринок яловичину тієї породи, м'ясо якої сподобається споживачам.

Тваринний «автопарк»:
лімузин, шароле…

Тваринний «автопарк»:
лімузин, шароле…
На «МХП-Баффало» вирощують ВРХ 6 м'ясних порід: чорні і червоні ангуси, лімузинська, шароле, симентальська, герефордська, волинська м'ясна.
Як сказала головний зоотехнік, тварини абердин-ангуської породи займають 60% загального поголів'я господарства. До речі, ця порода — друга за поширеністю в світі.

Раїса Кацевич
головний зоотехнік «МХП-Баффало»
«Це більш затребувана на міжнародному ринку м'ясна худоба. Хоча спитайте працівників господарства, їм подобаються всі породи».
Виведена в гірських районах Шотландії, порода відрізняється хорошою пристосованістю і плодовитістю. М'ясо цієї худоби м'яке і «мармурове». Саме з нього роблять відомі ніжні стейки.

ВРХ симентальської, герефордської породи і шароле — більш крупна, на відміну від тварин абердин-ангуської породи.

головний лікар ветеринарної
медицини «МХП-Баффало»
«В ангусів теля при народженні важить 20-25 кг, а у шароле можуть досягати і 30-35 кг. Залежно від породи тварини під час росту по-різному набирають вагу. Абердини і лімузини дають більше приросту в перші місяці після народження, а інші активніше нарощують масу вже після 3 місяців».

У 2009 р. «МХП-Баффало» отримало статус племінного заводу з розведення ВРХ порід абердин і волинської м'ясної. В 2016 р. — статус племінного репродуктора з розведення худоби породи лімузин, в 2017 р., — з розведення ВРХ порід герефорд, симентал, шароле. До речі, як в Україні, так і в інших країнах, держави компенсують купівлю племінних тварин. Крім того, вартість такої худоби на 20% вища, ніж товарної.

Олександр Мартинюк
головний лікар ветеринарної медицини «МХП-Баффало»

На волі

На волі
Технологія вільного випасу прижилася на господарстві. А чому б ні? Пасовищ на Волині достатньо. Худоба їсть, скільки хоче, практично не відчуває стресу, за винятком тих моментів, коли такі журналісти, як в Latifundist.com, запускають дрона, щоб зробити гарні світлини. Ми побачили на випасах стадо чорних абердин-ангусів і білих шароле. Це дійсно захоплююче видовище.

Стадо (а це 150 голів ВРХ) протягом року утримується на відкритому пасовищі. Територія пасовища огороджена «електропастухом» — дротом під напругою. Як згадує Раїса Кацевич, коли тільки встановили загорожу, до неї підійшла спочатку одна, потім друга корівки, ткнулися своїми мокрими носами «кусючого» дрота і відійшли. Інші навіть і пробувати не стали — стадне чуття.

Сергій Лихач
Керуючий дільницею відтворення «МХП-Баффало»
Керуючий дільницею відтворення (с. Красноволя) Сергій Лихач працює на підприємстві з 2015 р. Свого часу прийшов в господарство водієм, згодом став працювати з тваринами помічником керуючого дільницею, потім керуючим. В його управлінні 4 стада червоних ангусів і одне стадо лімузинів. За роки роботи керуючий вже добре знається на звичках тварин і їх потребах.

Сергій Лихач
Керуючий дільницею відтворення
«МХП-Баффало»
«Взагалі-то корови спокійні тварини. І навіть якщо б таке сталося, що «електропастух» порвався, стадо не втече. Для них головне пастися і відпочивати».
Крім того, в господарстві ведеться чіткий облік поголів'я. На підприємстві вже більше 2 років використовують електронну ідентифікацію тварин. А тепер імплантують їм під шкіру мікрочіпи, які містять унікальний 15-значний номер. Номер закріплюється за кожною головою ВРХ. Скануючи його, в електронній базі підприємства можна дізнатися все про цю тварину: від народження до продажу.

На відкритих випасах розмноження тварин відбувається, зрозуміло, природним шляхом. Для цієї мети в стадо запускають 2 бики, які місяць-півтора самовіддано запліднюють корів. Потім цих самців відправляють відпочивати на ферму (погодьтеся, тваринам доводиться важко працювати: на одного бичка припадає 35-40 корів). А в стадо випускають інших сповнених сил, енергійних биків. Корови народжують телят, які до 6 місяців ростуть біля мамок і харчуються їх молоком.

Зрозуміло, тварини в стаді керуються певними інстинктами. Цікаво спостерігати, як під час дощу корови оточують телят щільним кільцем, захищаючи їх від негоди. Але, як розповів головний ветлікар, корови деяких порід демонструють ще ті материнські інстинкти. Наприклад, «мамки» шароле перші тижні так захищають своє теля, що близько до нього нікого не підпускають.
Коріва породи шароле
Корови породи шароле
Всі тварини (на випасі і фермах) отримують належний ветеринарний догляд. З народження телятам вводять вакцини з профілактичною метою: для запобігання респіраторним захворюванням, лептоспірозу і проти трихофітії (лишаю). Корови раз на рік також отримують щеплення від респіраторних захворювань, лептоспірозу (як профілактика абортів) і від захворювань шлунково-кишкового тракту.

Відгодівля

З випасів шестимісячні бички вагою 200-250 кг потрапляють на ферму в с. Старосілля для відгодівлі. Дорощування теличок відбувається на фермі в с. Нічогівка. Ремонтний молодняк вирощують на фермах за технологією безприв'язного утримання в приміщеннях з системою вигульних майданчиків.

На фермі, де утримують бичків, створені всі умови для якісної відгодівлі. Тут досить високі стелі, достатньо світла і повітря. Під стелею висять великі вентилятори і шланг з водою. В спеку вихованцям включають душ, щоб водяним пилом охолодити тварин і підняти апетит. В годівницях завжди повно їжі (сіна, концентрованих кормів), кормозмішувач розкидає сінаж, є вода і соляні блоки.
Останні два роки на підприємстві перейшли на концентратний тип годівлі, який дозволяє зменшити витрати на корми, не втрачаючи в показниках приросту.

Як розповіла Раїса Кацевич, в цьому році частину приміщень ферми переробили для дрібно групового утримання. Тобто якщо раніше в одному відсіку ферми утримувалося 35-40 биків, то тепер — 12.

Раїса Кацевич
головний зоотехнік «МХП-Баффало»
«Ми побачили, як утримують худобу на відгодівельній фермі у Франції, і перейняли цей метод. Чим менше тварин у загорожі, тим краще вони ростуть, набирають вагу. В тих приміщеннях, де утримується 35-40 биків, середньодобовий приріст ваги складає 1,5 кг. А на дрібно гуртовому утриманні — 1,75 кг. Це суттєво, тому що за рахунок більшого приросту знижується собівартість бика».
Відгодовують биків 6-8 місяців, поки вони не досягнуть 450-570 кг. Маленькі бички, тільки відлучені від мамок, з'їдають до 3 кг концкорму, а великим вже потрібно до 7 кг такої годівлі на добу.

Раїса Кацевич сказала, що для підприємства на рік потрібно десь 2,4 тис. т сіна, 15 тис. т силосу, 4,1 тис. т концентрованих кормів.
На фермі в с. Нічогівка керуючим дільницею вирощування молодняка з 2012 р. працює Петро Чміль. Агроном за освітою, але весь час працює з тваринами і дуже любить свою справу. Він згадує, що коли у 2012 р. поставили на відгодівлю перших 29 биків, директор сказав, що за добу тварина повинна «поправлятись» на 1,5 кг. У відповідь Петро Гервасійович посміхнувся і сказав, що це неможливо.

Петро Чміль
керуючий дільницею вирощування молодняка «МХП-Баффало»
«Поспорив з директором на чорний шоколад, що не досягнемо таких показників. І проспорив. Я ж знаю, що в колгоспі телиці не набирали більше 300-400 гр. за добу. А на підприємстві тепер — 800-900 гр.».
Він розповів, що на відміну від бичків, у теличок свій раціон, розрахований так, щоб тварина набирала не більше 800-900 гр. на добу. Виявляється, телицям не можна переїдати, щоб не виникали проблеми з осіменінням.

Концентровані корми для тварин «МХП-Баффало» виготовляють у власному цеху. У склад корму входять зерно, сіль, вітаміни, крейда, сода. Сода гасить кислотність після концентрованих кормів. Крейда є джерелом кальцію і фосфору.

Підприємство практично повністю забезпечує себе кормами, за винятком незначної кількості інгредієнтів, що закуповується.

Петро Чміль
керуючий дільницею вирощування молодняка «МХП-Баффало»

Рослинницький напрямок

Аграрна служба з'явилася на «МХП-Баффало» відносно недавно, у 2015 р.

начальник відділу земельних та майнових відносин «МХП-Баффало»
«Сьогодні в оренді маємо практично 7 тис. га землі. Половина під посівами, половина — під пасовищами та сінокосами».

Сергій Москаленко
начальник відділу земельних та майнових відносин «МХП-Баффало»
За його словами, з відкриттям ринку землі великого попиту на оброблювальні наділи в регіоні не відчули. Люди побоювалися змін, і більшість вирішила, що краще будуть продовжувати здавати паї в оренду, збережуть свій актив, щоб потім його передати дітям. Зі свого боку підприємство підтримує пайовиків: за власний кошт (не за рахунок орендної плати) допомагає оформляти документи спадщини, тому що ця процедура дороговартісна.
Господарство вирощує зернові і олійні культури. Половина врожаю йде на корм тваринам. Решта — на продаж.

Експорт

Експорт
Биків реалізують в 10-16 місяців, коли їх вага сягає 400-700 кг. Відомо, що через високу ціну та гастрономічні звички, попит на яловичину в Україні невеликий. Тому більшість вирощеної в країні ВРХ продається за кордон. «МХП-Баффало» розвиває експортні поставки худоби з 2016 р. Наразі компанія реалізує за кордон практично всіх вирощених тварин: 95% биків і 50% телиць. Основні покупці — Ліван, Лівія, Узбекистан, Молдова, Саудівська Аравія, Йорданія, Єгипет. Решта ВРХ продається в Україні. Головні вимоги імпортерів до товару — щоб тварина була здорова, пройшла карантин (21-30 днів, залежно від країни).
Взагалі 15 років для підприємства — начебто не такий великий вік. Але якщо врахувати, що це господарство спеціалізується на м'ясному скотарстві, то для України це — заслужений «ветеран праці». В будь-якому випадку, працівники «МХП-Баффало» дуже цінують отриманий досвід і залишаються відкритими для нових технологій і експериментів.
Алла Силивончик, Latifundist.com
Виконано за допомогоюDisqus