2022 р. буде другим роком вільного ринку землі в Україні. Тому ринок зростатиме відповідно до свого юного віку, без несподіваних і хворобливих наслідків.
Голова Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки, експерт із земельних питань та аграрної економіки
Олег Нів'євський вважає, що в 2022 р. земельний ринок в Україні буде більш жвавим, укладення договорів пришвидшиться. Це станеться завдяки впровадженню в дію ухвалених раніше законодавчих актів та накопиченому вже досвіду. Крім того, очікується, що у 2022 р. почне працювати Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві (відповідний закон
№ 1865-IX був прийнятий 4 листопада 2021 р.), який буде покращувати доступ фермерів (що обробляють до 500 га землі) до банківського кредитування і таким чином підвищувати їхню конкурентоспроможність на ринку сільгоспземель. Фонд надаватиме гарантії обсягом до 50% непогашеної суми основного боргу на строк дії кредитного договору (але не більше 10 років).
Керівник проєкту
Volodar Володимир Нагорний налаштований менш оптимістично. На його думку, в 2022 р. угод не стане більше, їхня кількість залишиться на рівні 10-12 тис. на місяць.
З моменту відкриття ринку, за даними Олега Нив'євського, в обігу перебуває 0,12-0,14% загального обсягу сільгоспземель в України. Це дуже мало. У країнах, де ринок працює не перший рік, в обігу знаходиться в середньому 1% сільгоспземель. Експерт не виключає, що у 2022 р. в Україні цей показник досягне 0,5%.
Кількість наділів буде збільшуватись ще тому, що в країні почне формуватися система онлайн-аукціонів. На їхній базі будуть продаватися арештовані земельні ділянки та інші сільськогосподарські земельні ділянки приватної форми власності. Коли діяв мораторій, державні виконавці мали змогу накладати арешт на земельні ділянки, але не могли їх реалізовувати. Тепер ці землі виставляються на аукціон. До речі, постанова про аукціони була прийнята в кінці вересня 2021 р., і в наступні місяці база аукціонів поповнювалася.