Зона ризику-2021, або Якісні показники зерна нового врожаю

Зона ризику-2021, або Якісні показники зерна нового врожаю
Зона ризику-2021, або Якісні показники зерна нового врожаю
Джерело фото: Latifundist.com

Врожай зернових-2021 формувався у досить турбулентних умовах. Погодні примхи, відтермінування збиральної кампанії, здорожчання газу та електроенергії вплинули не лише на загальні показники (врожайність та валовий збір), а й на якісні параметри. 

Регіональний директор елеваторного напрямку Дмитро Максименко та інженер-технолог ГК «Прометей» Мінашова Тетяна в своєму блозі розповіли, які показники якості зерна врожаю-2021 спостерігаються в партіях, які шкідники та хвороби переважали цього сезону та як змінилась вартість сушіння на елеваторах. 

Якість зернових 

Якість зерна, а також насіння зернових та олійних культур сезону-2021 варіюється залежно від зони зростання та розвитку рослин. 

Якщо говорити про зернові культури, зокрема пшеницю та ячмінь, то їхня якість цього року у всіх зонах землеробства України мало чим відрізнялася. На початку збирання зернових культур ячмінь мав низьку натурну масу — на рівні 570-580 г/дм3, але потім цей показник стабілізувався і становив у середньому 620-630 г/дм3.

Збір врожаю

Пшениця цього сезону має досить високі показники вмісту білка, числа падіння, кількості та якості клейковини. У південних регіонах України спостерігався підвищений вміст сажкових зерен, а ось самих капсул сажки було дуже мало.

Що стосується кукурудзи, то її якість цього року залишає бажати кращого. Через часті дощі в зонах зростання культури затрималися терміни її збирання. Основна маса зерна кукурудзи містить підвищені показники вологості — в середньому 20-25%, через що в її качанах розвивається пухирчаста сажка, яка обмежується як ДСТУ, так і контрактними умовами.

Якість насіння соняшнику теж залежить від зони землеробства. Так, наприклад, у південних регіонах України на початку сезону партії були сухі з вмістом вологості 7-8% і чисті: смітна домішка становила 3-4%. Вміст олії в насінні соняшнику — у межах 46%. У центральних регіонах спостерігались партії відносно чисті — 4-5% засміченості, вміст смітної домішки, середня вологість партій — на рівні 10-12%. Проте вміст олії залишався на високому рівні — 49-50%.

Хвороби та шкідники

Нетипових для інших сезонів хвороб та шкідників не спостерігали. Цього року погода тішила нас дощами, тому зернові здебільшого вражали такі хвороби, як-от тверда сажка, ріжки (пшениця та ячмінь) та пухирчаста сажка (кукурудза).

Хвора кукурудза

Це грибкові захворювання, які проявляються на рослинах у вигляді колонізації спор різних видів грибів через несприятливі умови росту та розвитку рослин, а також через недотримання агротехнічних аспектів. 

Зерно, заражене цими видами захворювань, — небезпечне для тварин і людини! Тому їхня наявність обмежується нормами ДСТУ, а згідно з контрактними умовами часто взагалі не допускається. Важливо, що «‎Прометей»‎ контролює рівень хлорпірифосу та хлорпірифосу-метилу у всіх партіях експортного зерна за допомогою незалежних лабораторій. Це допомагає уникати конфліктів та будь-яких спірних ситуацій. Поки що компанія не фіксувала партії зерна з наявністю хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу.

Щодо шкідників, то цього року як ніколи дуже мало було зерен, пошкоджених клопом-черепашкою. А великої шкоди посівам кукурудзи 2021 р. завдав кукурудзяний (стебловий) метелик.

Існує думка, що багато агрокомпаній не змогли закрити експортну програму через погану якість пшениці. Проте «Прометей» не помітив такої тенденції, адже всі зобов'язання щодо експортних контрактів були виконані в повному обсязі. До того ж якість пшениці врожаю 2021 р. досить непогана.

Читайте також: Рекордний урожай, нестабільні ціни на газ і ризик діоксинів

Сушіння

Окрім зростання цін на газ на світовому та внутрішньому ринках, не слід скидати з рахунків зростання вартості електроенергії. Тому елеватори ГК «Прометей» були змушені підняти вартість послуг сушіння зерна, оскільки збільшилася її собівартість порівняно з цінами на початку сезону. 

«Звичайно, цей рік важкий, і добре запам'ятається аграріям та іншим учасникам ринку — ціни на газ побили всі рекорди зростання, збиральна кампанія затягнулася, перевізники підняли тарифи на свої послуги. Але я вважаю, що залишати врожай на полях аграрії не будуть»,‎ — говорить інженер-технолог ГК «Прометей» Тетяна Мінашова.

Тетяна Мінашова, інженер-технолог ГК «Прометей»

Читайте також: Кукуруза 2021: особенности сезона, урожай, цены на сушку

Нерідко товаровиробники, доки йдуть дощі, не прибирають урожай кукурудзи, чекаючи морозної погоди, щоб, так би мовити, знизити вологість насіння природним шляхом. Але тут треба бути обачливими, оскільки в разі рясних опадів витрати на збирання врожаю зростуть.

Елеватор «Миколаївка», «Прометей»

Далекоглядний фермер розуміє, що восени необхідно провести гарну ґрунтообробку. А якщо цього не зробити, то наступного року втрата врожаю може становити до 30%. Перезимівля кукурудзи в полі — це збирання навесні, яке тягне за собою появу нових хвороб, розвиток грибка через високу вологість, і, як результат, буде отримана низька якість наступного врожаю.

На елеваторах ГК «Прометей» обсяги зерна кукурудзи, що надходять на сушіння, становлять 40-50% від загального обсягу цієї культури. 

«Сьогодні елеватори компанії прийняли 600 тис. т зерна, з яких зернових — 400 тис.т, а насіння соняшнику — 200 тис. т‎»‎, —  сказав регіональний директор елеваторного спрямування Дмитро Максименко.

Дмитро Максименко регіональний директор елеваторного спрямування ГК «Прометей»

Політика роботи наших елеваторів — це насамперед комунікація з агровиробниками. Вартість послуги сушіння зерна на елеваторах компанії визначена ​​на рівні собівартості витрат на її проведення, тому ми не плануємо отримати з цього величезні прибутки. Тим паче в нас існує програма лояльності та індивідуального підходу до постійних клієнтів. Вона включає надання пільгового періоду зберігання сільгосппродукції на елеваторах.

Зокрема, агрохолдинг, елеваторні потужності якого за критерієм обсягів одноразового зберігання досягли позначки 1,7 млн т, встановив безкоштовне компенсаційне зберігання на своїх елеваторах без обмежень на обсяги постачання с/г виробників. Для таких культур, як пшениця, ячмінь та насіння соняшнику програма діє в рамках усієї мережі елеваторних комплексів групи для терміну зберігання не більше 90 днів.

На елеваторах ГК «‎Прометей»‎: «‎Долинська»‎, «‎Казанка»‎, «‎Новополтавка»‎, «‎Апостолове», ‎‎ «Ток‎»‎, «‎Жовтокам'янка», «Явкино‎»‎, «‎Лоцкіне», «‎Дніпровська»‎, «Снігурівка‎», «‎Велика Олександрівка»,‎ «Володимирівка‎»‎, «‎Арциз»‎, «‎Кулевча»‎, ‎«‎Бобринець»‎, ‎«Золочів‎»‎, ‎«‎Грушка»‎,‎‎ «‎Йосипівка»‎ безкоштовне компенсаційне зберігання насіння соняшника встановлено на строк до 01.04.2022.

Для кукурудзи програма діє також у рамках терміну зберігання до 60 днів на елеваторах «Лебедин», «Золочів», «Грушка», «Йосипівка» та «Чотирбоки».

«Вознесенський» елеватор, «Прометей»

Можливість підключення до Програми лояльності відкрита для всіх без винятку виробників і трейдерів. Крім того, залежно від обсягів зернових чи олійних, а також періоду угоди, елеваторні комплекси ГК «Прометей» надають дисконти на доопрацювання с/г продукції, якщо її показники не відповідають базовим.

«‎Ми націлені на збільшення оборотів перевалки зернових вантажів на елеваторах, тому постійно вдосконалюємо та модернізуємо пункти приймання та доробки, а також програми співробітництва з агровиробниками. Крім цього, інвестиції в елеваторний напрямок цього МР склали понад $5 млн. Зупинятись на цьому не збираємось», — ‎ додав Дмитро Максименко.

Логістика

Підвищена вологість зерна потягнула за собою проблеми приймання та доробки зерна. У портах спостерігалися простої, що вдарило по загальному логістичному ланцюжку агрокомпаній. Через те, що кукурудзу здебільшого потрібно сушити, виникали також черги на елеваторах.

«‎Аби нівелювати можливі «гойдалки» перевезення зернових залізницею, 80% обсягів зерна ми перевозимо за допомогою автотранспорту. До того ж вартість залізничних перевезень значно вища, аніж автотранспортних», — ‎сказав Дмитро Максименко.

За нинішніх умов елеваторам як самостійному бізнесу буде дуже важко вижити. Виходячи із ситуації, потрібно мати трейдинг і виробництво, що виводить бізнес на максимальний рівень рентабельності.

Дмитро Максименко, регіональний директор елеваторного напрямку й Тетяна Мінашова, інженер-технолог ГК «Прометей»

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, підписуйтесь на нас у Instagram або на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus