росіяни підірвали Каховську ГЕС. Якими будуть наслідки для агросектору?
6 карток

Підрив Каховської ГЕС: наслідки для агросектору та екології Півдня України

6 червня 2023, 13:05
12659
0

Які функції виконувала Каховська ГЕС та якими будуть наслідки підриву греблі для агросектору та екології Півдня України. Зібрали коментарі експертів.

01

Що сталося?

Приблизно о 2:30 ночі 6 червня російські окупанти підірвали машинну залу Каховської ГЕС. Зруйновано 11 з 28 прольотів греблі. Орієнтовна ширина прориву понад 170 м.

Очевидно, окупанти готувалися до підриву. Цікаві супутникові знімки наводить у Twitter David Helms. На них видно, як за чотири місяці рівень води в Каховському водосховищі змінився з рекордно низького до рекордно високого — 17 м. Тобто росіяни накопичили воду і потім підірвали прольоти греблі.

О 9 ранку повністю або частково були затоплені населені пункти Тягинка, Львове, Одрадокам’янка Бериславського району, Іванівка, Микільське Токарівка, Понятівка, Білозерка, мікрорайон Острів міста Херсона Херсонського району. Відбувається евакуація місцевого населення.

«Ситуація ускладнюється тим, що деякі дороги розмиває. Це унеможливлює проїзд до окремих населених пунктів. Евакуаційні групи шукають інші шляхи», — повідомляють в МВС.

В Укргідроенерго повідомили, що Каховську ГЕС повністю зруйновано. Станція не підлягає відновленню. За попереднім прогнозом очікується спрацювання водосховища впродовж наступних 4 днів. Простими словами, вся акумульована вода витече і залишиться тільки природнє русло Дніпра.

02

Хто опинився у зоні підтоплення?

В МВС говорять, що у зоні потенційного затоплення близько 80 населених пунктів, причому більшість з них — на тимчасово окупованих територіях. На правобережжі Херсонщини у критичній зоні близько 16 тис. людей.

Інфографіка: Суспільне

Але, як нам повідомив заступник директора агрокомпанії «УКАН» Андрій Повод, правобережжя вода зачепить мінімально, бо воно знаходиться на підвищенні. Його підприємство, яке працює у Херсонському районі (колишній Білозерський — прим. ред.) було опорним пунктом росіян. Після боїв за звільнення Херсонщини воно вщент зруйноване.

«Аграрії правобережжя нажахані ситуацією. До мене телефонують і запитують, чи немає вільних машин, щоб вивезти 25 т зерна. Але насправді нас вода не повинна зачепити, бо ми знаходимося на підвищенні. Так, у нас є мікрорайон Острів у Херсоні — його підтопило вже і підтопить ще більше. Підтопить і вулиці, які знаходяться близько до р. Дніпро. В Херсонському районі можливе підтоплення сіл Кізомис та Дніпровське, які останні два місяці сильно страждають від російських авіабомб. Підтопить і острови у дельті Дніпра, де багато дач», — пояснює Андрій Повод.

За його словами, росіяни підтопили переважно території, де вони ж самі і стоять — Каховку, Голу Пристань, Олешки.

Нова Каховка, 6 травня 2023 р. Фото: Телеграм Андрія Ціплієнка

03

Навіщо росіянам було підривати Каховську ГЕС?

Як повідомляють ЗМІ з посиланням на місцевих жителів, був лише один вибух, а далі Каховська ГЕС «посипалася як картковий будиночок»

«Це був не ракетний удар: навіть по виду ушкоджень, по зовнішньому вигляду самої дамби видно, що підрив відбувся зсередини… Вони вирішили, що зараз таким чином вони зможуть зупинити контрнаступ українських сил. Вони намагаються збільшити площу водної поверхні, щоб українські сили оборони не вдалися до форсування.. Але тепер «смуга вогневих позицій» військових РФ посунеться, тому що «вода зробить свою справу. Те, що українським силам не вдавалось завдяки бойові роботі сталось відповідно до прорахунків росії», заявила в етері «Радіо Свобода» речниця Сил оборони Півдня Наталя Гуменюк.

Розмови про те, що окупанти хочуть підірвати Каховську ГЕС, точилися ще з жовтня минулого року. Тоді Президент Володимир Зеленський заявив, що окупанти хочуть підірвати ГЕС і звинуватити в цьому Україну. 

Ще раніше Головне управління розвідки України повідомляло, що відразу після захоплення станції (вона окупована з перших годин вторгнення), росіяни почали проводити роботи із замінювання. У квітні 2022 року було здійснено додаткове мінування шлюзів та опор, а на греблі встановлено тентовані вантажівки з вибухівкою.  

Каховська ГЕС до підриву росіянами

Координатор групи «Інформаційний опір» Костянтин Машовець у Телеграм написав, що жодної адекватної причини, включаючи військовий фактор, для підриву греблі ГЕС не існує.

«Або російське військове командування, бачить, що ЗСУ вже найближчим часом спробують форсувати р. Дніпро в її нижній течії. Або воно збирається відходити на Крим і намагається залишити за собою спустошену та зруйновану місцевість, виключно через свою відмороженість та злобу», — пояснив фахівець.

04

Для чого побудували Каховську ГЕС?

Каховська ГЕС — нижня і шоста за рахунком (остання) ступінь в каскаді Дніпровських гідроелектростанцій. Знаходиться за 5 км від тимчасово окупованої Нової Каховки. Основні функції Каховської греблі:

  • накопичення до 18 кубокілометрів води у Каховському водосховищі (найбільший повний об'єм з усіх водосховищ на Дніпрі);
  • виробництво електроенергії — здебільшого вона має балансувати енергосистему та покривати пікові години споживання;
  • та найголовніше — забезпечення водою посушливого півдня. Від води з Каховського водосховища залежать два величезних канали — Каховський та Північно-Кримський, а також зрошувальні системи в Запорізькій, Херсонській та Дніпропетровській областях.

Каховська ГЕС до підриву росіянами

Після того, як Каховська ГЕС була захоплена, окупанти відновили постачання води по Північно-Кримському каналу в окупований Крим. Також вздовж греблі розташований 4-кілометровий міст, який з’єднує два береги Дніпра на Херсонщині. Окупанти його використовували для перекидання техніки і живої сили.

05

Якими можуть бути екологічні наслідки?

  • Зниження рівня води навколо Запорізької атомної електростанції може призвести до того, що нічим буде охолоджувати реактори АЕС. Можуть бути аварії, зокрема, й ядерного характеру. Хоча поки очільник «Енергоатому» Петро Котін запевнив, що підрив ГЕС не вплине на роботу атомної електростанції. Адже зараз реактори охолоджуються зі ставка, який не звʼязаний з Каховським водосховищем і не залежить від нього.
  • Знищення великої кількості флори і фауни.
  • Опустелювання південних територій, заболочення осушених земель, деградація ґрунтів.
  • Зміна кліматичного режиму Півдня. За словами урбаніста та засновника організації «Сміливі відновлювати» Віталія Селика, відкриється піщане дно і ми отримаємо нову пустелю з усіма кліматичними наслідками, як то зменшення опадів, пилові бурі, підйом температури у регіоні. А відповідно більший ризик посухи на полях центру і півдня України.
  • Населення не буде мати доступу до питної  та технічної води. Адже без води може опинитися Каховський канал, яким подається вода в тимчасово окупований Бердянськ та більшість населених пунктів Запорізької області.

Інфографіка: Проєкт UA War Infographics

Експерти наголошують, що можуть постраждати в тому числі і північні регіони України, адже в каскаді Каховського водосховища зберігалося 44 кубокілометри води.

«Доведеться десь шукати додаткові об’єми води для наповнення цього водосховища за рахунок вищерозташованих. Тому доведеться змінювати режим роботи і гідроелектростанцій, які знаходяться вище, що може призвести до втрат електроенергії», — зауважив заступник директора Інституту водних проблем і меліорації НААН Михайло Яцюк.

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець у жовтні минулого року заявляв, що підрив може спричинити забруднення сміттям та різними хімічними речовинами води, яка буде переміщена до Дніпровсько-Бузького лиману, а потім відповідно до Чорного моря. Буде завдана шкода і унікальному водно-болотному угіддю міжнародного значення «Дельта річки Дніпро» і  Національному природному парку «Нижньодніпровський».

06

Які будуть наслідки для агросектору Півдня?

Зупиниться постачання води у системи зрошення полів Херсонської, Дніпропетровської та Запорізької області. У більшості — на окупованих територіях. Це нам підтвердив і заступник директора агрокомпанії «УКАН» Андрій Повод.

«В плані зрошення теж проблеми виникнуть на лівому березі, бо там працюють по Північно-Кримському каналу. Там не буде води і зрошення. Ми ж беремо воду по трубах прямо з Дніпра. Херсонський район (куди входить Білозерка) брав воду або з Дніпра, або з Інгулецької системи зрошення. Але вона зараз не працює, бо орки повзривали мости через канали», — зауважує аграрій. 

Як пояснював журналістам заступник директора Інституту водних проблем і меліорації НААН Михайло Яцюк, якщо води не буде у водосховищі, то набрати її можна буде не раніше весни наступного року під час весняного водопілля.

«Це вплине як на Крим, так і на весь південь Херсонської області. А це і Краснознам'янський канал, і рисові системи в Каланчакському районі. Це матиме величезні негативні наслідки для сільського господарства в усьому регіоні», — відзначив Михайло Яцюк.

Експерти також повідомляють, що з великою ймовірністю Крим тепер залишиться без прісної води. Ще у жовтні минулого року секретар РНБО Олексій Данілов, оцінюючи загрозу у разі підриву ГЕС говорив, що Крим може залишитися без води на 10-15 років, а можливо, й назавжди.

Співвласник та операційний партнер Barva Invest Богдан Костецький у коментарі AgroPolit.com заявив, що внаслідок затоплення Каховської ГЕС можлива подальша ескалація навколо експорту «зерновим коридором».

«Підтоплення переважно на окупованих територіях. Те ж стосується і впливу на врожай. Можлива подальша ескалація навколо експорту коридором, бо кацапи стверджують, що то Україна підірвала», — говорить Богдан Костецький.

Виконано за допомогоюDisqus