9 карток

Як отримати товарний кредит на посівну 2024. Розклали по поличкам нову фінансову програму для аграріїв

31 жовтня 2023, 11:00
5775
0

На ринку другий рік точаться розмови про можливе масове банкрутство малих та середніх агровиробників через війну та нестачу обігових коштів. Логістика здорожчала в рази, зерно в ціні упало. Добре, якщо можна перечекати, коли ціни більш-менш піднімуться, і зберігати зерно у себе в господарстві. А якщо зберігати на сусідньому елеваторі? Це додаткові витрати. Та й якщо не продавати зерно, то де взяти кошти на посівну 2024?

Звичайно, можна звернутися в банк. Та це не гарантія, що кошти отримаєш вже завтра, адже банки більш прискіпливіше почали розглядати клієнтів і значно скоротили ліміти кредитування. Просіло і товарне кредитування, яке користувалося попитом саме у сегменті малого і середнього агробізнесу. І зрозуміти виробників та дистриб’юторів ТМЦ теж можна: хто захоче ризикувати коштами під час війни?

Підтримати таких фермерів визвалися міжнародні організації. Цього року крім грантових програм вони ще й запропонували українським постачальникам разом допомагати кредитувати фермерів. Далі ми розповімо про одну з таких програм — «Фермер, є кредит».

01

Що це за програма — «Фермер, є кредит»?

Це програма товарного кредитування мікро-, малих та середніх агровиробників, яку реалізовує дистриб’ютор ЗЗР, добрив та насіння «Агро Арена» за підтримки Програми USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО).

Безпосередньо кредитуванням займається «Агро Арена», а USAID надала фінансування на розробку та організаційну підтримку кредитної програми, зокрема для інформування аграріїв про актуальні кредитні можливості під час війни.

Геннадій Санченко

генеральний директор

компанії «Агро Арена»

«Кредитування здійснюється за рахунок компанії «Агро Арена». Тобто всі ризики несемо ми. Але від USAID ми отримуємо фінансування на організаційну підтримку, зокрема щодо  підвищення поінформованості фермерів щодо доступу до кредитів, роботи нашої програми, як-от, куди і як подати заявку, які культури краще посіяти наступного сезону (для цього плануємо залучати на офлайн зустрічі з ними аналітиків) тощо. Одне із завдань підвищити поінформованість аграріїв у плані екологічних вимог, адже ми в рамках програми надаємо тільки той товар, який відповідає екологічним нормам USAID».

Тож цією програмою хочуть ще і змінити ставлення дрібних аграріїв до свого виробництва. Зробити його  більш екологічним в плані поводження з пестицидами, зберігання зерна та його транспортування. Тому під програму попадають тільки ті товари, які відповідають екологічним вимогам PERSUAP.

Під програму «Фермер, є кредит» підпадає товар, який відповідає екологічним вимогам PERSUAP

02

Хто може взяти участь і чи є обмеження по земельному банку?

До участі у програмі «Фермер, є кредит» допускається мікро-, малий та середній агробізнес. Обмежень по земельному банку немає.

Основні умови: річна виручка підприємства має бути до $15 млн з ПДВ і у штаті налічуватися до 300 осіб.

03

Я маю негативні фінансові показники, чи можу розраховувати на кредит?

Так, можете.

Як пояснює Геннадій Санченко, у штаті компанії є спеціальний відділ, який займається вивченням фінансової стабільності підприємств. До кожного агровиробника тут мають свій індивідуальний підхід. Враховують в тому числі, що минулий рік був важким для малих та середніх аграріїв, тому і фінансові показники вони можуть мати погані.


Геннадій Санченко

генеральний директор

компанії «Агро Арена»

«Війна змусила нас всіх згуртуватися та стати більш лояльними. Тому скоринг клієнтів ми залишили таким, яким він був і до великої війни. Змінилися в цьому скорингу тільки фінансові показники фермера. Але ми розуміємо, що вони змінилися не тільки у нього. Ми ж повинні зважати, що відбувається і на світовому ринку. Ви ж бачите, як зараз майже вдвічі просіли в ціні зернові».

Як же компанія тоді страхує свої ризики? Більше працює з фермером у полі. Тому в пакет послуг програми входять консультаційний та агрономічний супровід на всіх етапах вирощування, листова діагностика рослин. Також можливий безкоштовний огляд сюрвеєра в період сходів та після відновлення вегетації.

В пакет послуг програми входять консультаційний та агрономічний супровід на всіх етапах вирощування

04

На які товари надається фінансування?

Учасники програми можуть отримати товарні кредити на повний пакет продуктів для посівної з асортименту «Агро Арена», а це:

  • насіння;
  • ЗЗР;
  • мікродобрива;
  • добрива;
  • пальне.  

Як бачите, фермери також можуть замовити на умовах товарного кредиту добрива, що дуже зручно, адже ця позиція є в більшості випадків предоплатним продуктом на ринку. Зі свого боку регіональні представники «Агро Арени» можуть проконсультувати та допомогти підібрати у господарство потрібні добрива.

Тут ще зауважимо, що добрива або пальне можуть становити до 50% у загальній сумі кредитної угоди.

05

Під який відсоток надається кредит?

Відсоткова ставка від 0% в залежності від товару, який планує брати аграрій. Передоплата теж від 0%, в залежності від фінансового стану господарства.

06

А чи можна взяти кредит без застави?

 Можна. Бо, як зауважили в «Агро Арені», програмою «Фермер, є кредит» хотіли суттєво спростити доступ аграріїв до кредитування. Тому за умовами програми вони можуть брати кредит як із заставою, так і без.

Однак, без застави кредитний ліміт складає до 500 тис. грн з ПДВ. Зобов'язання клієнта у такому разі забезпечуються лише поруками власника або директора.

Якщо ж берете з заставою, то обсяги поставки можуть складати більше 500 тис. грн з ПДВ. В якості застави «Агро Арена» приймає товарну або фінансову аграрну розписку, або ж інший, зручний для агровиробника варіант застави.

Причому товарна аграрна розписка укладається на суму зобов'язань, а не на всю суму контракту (сума контракту за мінусом суми передплати).

В якості застави «Агро Арена» приймає товарну або фінансову аграрну розписку

07

Як подати заявку?

Є декілька варіантів:

  • через Телеграм-бот;
  • за телефоном гарячої лінії 0-800-307-001;
  • через персонального менеджера у регіоні.

Далі заявка опрацьовується і упродовж дня аграрію дають попереднє погодження та називають попередню суму кредиту. Потім заявку аналізує структурний підрозділ, а вже рішення щодо проведення фінансування ухвалює кредитний комітет компанії.

Розгляд заявки та надання товарного кредиту клієнту приймається кредитним комітетом упродовж трьох днів. Після перевірки господарства на наявність полів відбувається укладання договору та поставка ТМЦ.

Витрати щодо оформлення кредиту сплачує клієнт.

08

Як відбувається розрахунок?

Є два варіанти. Перший — грошима за попереднім погодженням. Тобто фермер має можливість самостійно продати врожай, який в заставі під ТАР, і вже потім розрахуватись по кредиту. Оскільки «Агро Арена» співпрацює з багатьма трейдерами та елеваторами і має можливість відвантажувати зерно на експорт, то може допомогти фермеру збути збіжжя.

Другий — врожаєм. Мінімальний обсяг поставки — від 30 т. При остаточному розрахунку ціна на зерно визначається по ринку на момент продажу та в залежності від регіону.

В компанії також зауважили, що в рамках програми «Фермер, є кредит» можлива виплата премії до ціни майбутнього врожаю. Її розмір залежить від виду продукції та товарів, придбаних у компанії.


Геннадій Санченко

генеральний директор

компанії «Агро Арена»

«Аграрії охоче розраховуються зерном, коли ми пропонуємо їм невелику премію. Для них це краще, ніж зараз продавати по низькій ціні з поля, або чекати підвищення ціни, додатково витрачаючи кошти на зберіганні зерна на елеваторі».

Розрахуватися можна грошима або врожаєм

09

Як виникла ідея проєкту «Фермер, є кредит»?

Товарним кредитуванням «Агро Арена» займається вже більше семи років. Має більше 2 тис. як малих, так і великих клієнтів по всій Україні.

З початку повномасштабного вторгнення цю діяльність компанія не зупинила. Геннадій Санченко згадує, що тоді ж почали отримувати багато запитів щодо фінансування саме від малого та середнього бізнесу.


Геннадій Санченко

генеральний директор

компанії «Агро Арена»

«Це був період, коли ніхто на ринку не знав, що буде далі. Кредитування було поставлене майже на паузу. Аграрії мали зерно, але не могли його реалізувати. І от з цими проблемами вони звернулися до нас. Зі свого боку ми ініціювали подання запитів у державні структури. Тісно співпрацювали з асоціацією фермерів. В результаті вийшли на міжнародні фонди, які розуміють проблематику таких аграріїв».

За словами генерального директора «Агро Арени», малі та середні виробники в подальшому можуть впливати на майбутнє сільських громад та загалом ринок землі. Зараз цей сегмент потроху йде з ринку через нерентабельність свого бізнесу.

Тому проєкт «Фермер, є кредит» і спрямований підтримати саме таких аграріїв, які самі сіють, самі вирощують і самі продають зерно. Щоб вони згодом стали конкурентоспроможними не тільки на українському, а й на міжнародному ринках.

Наталія Родак, Latifundist.com

 

Виконано за допомогоюDisqus