«Незламні теж мають межу». Як аграрії реагують на відміну 30% знижки на перевезення з прифронтових територій

На покриття 30% знижки з початку червня минулого року було витрачено 350-400 млн грн
На покриття 30% знижки з початку червня минулого року було витрачено 350-400 млн грн

З 20 березня «Укрзалізниця» скасувала 30% знижку на перевезення агропродукції з прифронтових територій. Харківські аграрії кажуть, що це «ніж у спину» перед посівною і додаткові 200 грн/т на логістиці. І дивуються, що про рішення скасувати знижку ніяк не попереджали, новина застала багатьох в момент виконання контрактів. В «Укрзалізниці» парирують: скасували не ми, це технічне рішення Мінрозвитку громад, і загалом залишки зерна на прифронтових територіях мінімальні, тому трагедії нема. 

 Latifundist.com розбирався в причинах і оцінював наслідки такого рішення. 

Ціна знижки для прифронтових територій

Новина про скасування знижки застала логістів харківського агрохолдингу «АПК НОВААГРО», коли ті вантажили вагони зерном. 

Дмитро Доброштан

директор

«АПК НОВААГРО»

«У нас стояли вагони під завантаженням, були відкриті контракти, все розраховано. І тут новина: знижку скасовано», — описує настрій в перші години директор «АПК НОВААГРО» Дмитро Доброштан.

В компанії порахували, що без знижки логістика здорожчала на 200 грн/т. Дмитро каже, що ці цифри не входили в плани, їх не закладали при визначенні вартості зерна і підписанні контрактів.

Схожа ситуація і у клієнтів холдингу, які зберігають зерно на елеваторах холдингу. В структурі «НОВААГРО» шість елеваторів, всі знаходяться в прифронтовій зоні. 

За таких умов 30% знижка на залізничні перевезення, яку встановив уряд наприкінці травня минулого року, була для аграріїв сходу України відчутною підтримкою, каже Доброштан. Вона дозволяла економити до 5-6$ на тонні зерна на шляху до моря. 

Дмитро Доброштан

директор 

«АПК НОВААГРО»

«Ця знижка із самого початку з'явилася не просто так. Було багато обговорень, звернень до органів влади про те, щоб якось постраждалим регіонам допомогли. Хоча б із вартістю перевезень. Нас почули і надали «Укрзалізниці» можливість використати частину свого прибутку на компенсацію цієї знижки. І ми були вдячні за це», — каже Дмитро Доброштан.

Фінансова директорка компанії Agromino Світлана Омельченко уточнює, що 30% знижка діяла не на всю вартість перевезення, а лише частину тарифу, хоча і це було підтримкою. 

Світлана Омельченко

фінансова директорка

Agromino

«Воно звучить круто. Мовляв, 30% — це дуже багато. Насправді, залізнична логістика складається з двох складових: тарифної і залізничної. І от 30% знижки прифронтовим регіонам дали на тарифну складову. Тобто в сухому залишку це не 30% на все перевезення. Це менше», — пояснює вона.

Скасування пільги і юридична казуїстика

20 березня 2025 року «Укрзалізниця» припинила надання знижки, посилаючись на новий наказ Міністерства розвитку громад та територій № 376. Ним затверджується новий перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, а прийнятий 22 грудня 2022 року вважається таким, що втратив чинність. Саме це стало підставою для «Укрзалізниці» відмінити знижку на перевезення з прифронтових територій. 

Але варто відзначити, що знижка була встановлена іншим документом. Щоправда, в ньому є відсил до розпорядження Кабміну про розподіл дивідендів УЗ 30% знижки на перевезення з прифронтових територій, затверджених Переліком від 2022 року. Але технічні зміни в переліку територій і підтримка державою найбільш вразливих виробників, очевидно, різні речі. Принаймні, так вважають аграрії. 

На їхню думку, залізничники замість того, щоб шукати баланс ціни на ринку, домовлятися про тарифи, вирішили просто забрати пільгу. 

«Всеукраїнська аграрна рада» (ВАР) виступила із зверненням до уряду країни про неправомірність скасування «Укрзалізницею» 30% знижки на перевезення агропродукції з прифронтових територій до українських портів.

«Позиція «Укрзалізниці» є юридично необґрунтованою. Постанова Кабінету Міністрів України від 9 лютого 2024 р. № 129 і розпорядження від 30 квітня 2024 р. № 380-р, що передбачають компенсацію втрат підприємства через надання знижки, залишаються чинними. Саме на їх основі «Укрзалізниці» було дозволено залишити собі частину прибутку за 2023 рік. Оскільки жоден з цих актів Кабінету Міністрів України не втратив чинності, вони є обов’язковими до виконання всіма суб’єктами на всій території України», — зазначають у ВАР і вимагають в уряду негайно втрутитися в ситуацію.

Що кажуть в «Укрзалізниці»

Валерій Ткачов

заступник директора Департаменту комерційної роботи УЗ

«Дійсно наразі знижка, яка була надана згідно постанови 581 від 17 травня 2024 року не надається через те, що наш регулятор скасував наказ, який визначає громади, які підпадають під цю знижку», — каже заступник директора Департаменту комерційної роботи «Укрзалізниці» Валерій Ткачов.

За його словами, відповідно до постанови, починаючи з червня минулого року і до моменту скасування знижки, з прифронтових територій залізницею було відправлено майже 1 млн 600 тис. т агропродукції. Було задіяно 23 тис. вагонів, якими транспортувалися зернові, олія, продукти переробки тощо. Всього шість номенклатур вантажів. На покриття знижки було використано 350-400 млн грн, і вона дійсно спрацювала і допомогла аграріям в прифронтових районах. 

Але на сьогодні, за даними залізничників, залишки зерна у східних областях майже мінімальні, тому що взагалі по Україні залишилося до вивезення не більше 10-12 млн т агропродукції. 

«Тобто ніякого катастрофічного впливу на аграріїв прифронтових регіонів немає, бо зерна там залишилось дуже мізерні залишки. Більш того, я на всіх нарадах просив, закликав пришвидшити вивіз збіжжя, максимально використати цю можливість, яку надала держава», — каже Валерій Ткачов. 

Він вважає, що аграрії повинні звернутися або до Кабміну, або до Мінекономрозвитку, щоб повторити ініціативу із наданням пільг на наступний маркетинговий рік, який розпочнеться з липня. Але органи влади мають підтримати найбільш вразливих агровиробників з інших джерел, не за рахунок «Укрзалізниці».

Валерій Ткачов

заступник директора Департаменту комерційної роботи УЗ

«Потрібно розуміти, що зараз «Укрзалізниця» також знаходиться у дуже важкому фінансовому становищі. Індексація тарифів не проводилась майже три роки. За цей час збільшилась вартість палива, електроенергії, металів — всіх складових, які формують собівартість перевезень. Тому для нас це також дуже важке питання. У нас немає вже ресурсів, за рахунок яких можна підтримувати ті чи інші галузі. Чи то аграріїв, чи то металургів. На жаль, ми самі потребуємо державної підтримки»

Які очікуються наслідки?

В той же день як «Укрзалізниця» анонсувала скасування пільги, трейдери почали отримувати листи від транспортно-експедиторських компаній про те, що логістичні контракти за попередніми тарифам виконуватися не будуть. В зв'язку з тим, що подорожчала логістична складова, вартість послуг зростає в середньому на 3-4 $/т в залежності від залізничної станції.

Враховуючи, що маржинальність трейдингу в Україні, по суті, повернулася до довоєнних значень, для компаній, які ведуть бізнес на сході України, це був болючий удар. 

Світлана Омельченко

фінансова директорка Agromino

«Нинішнє скасування 30% знижки ситуативно найсильніше вдарило по трейдерах. Тому що вони накопичили залишки. Але в середньостроковій  перспективі це удар по фермерам із східної України, так як нова вартість логістики знайде відображення в ціні», — каже Світлана Омельченко.

Особливо наших співрозмовників обурює той факт, що скасування знижки зробили раптово, без жодного попередження. Якби влада і «Укрзалізниця» озвучили свої наміри заздалегідь, була б можливість підкоригувати контракти.

Що буде далі? Якщо говорити виключно про економіку, то компанії піднімуть тарифи з урахуванням витрат, які їм доведеться нести в зв'язку із скасуванням знижки на логістику залізницею. 

Дмитро Доброштан

директор 

«АПК НОВААГРО»

«Звичайно, ті контракти, які будуть підписуватись з моменту скасування знижки, будуть враховувати нову вартість залізничних перевезень. Ті контракти, які були, закриваємо так, як є, хоча по деяких з них будуть збитки. А надалі, звичайно, будемо сподіватись на те, що влада розгляне ще раз це питання і повернеться до підтримки аграріїв», — каже Дмитро Доброштан.

Співрозмовник пояснює, що агрокомпаніям зі Сходу України апріорі складно конкурувати з іншими регіонами. 

«У нас економіка продажів рахується інакше. Так було і до війни, бо географічно ми знаходимось далеко від портів і західного кордону. Але після повномасштабного вторгнення додалося багато труднощів. У нас вища собівартість багатьох процесів: від зберігання до перевезення — це все рахується не так, як, наприклад, у південних чи західних регіонах України», — каже Доброштан.

Пояснює, що у Харківській області проблема найняти когось на ремонтні чи будівельні роботи: людей не вистачає, з інших областей працівники їхати не хочуть. Обслуговуючі компанії також або не їдуть, або виставляють високі прайси за свою роботу. Для банків території, близькі до лінії зіткнення, — червона зона, туди  не ризикують видавати кредити, каже він. 

При цьому місцеві зерносховища стоять або порожні, або напівпорожні. Фермери, зібравши врожай, намагаються якнайшвидше вивести його на відносно безпечну відстань, або відразу у порти. В таких умовах перед елеваторами стоїть дилема: або знижувати тарифи на зберігання, або закриватися. 

Відсутність підтримки прифронтових територій вдарить по всьому східному регіону, по Херсону, Запоріжжю, кажуть наші співрозмовники. 

«Відміна наявних пільг, зокрема, на логістику залізницею спричинить послідовне збільшення фінансового навантаження на фермерів, становище котрих і так не краще, порівняно з іншими регіонами», — пишуть фермери у соцмережах.

Найбільше агровиробникам хотілося б конструктивних державних рішень з боку уряду і «Укрзалізниці». На східних територіях повинно залишитися життя, робота, бізнес. Для цього їм вкрай необхідна підтримка.

Світлана Омельченко

фінансова директорка Agromino

«Скасування пільги перед посівною — це трагедія. Скрізь виступають і кажуть, що фермери на прифронтових територіях незламні. Але і незламні люди мають межу», — каже Світлана Омельченко. 

Історія питання

  • Наприкінці 2023 року аграрії Харківської області звернулися до місцевої влади з проханням зрівняти для них вартість доставки зернових вантажів залізничним транспортом з західними регіонами.
  • Голова ради директорів Agromino Петр Крогман заявляв, що частковою компенсацією додаткових витрат — логістичних і пов’язаних з війною — було б встановлення більш низьких тарифів для аграріїв, які відвантажують свою продукцію з залізничних станцій, розташованих в 100-кілометровій зоні від кордону з росією чи лінії бойових дій.
  • У травні 2024 року Уряд прийняв пільгові тарифи на залізничні перевезення агропродукції для територій, на яких тривають бойові дії.
  • З 5 червня 2024 року «Укрзалізниця» почала надавати знижку 30% до тарифу на перевезення агропродукції залізницею. 

Віолетта Громова, Костянтин Ткаченко, Latifundist.com

Виконано за допомогоюDisqus