9 карток

Мульчування дозволяє зекономити 15-20% на вирощуванні ягід. Які «тонкі місця» у плівці?

6 серпня 2024, 09:00
774
0

Мульчування — прийом, який вже давно облюбували українські аграрії. Він допомагає прискорити швидкість дозрівання рослин, захистити їх в разі похолодання і затримати вологу. А ще — перешкоджає росту бур'янів. Але потрібне чітке дотримання технології і врахування всіх нюансів, інакше розчарувань і втрат не уникнути.

Компанія «Агро Фрутіка Бишків» спеціалізується на вирощуванні ягід і вже багато років використовує для мульчування чорну плівку від компанії «Планета Пластик». Як її вибрати? Що врахувати при укладанні гряд? Які переваги і недоліки мульчування плівкою? Чи порівнювали плівку та агроволокно від різних виробників? Про це Latifundist.com розповіла головний агроном Марта Кунта.

01

Що таке мульчування?

Мульчування — це поверхневе покриття ґрунту навколо рослин будь-яким захисним матеріалом для захисту від пересихання, перегріву та запобігання росту бур'янів. Та найголовніше: воно покращує структуру ґрунту, робить його більш рихлим, водо- і повітряпроникним. Тобто покращує «здоров’я» ґрунту.

Мульча може бути органічна (солома, скошена трава, тирса, галька, кора, компост тощо) або штучна (агроволокно, плівка).

Мульчування використовують при вирощуванні теплолюбних рослин, таких як перець, томати, кукурудза. В Україні мульчування найчастіше використовується для вирощування ягідних культур. Особливою популярністю користується, зокрема, мульчуюча плівка для полуниці.

Компанія «Агро Фрутіка Бишків», що на Львівщині, спеціалізується на вирощуванні ягід і вже багато років використовує чорну плівку для мульчування від компанії «Планета Пластик».

Марта Кунта

головна агрономка

«Агро Фрутіка Бишків»

«Мульчування заощаджує працю багатьох людей. За сезон нам необхідно прополоти ягідники 3-4 рази. А завдяки використанню мульчі робимо це лише двічі. Скорочення ручної праці дозволяє економити 15-20%. Плюс мульчування полегшує ручний збір. Людям набагато зручніше і легше збирати, якщо рослина знаходиться на підвищеній гряді».

«Агро Фрутіка Бишків» обробляє 411 га. Під полуницею має 32 га. В планах збільшити площу під ягодою до 40-45 га. Лохину збирають з 19 га і плюс на 21 га нещодавно посадили нові кущі. Малини зараз 11 га, але також планують збільшувати насадження. Також мають 13 га вишні, експериментально посадили 0,5 га смородини. Решта соя, жито і пшениця.

02

Агроволокно чи плівка: що краще для мульчування?

І в агроволокна, і у плівки є свої плюси і мінуси. Агроволокно пропускає опади, тобто забезпечує зволоження грунту і не нагрівається так сильно, як мульчувальна плівка. Але в той же час агроволокно безсиле перед бур'яном.

Марта Кунта

головна агрономка

«Агро Фрутіка Бишків»

«Ми вибрали для мульчування плівку. Крім зменшення кількість ручних обробітків, вона забезпечує проростання зернинки швидше, ніж на неприкритому ґрунті. Сонце світить на плівку і нагріває її. Тож, ягоди на плівці і піднятих грядах виходять до збору на 7-10 днів швидше, ніж ті, що посаджені на звичайній землі».

03

Які плюси чорної поліетиленової плівки для мульчування?

Поліетиленова мульча добре підходить для механізованого, середнього та великого виробництва. Вона підвищує врожайність та економить роботу.

Основні переваги:

  • може укладатись механічним способом на великих площах за допомогою спеціального обладнання;
  • усуває світловий стимул для проростання насіння бур'янів на більшій частині посадкової грядки;
  • блокує появу більшості бур'янів;
  • зберігає вологий ґрунт, який є при монтажі або забезпечується крапельним поливом під мульчею;
  • мінімізує вимивання поживних речовин за рахунок надмірного випадання опадів;
  • підвищує температуру ґрунту на кілька градусів, тим самим сприяючи зростанню та дозріванню врожаю на початку сезону;
  • допомагає підтримувати чисту їстівну частину овочевих та ягідних культур, особливо гарбуза, полуниці та інших плодових овочів.
04

Які особливості застосування чорної плівки при вирощуванні ягід?

У «Агро Фрутіка Бишків» використовують мульчувальну плівку « Планета Пластик» для вирощування полуниці, лохини та малини.

Марта Кунта

головна агрономка

«Агро Фрутіка Бишків»

«Лохину ми висаджуємо під 40-мікронну, найміцнішу, плівку. Через 4 роки  забираємо її, підсипаємо спеціальний субстрат з кори та соснових гілок і вирощуємо далі в цьому ґрунті. Лохина за цей час виростає до 150 см і для неї бур'яни вже не настільки страшні, ніж для молоденької рослини висотою 30-40 см. Бо, коли ми даємо добриво, бур'яни його «їдять» так само як і лохина. Якби ми посадили лохину відразу в кору, частину добрив брала би культурна рослина, частину — буряни. І кущ не так швидко ріс би, як росте. Плюс є також зменшення кількості обробітків».

Мульчування плівкою дозволило цього року взагалі не прополювати ремонтантну  малину, яку вирощують у господарстві. А ще Марта Кунта каже, що плівка дуже добре підходить для вирощування теплолюбивих кавунів. 

«У нас на Львівщині умови не такі, як у Херсоні, але вже схожі. Саджають насіннячко під плівку і воно швидко проростає, бо вона його нагріває. І кавун виходить в ті самі терміни, що й на півдні», — каже вона. 

05

Як вибрати плівку під потреби свого господарства?

Марта Кунта

головна агрономка

«Агро Фрутіка Бишків»

«Ми обираємо плівку по щільності і по стійкості до ультрафіолету. Тому вже давно співпрацюємо із заводом виробником «Планета Пластик». Раніше брали і в інших виробників, але зупинилися на них».

І додає, що фермери нерідко піддаються спокусі зекономити на плівці. Беруть найдешевше, не звертаючи уваги ні на якість, ні на щільність, ні на стійкість до ультрафіолету. Часто до кінця сезону в них та плівка просто «розпливається».

А ще згадує, що до війни «Планета Пластик» виробляла п'ятишарову плівку, аналогів якої немає в Україні і сьогодні. Але окупанти розбомбили підприємство з дороговартісним обладнанням. Сьогодні завод відновлюється своїми силами та вже виготовляє деякі різновиди мульчі.

«У нас ягідник посаджений на тій плівці. Вже минуло 5 років, а їй байдуже. Хіба що де-не-де проріс бур'ян. А загалом вона тримається. Ми дуже задоволені. Добре, що «Планета Пластик» відновилася. Ми на них дуже чекали і далі продовжуємо з ними працювати. 5-шарової плівки в них зараз немає, але є 40-мікронна плівка з покращеним захистом», — розповіли в господарстві. 

06

Як почуваються рослини під плівкою під час спеки?

За аномально високих температур рослини, захищені мульчувальною плівкою, потребують особливого догляду. 

По-перше, дуже швидко випаровується волога. 

«У спеку плівка тримає вологу набагато менше часу. Плівка гріє і рослина просто не встигає в себе втягувати вологу. Тому у спеку ми поливаємо ягідник вночі», — каже Марта Кунта.

По-друге, від високих температур ягоди, які лягають на плівку, просто печуться. Від опіків на них залишаються білі плями. 

«Щоб уникнути опіків, ми підсипаємо солому», — ділиться Марта Кунта. 

Зараз у господарстві розмірковують над тим, щоб задля уникнення надмірного нагрівання, замінити чорну плівку на плівку іншого кольору. 

07

Які недоліки має технологія мульчування плівкою?

Зазвичай плівка для мульчування укладається за допомогою грядоутворювача, що використовується з трактором середньої потужності. Він рівномірно натягує плівку на ряди посівів або підняті грядки, присипаючи краї мульчі ґрунтом.

У компанії «Агро Фрутіка Бишків» раніше були проблеми з укладанням плівки. Інколи вона не дуже добре загорталася, тож вітер зносив її.

Марта Кунта

головна агрономка

«Агро Фрутіка Бишків»

«Неправильно укласти — це дуже великий недолік, але він не стосується плівки. Ми укладали звичайним гребенеукладачем і в нас були проблеми. Робили одну й ту саму роботу декілька разів. Але потім ми придбали дуже гарний грядоутворювач. Тут саме техніка має вирішальне значення. Вирівняне поле і гарний грядоутворювач — і все виходить ідеально. Не можна сказати, що причина у плівці. Це загальний процес, де кожна деталь має значення».

08

Який потрібен грядоутворювач?

«В нас такий грядоутворювач, який має попереду фрезу, позаду — рулон плівки, плюс дві трубки для капельного зрошення. Проходячи полем, він відразу фрезує, вкладає трубки, зверху покриває плівкою іі робить по ній отвори для розсади», — розповіли у компанії.

Грядоутворювач львівські виробники ягід купували в Італії. Це агрегат Agricole Model TSA 100. Яка має бути висота і ширина гребня, відстань між рослинами та трубками, насадки — це все замовляли суто для свого господарства. Він мав бути сумісним з технікою, яка вже працює в компанії. 

09

Як прибрати плівку з поля?

Марта Кунта

головна агрономка

«Агро Фрутіка Бишків»

«Прибирання плівки з поля — це суто ручна праця. Зараз якраз ми прибираємо ягідник. Скошуємо все, що зверху. Далі йдуть люди рядами і змотують плівку».

За її словами, аграрії зараз стикаються з проблемою утилізації використаної плівки. Це відбувається через незначну кількість підприємств-переробників в Україні. Через відсутність конкуренції вони відмовляються брати вторсировину із залишками землі чи рослин, тому сільгоспвиробники дуже часто у відповідь на свої звернення отримують відмову.

Підсумовуючи розмову, можна стверджувати, що мульчування плівками не лише прискорює час дозрівання замульчованої культури, а й покращує «здоров’я» ґрунтів та економить ресурси на обробіток площ.

Віолетта Громова, Latifundist.com

Виконано за допомогоюDisqus