Лещенко розповів, що буде з посівною та чи вистачить Україні зерна

Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко під час брифінгу в Українському медіацентрі розповів про те, як Україна забезпечена продовольством, що буде з посівною та чи загрожує світу продовольча криза.

Запаси продовольства

Міністр зазначив, що з точки зору забезпечення продовольством в Україні — ситуація повністю контрольована. Україна є одним із найбільших експортерів продовольства у світі. 

«‎Увесь цивілізований світ знає, що Україна забезпечила показники врожайності у 2021 році понад 100 млн т зернових, зернобобових та олійних культур. Крім того, країна пройшла успішну реалізацію земельної реформи. Розпочала процес іригаційної реформи. Приріст агросектору у 2021 році становив близько 20%. Наша країна сьогодні має запаси пшениці на 2 роки, олії —  на 5 років, кукурудзи — на 1,5 роки», — підкреслив міністр.

Продовольча безпека України

Роман Лещенко повідомив, що в умовах, коли знищені всі ланцюги виробництва у Херсоні, Харкові, Сумах, де були центри виробництва багатьох харчових продуктів, Україна перелаштовується, активізує виробництво через держзамовлення. 

«‎Станом на сьогодні понад 300 заводів харчової промисловості активно займаються держзамовленням»‎, — йдеться в повідомленні міністра.  

Крім того, найближчими днями будуть ухвалені рішення з точки зору імпорту харчових продуктів та надання гуманітарної допомоги.

Посівна кампанія

За словами міністра, виходячи з ґрунтово-кліматичних умов, у найближчі тижні ми розпочнемо активну фазу сільськогосподарських робіт.

«Там, де немає обстрілів, український аграрій іде в поле і сіє. Навіть на тимчасово окупованих територіях. Беззаконня, яке там діється, не надовго, Україна поверне собі ці території. Мало хто розуміє, що для українців, які пережили Голодомор, ментально означає посівна. Це не просто агротехнологічний процес. Ніхто і ніщо нас не зупинить. Це такий самий фронт і дезертирів на ньому немає», — переконаний Роман Лещенко.

За його словами, в цьому році посівна буде гнучкою. Аграрії зможуть адаптуватися, змінити площі культурами, що стоять в забороні на експорт, і держава їх викуповуватиме за максимально ринковими цінами.

«Ми намагаємося наситити аграрія товарними позиціями та оборотними коштами: дати насіння, без грошей відпустити засоби захисту рослин, надати банківське кредитування під 0% на пів року», — зазначив міністр.

Підтримка аграріїв

Лещенко розповів, що на сьогодні максимально спростили всі процедури, пов’язані з оподаткуванням. 

«На період воєнного стану ми ввели податок у розмірі 2% від обороту, спростили всю звітність. Держава надаватиме кредитні гарантії в обсязі 25 млрд грн, щоб забезпечити пільгове кредитування для аграріїв для посівної кампанії‎», — акцентував Роман Лещенко. ‎ 

Крім того, МінАПК максимально спростило питання реєстрації сільськогосподарської техніки, сертифікації насіння, окремо провели дерегуляцію стосовно скасування адміністративних процедур ліцензування ввезення пестицидів та агрохімікатів, доступу пального. За словами міністра, в режимі реального часу здійснює координацію посівної кампанії й забезпечення продовольством українського народу. 

Експорт

За словами міністра, Україна входить в ТОП-5 світових експортерів продовольства, за окремими позиціями — в ТОП-3. Наша країна забезпечує понад 400 млн людей у світі продовольством, не враховуючи населення України.

«Україна та Росія забезпечують 30% постачання пшениці та кукурудзи, та 80% постачання олії у світі. Зрив посівної, атаки на аграрні регіони України, а також блокада морських портів нашої держави, зважаючи на налагоджену логістику, перш за все призведе до продуктової кризи у країнах Африки, Близького Сходу та Південно-Східної Азії. Зокрема, Лівія, Сирія, Ємен та Єгипет мають запаси продовольства всього на 3–6 місяців. А брак продовольства може призвести до нового сплеску міграції біженців із цих країн», — зазначив міністр.

В МінАПК зазначили, що заблокувавши українську портову інфраструктуру, Росія одночасно заблокувала і власний експорт мінеральних добрив, що неодмінно призведе до зниження врожайності у тих країнах, які закуповують ці добрива.

«‎Зараз Україна розробляє можливості налагодити експорт збіжжя залізничними шляхами через західний кордон. З західними країнами-сусідами опрацьовується «обнулення» квот, обмежень, щоб постачати зерно через Молдову та Румунію, відправляти зерно через порти сусідньої країни у Чорному морі, що не знаходяться в зоні окупації», — зазначив міністр.

Проте, за словами Романа Лещенка, вже 20–25% продуктивності втрачено. Частково її можна компенсувати, якщо найближчим часом буде досягнуто мир й Україна зможе логістично забезпечити аграріїв паливом та міндобривами.

«Нам потрібно зараз як мінімум один порт відкрити, і ми зможемо експортувати до 5 млн т в місяць. Тоді втрати будуть, але вони не будуть критичними», —  підсумував Лещенко.

Глобальна продовольча криза, на думку Романа Лещенка, призведе до економічної кризи в усьому світі. Тож закінчення війни в Україні є питанням глобального порядку, а не проблемою окремо взятого регіону.

Нагадаємо, що В Україні запровадять пільгове кредитування для підприємців під 0% на час воєнного стану. 

 

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, завантажуйте додаток у AppStore, підписуйтесь на нас у Instagram или на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus