7 січня 2025, 12:40, Україна

Названо найбільш знакові інвестиційні та M&A угоди на українському агроринку в 2024 році

Щонайменше 11 знакових інвестиційних угод на суму $129 млн було здійснено у 2024 році в аграрному секторі. Про це йдеться у щорічному дослідженні InVenture.

Зазначається, що угод з купівлі-продажу великих агрокомпаній не спостерігалось, хоча протягом року на ринку активно проходили переговори стосовно можливості великих поглинань.

«Багато угод в агросекторі України залишаються непублічними. Декілька таких угод з купівлі-продажу аграрних компаній у 2024 році супроводжувала InVenture. Також нам відомі деякі угоди, які відбувалися за принципом продажу прав оренди землі, вартість яких перевищувала $5 млн. Така можливість структурувати угоди пришвидшує транзакції та нівелює необхідність проведення due diligence та отримання дозволів АМКУ. Також на ринку було здійснено ряд транзакцій з купівлі-продажу елеваторних комплексів», — відмічає керуючий партнер InVenture Олейніков Олексій.

Серед найбільш знакових угод InVenture назвав наступні:

  • Саудівська компанія Saudi Agricultural and Livestock Investment Co. (SALIC), що належить Фонду державних інвестицій Королівства Саудівська Аравія (PIF) придбала 12,6% акцій компанії МХП, які знаходились у вільному обігу за $54 млн.
  • В рамках своєї програми Open Agribusiness 2.0, агрохолдинг «Кернел» почав входити в капітал від 25% до 50% окремих підприємств з метою збільшення земельного банку в управлінні. Відомо що наприкінці 2024 року «Кернел» приєднав до себе ряд агрокомпаній із земельним банком 12 тис. га в Рівненській обл., 7 тис. га в Київській та 8 тис. га — в Кіровоградській областях.
  • Кіпрська GNG Retail Limited, якій належить холдинг OKKO Group придбала 50% частки у статутному капіталі «Укрполфрукт» та «Гадз-Агро». За оцінками InVenture вартість активів може перевищувати $20 млн.
  •  АМКУ надав дозвіл на концентрацію у вигляді набуття компанією Bunge Global SA контролю над компанією Viterra Limited, яка в Україні представлена агротрейдерським бізнесом та трьома великими елеваторами зберігання зерна. За оцінками InVenture, вартість елеваторних потужностей Viterra в Україні може перевищувати $15 млн.

«Незважаючи на поліпшення результатів діяльності агробізнесу у 2024 році, на аграрному ринку залишається багато проблемних питань, які стримують потоки інвестиції: від рейдерства, корупції з бронюванням робітників до зміни правил ведення агробізнесу», — говориться в дослідженні.

Читайте також:

Наталія Родак, Latifundist.com, 2025 р.