Кернел

Виробництво і експорт соняшникової олії, виробництво і експорт зерна
127287
Вакансії компанії

«Кернел» — найбільший у світі виробник і експортер соняшникової олії, провідний виробник і постачальник сільськогосподарської продукції з регіону Чорноморського басейну на світові ринки.

На долю компанії, заснованої в 1995 р., припадає близько 8% світового виробництва соняшникової олії. Свою продукцію «Кернел» постачає більш ніж в 60 країн світу.

Земельний банк «Кернела» — 363 тис. га

ТОП 100 латифундистів України

Регіони діяльності: Тернопільська, Одеська, Миколаївська, Кіровоградська, Черкаська, Полтавська, Сумська, Чернігівська, Харківська, Дніпропетровська, Хмельницька області.

Кластери: «Дружба-Нова», Харківський, Придніпровський, «Полтава-південь», Центральний, Західний.

Переробні потужності — 3 млн т насіння соняшнику в рік, або 1,3 млн т соняшникової олії наливом і 1,2 млн т соняшникового шроту в рік.

Торгові марки: «Щедрий Дар», «Стожар», «Чумак Золота», «Чумак Домашня» і «Любонька».

«Кернел» є членом Американської торгової палати в Україні, Європейській бізнес асоціації, GAFTA, Федерації асоціацій торгівлі олійними культурами, насінням і жирами(FOSFA), «Укролияпром», Української зернової асоціації, U.S.-Ukraine Business Council, UNIC.

Основний бенефіціар — Андрій Веревський.

З 2007 р. акції компанії торгуються на Варшавській фондовій біржі. Акціонери компанії — європейські інституціональні інвестори і пенсійні фонди. 39,93% акцій володіє компанія Namsen LTD, що належить Андрію Веревському, 60,07% — знаходяться у вільному обігу.

Профіль «Кернел» на Варшавській фондовій біржі 

Профіль Facebook

Профіль бізнесу «Кернел»

Активи «Кернел»

Переробка соняшнику

Читайте також: ТОП-15 виробників рафінованої соняшникової олії в Україні 2017

«Кернел» — найбільший виробник і експортер соняшникової олії в Чорноморському регіоні. Робить 7-8% світового об'єму соняшникової олії. Продає його переважно наливом. Основні ринки збуту: Індія, країни ЄС, Єгипет і Туреччина. Більшість олійноекстраційних заводів «Кернел» використовують лушпиння соняшнику як основне паливо замість природного газу і мазуту.

Олійноекстракційний завод компанії «Кернел», який будується в Хмельницькій області, планують запустити в 2020 році. 

Планована потужність нового МЕЗу — 1 млн т продукції в рік, найбільший з усіх діючих МЕЗів в Україні зараз.

Читайте також: ТОП-10 експортерів соняшникової олії

У 2018 ФР компанія «Кернел» уперше в своїй історії переробила 3,1 млн т соняшнику. Продаж соняшникової олії наливанням склали 1,3 млн т (+20% до 2017 ФГ), бутильованої — 119 тис. т (-10%).

У 2019 ФР олійноекстракційні заводи «Кернел » переробили 3,2 млн т (+1%) насіння олійних культур. У IV кварталі 2019 ФР компанія переробила 84 тис. т насіння соняшнику і 12 тис. т соєвих бобів. Продаж соняшникової олії наливом склали 1,62 млн т (+15%), бутильованої — 131 млн л (+10%).

У 2019 р. компанія «Кернел» відвантажила рекордну партію соняшникового шроту у розмірі 63 тис. т в Миколаївському порту.

Виробництво зернових і олійних культур

Виробництво сільгосппродукції зосереджене в центральних і західних регіонах України. Основні культури: кукурудза, соя, пшениця і соняшник. Зернові — близько 60% у структурі посівних площ, частина, що залишилася, відведена під олійні і кормові культури.

 У 2019 р. «Кернел» планує посіяти: кукурудзи — 235 тис. га (45%), соняшнику — 142 тис. га (27,3%), озимої пшениці — 101 тис. га (19%), сої — 25 тис. га (5%), озимого ріпаку — 10 тис. га (2%). 

Читайте також: Локально-стрічкове диференційоване внесення добрив

«Кернел» — один з найбільших експортерів зернових з Чорноморського регіону. У 2016/17 МР компанія експортувала 0,35 млн т ячменю, 1,53 млн т пшениці, 2,19 млн т кукурудзи.

«Кернел» через форвардні контракти продає близько 50% власного урожаю, зробленого агробізнесом компанії. 

Transithub. «Кернел» запустила першу в Україні онлайн-платформу для спільного здійснення залізничних перевезень Transithub. Мета створення Transithub — в режимі онлайн інформувати учасників ринку відносно логістики перевезень «Кернел» з метою формування загальних маршрутів. Вже в січні компанія сформувала перший ступінчастий маршрут для спільного перевезення зерна на базі онлайн-платформи.

Читайте також: ТОП-10 країн виробників пшениці в 2022/23 МР

У 2018 ФР компанія експортувала 4,65 млн т зерна (-8% до 2017 ФГ), а в I півріччі 2019 ФР — 3,13 млн т (+66,4%).

У планах компанії до кінця 2019 МР подвоїти об'єми експорту продукції і поставити 8 млн т.

У 2019 ФГ компанія продала 10,4 млн т зерна (+2,2 рази). Перевалка через експортні термінали склала 6 млн т (-1%). 

Читайте також: Один день з життя агрохолдингу: Кернел 

Логістика й елеватори 

Логістика зернових знаходиться під повним контролем компанії завдяки власній мережі елеваторів і двом глибоководним портам на узбережжі Чорного моря.

Бізнес-модель «Кернел»

Елеватори

«Кернел» володіє найбільшою приватною мережею елеваторів в Україні загальною потужністю одноразового зберігання у більш ніж 2,84 млн т зернових. У 2017 р. компанія розширювала свої елеваторні потужності. Об'єми одноразового зберігання «Кернел» збільшилися на 370 тис. т завдяки придбанню активів компаній «Українські Аграрні Інвестиції » та «Агро Інвест Україна». 

Також «Кернел» будує два нові елеватори в Сумській і Чернігівській областях, з потужністю приймання до 8 тыс т/добу, зберігання — 130-160 тис. т. Ці елеватори компанія введе в експлуатацію в 2019/20 МР.

«Кернел» до кінця 2018/19 МР планує збільшити елеваторні потужності на 245 тис. т., а восени — відкрити новий портовий термінал. 

Термінали «Трансбалктермінал» і «Тамань» приймають судна класу і розмірів Panamax, завантаженням більше 50 тис. т зерна. Це забезпечує перевагу за вартістю перевезень в порівняно з суднами дедвейтом близько 5 тис. т, які приймаються мілководими терміналами Азовського моря.

У 2017 р. «Кернел» модернізував «Трансбалктермінал» і два елеватори в Чернігівській області. «Кернел» планує запустити першу чергу нового терміналу Чорноморського морського порту і очікується вихід на об'єм перевалки 4 млн т.

Група «ВТБ» у 2019 р. веде переговори про викуп 50% «Зернового терміналу Тамань» у компанії «Кернел». Зараз доля «Кернел» в зерновому терміналі в Тамані заморожена. Група «ВТБ» отримала схвалення уряду на викуп долі компанії. Андрій Веревський підтвердив наміри продати долю в терміналі.

Читайте також: Кернел може вийти з російського ринку — Веревський 

«Кернел» впроваджує новий формат вантажних залізничних перевезень — «нитки графіку» — з метою прогнозування і забезпечення пунктуальності перевезень, насамперед в сезон. Для старту проєкту було запропоновано охопити шість маршрутних елеваторів і портовий термінал «Трансбалктермінал». Нині компанії вдалося реалізувати вже три такі напрями: Староконстантинів-2, Балин (Хмельницька область) і Лазірки (Полтавська область).

Тваринництво

Поголів'я в 15 тис. зосереджене на 18 фермах. «Кернел» входить в трійку лідерів з кількості поголів'я і по валу молока в країні. Тваринництво в «Кернел» з'явилося в 2012 р. Тваринництво компанії прибуткове.

Читайте також: Михайло Травецкий: Колись я лікував тварин, тепер я лікую бізнес!

Читайте також: «Кутюрье» українського тваринництва

 Фінанси 

Кредити «Кернел»

2011 р. — гарантований поновлюваний кредит у розмірі $150 млн для фінансування купівлі, зберігання, транспортування і перевалки сільськогосподарської продукції 

2012 р. — середньостроковий кредит у розмірі $100 млн від двох європейських банків для рефінансування придбання МЕЗу Black Sea Industries(BSI).

2012 р. — терміновий кредит у розмірі 1,7 млрд рублів (майже $54 млн) у одного з європейських банків для фінансування робочого капіталу. Засоби залучаються для Торгової компанії «Російські масла» (РФ), яка входить до групи «Кернел».

2012 р. — кредитна лінія у одного з російських банків на суму біля $170 млн для рефінансування корпоративної заборгованості «Кернел-Трейд».

2012 р. — кредитна лінія від синдикату українських банків у розмірі $80 млн для фінансування витрат сільськогосподарських компаній групи «Кернел». 

2012 р. — кредитна лінія від «Альфа-банк» (Росія) і ПАО «Альфа-банк»(Україна) у розмірі $170 млн для фінансування інвестиційної і поточної діяльності холдингу.

2013 р. — кредит від російського банку у розмірі $140 млн для фінансування витрат, пов'язаних з купівлею агрохолдингу «Дружба-Нова».

2014 р. — кредитна лінія від синдикату українських і європейських банків у розмірі $80 млн для фінансування оборотного капіталу у виробництві продукції рослинництва в 2014 р. 

2014 р. — кредит від ЄБРР на $50 млн для підтримки потреб в оборотному капіталі, пов'язаних з закупівлями зерна в Україні і подальшим його зберіганням, перевезенням і перевалкою. 

2016 р. — кредит від IFC у розмірі $95 млн для фінансування потреб в оборотному капіталі.

2016 р. — кредит від «Правекс-банку» у розмірі $5 млн для фінансування поточної діяльності «Кернел-Трейд». 

2018 р. — передекспортна кредитна лінія від синдикату європейських банків у розмірі $100 млн для поповнення оборотного капіталу в експортному бізнесі в Україні.

2018 р. — проєктне фінансування від ЕІБ у розмірі $250 млн для модернізації існуючих заводів по переробці олійних культур, будівництва нового заводу в Західній Україні, елеваторів, терміналу в порту Чорноморськ. 

2019 р. — довгостроковий кредит від ЄБРР у розмірі $48 млн для будівництва ТЕЦ; кредит від Фонду чистих технологій у розмірі $8 млн для будівництва ТЕЦ. 

2019 р. — синдикований кредит від ЄБРР у розмірі $80 млн на фінансування оборотного капіталу, пов'язаного із заготівлею, зберіганням, транспортуванням і продажем зерна на експорт. Рішення за проєктом розглядатиметься 4 вересня 2019 р.

Фінансові результати

«Компанія «Кернел» за 9 місяців 2017 ФГ збільшила дохід на $52,63 млн до $1,66 млрд. Чистий прибуток знизився до $194,7 млн. EBITDA зменшилася на 18,8% до $80,8 млн, що відбиває зниження об'ємів продажів і посилення конкуренції в ключових компаніях», — відзначається в звіті. У III кв. 2017 ФГ EBITDA зернового сегменту знизився на 75% і склав $5,3 млн проти $21,3 млн в попередньому році. При цьому збільшився доход від експорту зернових на 5%, до $268 млн. 

Ринкова капіталізація агрохолдингу з початку 2017 р., на 18 травня 2017 р., збільшилася на 4,2% і склала $1,42 млрд. «Кернел» — один з найбільших одержувачів відшкодування ПДВ в країні. У червні 2017 р. компанія інвестувала $155 млн в розширення земельного банку на 190 тис. га.

Читайте також: Андрій Веревський: Отримали рекордний чистий прибуток у розмірі $225 млн

У 2018 ФР чистий прибуток компанії склав $52,1 млн (-71,4% до 2017 ФГ), виручка — $2,4 млрд (+10,8%), EBITDA — $222,5 млн (-30,3%). «Кернел-Трейд» («Кернел») у 2018 р. отримав 6,7 млрд грн відшкодування ПДВ.

За I півріччя 2019 ФР чистий прибуток «Кернел» склав $164 млн (+83% до I півріччю 2018 ФГ), виручка — $2,26 млрд (виросла в 2,1 разу), EBITDA — $229,9 млн (+87%). 

За 9 місяців 2019 ФР чистий прибуток «Кернел» склав $189,9 (+3,7 разу до 9 місяців 2018 ФГ), виручка — $3,06 млрд (виросла на 89%), EBITDA — $285,2 млн (+45%).

Інвестиції 

У лютому 2018 р. інвестиційний фонд, що належить «Кернел», купив 100% акцій «Рейл Транзит Карго Україна» («РТК-Україна») на суму $64 млн (2 949 вагонів-зерновозів) , а одна з дочірніх — долю в ViOil Holding Ltd в розмірі в 5,85%. 

У 2019 ФР компанія планує вийти на $329 млн капітальних інвестицій, зокрема:

  • продовження будівництва заводу по переробці олійних в Західній Україні — $42 млн;
  •  поточне будівництво експортного терміналу в Чорноморському порту — $66 млн;
  •  інвестиції в силоси — $41 млн;
  •  залізничні вагони — $7 млн;
  •  сільськогосподарську техніку — $62 млн.

 Дозволи АМКУ 

Лютий 2018 р. — дозвіл АМКУ«Даноші» купити «Галицькі аграрні інвестиції» («Кернел»). У квітні Goodvalley завершила купівлю «Галицьких Аграрних Інвестицій».

Травень 2018 р. — дозвіл АМКУ «Агровісті» купити «Інтер-Контакт-Агро» («Кернел»). Згідно з аналітичною системою YouControl, на червень 2018 р. власник «Інтер-Контакт-Агро» —«Агровіста» (99,99%).

Травень 2018 р. — дозвіл АМКУ ПАЄК купити підприємство «Екотранс»(«Кернел»). Згідно з аналітичною системою YouControl, на грудень 2018 р. бенефіціари «Екотранс» — засновник ПАЄК Ростислав Данильченко, генеральний директор ПАЄК — Юрій Кормишкін, власник «Ерідон» Сергій Кролевець.

Квітень 2019 р. — дозвіл АМКУ «ФІДЕМ» Андрія Веревського купити елеватор «Мрія» в Тернопільській області.

Червень 2019 р. — дозвіл АМКУ «Ков'ягівському зерну», кінцевий бенефіціар Agromino, купити «Гутянский елеватор».

Червень 2019 р. — дозвіл АМКУ «Надії» орендувати активи «Кононивського елеватора». 

Липень 2019 р. — дозвіл АМКУ «Розділля» (ПАЄК) орендувати підприємство «Бугський елеватор».

Липень 2019 р. — дозвіл АМКУ ПАЄК купити два елеваторів «Кернел» — «Оілтранстермінал», «Бугський елеватор».

Соціальна відповідальність

У 2014 р. створений благодійний фонд «Разом з Кернел», за допомогою якого структурується соціальна активність компанії. За даними звіту за 2015/16 ФР, компанія наростила соціальні витрати на 29% до 39,6 млн грн.

Соціальні інвестиції «Кернел»

У 2018 р. Полтавський олійноекстракційний завод «Кернел» пройшов соціальний аудит на відповідність Кодексу поведінки BSCI (Ініціатива по соціальній відповідальності бізнесу). За результатами соціального аудиту МЕЗ отримав оцінку «А», що означає «відмінно».

«Кернел» у рейтингах 

2011 р. — третє місце в рейтингу Топ 100 Латифундистів України

2014 р. — третє місце в рейтингу компаній-експортерів кукурудзи з України; лідер з експорту соняшникової олії з України; 

2016 р. — лідер з виробництва соняшникової олії в Україні; лідер з відшкодування ПДВ; компанія увійшла до Топ-500 найбільших компаній Східної і Центральної Європи; відразу 4 номінації в рейтингу «Кращі працедавці 2016»;

2017 р. — 3-є місце в рейтингу компаній України за об'ємом елеваторних потужностей; лідер серед українських експортерів соняшникової олії; перше місце в рейтингах виробників шроту в Україні 2017, рафінованої соняшникової олії в Україні 2017; сьоме місце в ТОП-10 експортерів ячменю 2016/2017 МР, третє місце в ТОП-15 експортерів пшениці в 2016/17 МР, перше серед експортерів кукурудзи; підприємства «Кернел» зайняли декілька позицій в ТОП заводах-виробниках нерафінованої соняшникової олії в Україні 2017;

2018 р. — 2-е місце в Топ 100 Латифундистів України, лідер серед компаній-посилачів зернових вантажів в 2018 р., експортерів зерна, працедавців в АПК. Увійшов до «Рейтингу працедавців України 2018» кадрового порталу «HeadHunter Україна».

2020 р. — 1-е місце в Топ 100 Латифундистів України.

Історія розвитку «Кернел»

1995 р. — компанія розпочала діяльність з експорту української сільськогосподарської продукції за допомогою великих міжнародних трейдерів. «Кернел» почала купувати зернові елеватори.

2002 р. — купівля першого олійноэкстракційного заводу в м. Полтава. Придбані перші сільгосппідприємства. Компанія стає виробником і переробником сільгосппродукції. 

2004 р. — придбання торгової марки бутильованої соняшникової олії «Щедрий Дар» разом з невеликим заводом з переробки, екстракції і бутилювання соняшникової олії на сході України.

Читати по темі: Полтавщина: соняшник по-великому 

2006 р. — у «Кернел» фаза активної консолідації виробництва соняшникової олії в Україні. Завершення купівлі виробничих активів компанії «Евротек». В результаті угоди виробничі потужності зростають удвічі.

2007 р. — сталося первинне публічне розміщення акцій на Варшавській фондовій біржі.

Котирування акцій «Кернел»

Укладення ліцензійного договору з компанією «Чумак». Отримані ексклюзивні права на виробництво і продаж бутильованої соняшникової олії ТМ «Чумак золота» і «Чумак домашня». «Кернел» займає перше місце в Україні по виробництву і продажу бутильованої соняшникової олії з часткою ринку біля третини.

2008 р. — компанія купила зерновий комплекс «Трансбалктерминал» з щорічними об'ємами перевалки понад 4 млн т. Сталися розширення земельного банку до 80 тис. га. «Кернел» вчинила додаткову емісію 5,4 млн акцій — притягнені 194 млн злотих ($84 млн).

2009 р. — укладення договору щодо переробки давальницької сировини — 216 тис. т насіння соняшнику в рік на олійноэкстракційному заводі в порту Іллічівська. 

2010 р. — придбання активів Allseeds, які збільшили виробничі потужності по переробці насіння соняшнику на 565 тис. т в рік. Також придбані термінали для перевалки і експорту соняшникової олії і шроту. Введення в експлуатацію нового мультизернового олійноекстракційного заводу на півночі Миколаївської області. Виробничі потужності з переробки насіння соняшника перевищили 2 млн т в рік. «Кернел» стає найбільшим виробником і експортером соняшникової олії в Україні. У квітні 2010 р. компанія розмістила серед інвесторів 4,3 млн акцій нового випуску, виручивши 241 млн злотих ($80 млн).

2011 р. — «Кернел» купила: «Укррос» (90 тис. га сільськогосподарських земель і цукровий завод загальною потужністю переробки 2 млн т цукрового буряка в рік), МЕЗ «Українська Чорноморська індустрія» в Іллічівську (потужність переробки 270 тис. т насіння в рік), «Російські масла», «Енселко Агро» із земельним банком 29,3 тис. га. Здійснена додаткова емісія 5,4 млн акцій на 399 млн злотих ($140 млн).

2012 р. — придбання 2 сільськогосподарських компаній в Полтавській і Хмельницькій областях. «Кернел» спільно з дочірньою компанією міжнародної трейдинговой компанії купили глибоководний експортний зерновий термінал в порту Тамань (РФ) з пропускною спроможністю 3 млн т в рік. Компанія зайнялася тваринництвом.

2013 р. — придбання компанії «Дружба-Нова» із земельним банком більше 100 тис. га і елеваторними потужностями 100 тис. т. Продаж декількох віддалених підприємств. Компанія продала Чортківський та Оржицький цукрові заводи.

Читайте також: День ефективних технологій вирощування зернових на полях Дружби-Нової

2014 р. — запустили нові елеватори сумарною потужністю зберігання в 200 тис. т зернових.

2015 р. — перша в історії компанії виплата дивідендів. 

2016 р. — придбання активів олійноэкстракційного заводу «Еллада» групи «Креатив», потужність переробки 560 тис. т насіння соняшника в рік за $96 млн.

Читайте також: Активи Креативу : Як купити МЭІз за півціни

2017 р. — компанія выпустила дебютні 5-річні гарантовані незабезпечені облігацій на $500 млн з купоном 8,75%. У червні «Кернел» стала власником холдингу УАІ (190 тис. га землі, потужності одноразового зберігання 200 тис. т), а на початку липня — «Агро Інвест України» (елеваторні потужності на більш ніж 170 тис. т і більше 27,5 тис. га землі). Земельний банк «Кернел» склав 602,5 тис. га.

Читайте також: Земельний переділ: Кернел узяв курс на 700 тис. га?

У жовтні Євгенія Осипова призначили на пост генерального директора. Після цього свої посади залишили директор департаменту виробництва, досліджень і розвитку агробізнесу Віталій Ставничук, керівник логістичного напряму Олександр Мащенко, керівник служби тваринництва Михайло Травецький, операційний директор Костянтин Литвинський. Був звільнений директор «Трансбалктерміналу» Сергій Синица.

Читайте також: Кадрове «цунамі» в Кернеле: топ-менеджмент покидає компанію 

2018 р. — «Кернел» із земельним банком 604,5 тис. га стала видатним латифундистом України. За 2018 р. компанія скоротила земельний банк до 550 тис. га за рахунок раціоналізації сільськогосподарських угідь. «Кернел» продала «Агротону» «Сіверський елеватор» за $630 тис. і «Галицькі Аграрні Інвестиції» — компанії Goodvalley. У лютому 2018 р. компанія притягнула поновлювану передекспортну кредитну лінію з синдикатом європейських банків на $100 млн. Компанія притягнула проєктне фінансування від ЕІБ у розмірі $250 млн для модернізації МЕЗів, будівництва заводу в Західній Україні, елеваторів і терміналу в порту «Чорноморськ». 

2019 р. — «Кернел» купила 100% акцій «Рейл Транзит Карго Україна» («РТК-Україна») на суму $64 млн і 5,85% ViOil Holding Ltd. Також компанія отримала $48 млн довгострокового кредиту від ЄБРР і $8 млн від Фонду чистих технологій на будівництво ТЕЦ. У квітні Третейський суд задовольнив позов компанії «Кернел-Трейд» до «Агроінвестгруп» на 13,25 млн грн ($0, 5 млн). 7 червня «Фінансова компанія «Скай» Андрія Веревського стала переможцем аукціону Фонду гарантування з продажу пулу активів «Дельта Банку» на 4,85 млрд грн.

Для того, щоб актуалізувати інформацію у розділі досьє або компанії, надішліть поновлені дані на пошту data@latifundistmedia.com

Менеджмент

Волков Сергій
Фінансовий директор
Андрій Міскі-Оглу
Міскі-Оглу Андрій
Член ради директорів, незалежний директор Kernel Holding S.A.
Ковальчук Олег
Ковальчук Олег
Керівник відділу зрошення

Команда

Співакова Катерина
Керівниця департаменту комунікацій та GR «Кернел»
Пижова Ірина
Керівниця відділу контролінгу та обліку витрат департаменту логістики
Дармограй Сергій
Агроном з насінництва
Кадермеева Диляра
Руководитель службы внутреннего аудита

Структура компанії

Кернел-Трейд
Кернел-Трейд
Експорт зернових та олійних культур
Украинская Черноморская индустрия
Украинская черноморская индустрия
Производство подсолнечного масла