МХП планує придбати UVESA: що відомо про пропозицію, іспанську компанію та що говорять на ринку

11 грудня на ринку заговорили про те, що МХП подав зобов’язуючу пропозицію щодо придбання UVESA Group (UVESA) — лідера на ринку іспанської харчової промисловості у сфері виробництва мʼяса птиці та свинини. Український агрохолдинг, чи вже вірніше сказати, євпропейський агрохолдинг українського походження продовжує завойовувати все нові та нові ринки. Latifundist.com дізнався деталі про іспанську групу компаній, яку користь від придбання отримає МХП, що про угоду говорять міноритарні акціонери та експерти ринку.

Агрохолдинг МХП — це вже давно не тільки про курятину. Компанія не тільки закріплює свої позиції на міжнародній арені, але і трансформується із сировинної в кулінарну. В пулі компаній є виробництво яловичини та свинини. Так і бізнес структурі UVESA, яка можливо скоро поповнить структуру MHP, є не лише птахівництво, а й свинарство.

Що відомо про UVESA

Компанія UVESA  має більш ніж 60-річну історію. Її штаб-квартира знаходиться в Туделі, де у 1964 році нею був відкритий перший  комбікормовий завод. Із 1970-х років компанія займається промисловим тваринництвом відгодівлею бройлерів і свиней.

UVESA налічує понад 1600 акціонерів, яких називає UVESISTA FAMILY, оскільки вони належать до 2-го та 3-го покоління її перших партнерів.

Виробничі активи компанії: чотири пташника (Тудела, Малага, Куельяр і Рафельбуньол) і два підприємства з переробки м'яса птиці (Бургос і Куельяр), ферми з відгодівлі поросят та 4 комбікормові заводи. На них працює близько 2 тис. людей.

На сьогодні UVESA Group є одним із лідерів харчової промисловості і другим за величиною птахівничим оператором в Іспанії з річним обсягом забою курчат понад 160 тис. т. Вона контролює близько 15% ринку м'яса птиці країни. Загалом у 2023 році компанія виробила майже 88,7 млн курей. Крім того, 25% доходу UVESA приносить свинарство. Загалом у 2023 році оборот групи становив 638,67 млн ​​євро, а прибуток 26 млн євро.

Навіщо це МХП?

«Це наступний крок МХП у розвитку на міжнародних ринках — ми зміцнюємо позиції компанії як важливого гравця на глобальному харчовому ринку та європейському ринку зокрема», — йдеться у заяві МХП.

В Європі через Perutnina Ptuj МХП володіє фабриками у Словенії, Хорватії, Сербії, Боснії та Герцеговині. У Perutnina Ptuj також є дистриб’юторські компанії в Австрії, Північній Македонії та Румунії. Компанія постачає продукцію до 15 країн Європи.

EBITDA Perutnina Ptuj зросла з $34 млн у 2018 році до $91 млн у 2023 році, повідомляють в МХП. У квітні 2024 року Perutnina Ptuj отримала дозвіл від АМКУ на придбання низки албанських компаній з виробництва та переробки м’яса птиці. Цей актив дозволить виробляти та збувати продукцію в Албанії та Косово.

Угода з іспанською компанією дасть змогу наростити виробництво безпосередньо в ЄС та обійти протекціонізм європейського ринку, розповідає Forbes стратег Finteum та власник 0,4% акцій МХП Андрій Нестерук. За його словами, раніше компанія стикалася з проблемами виходу на цей ринок.

Тут згадаймо, як свого часу Польща та Франція протидіяли купівлі МХП птахофабрик в ЄС (до речі, першою у списку покупців Perutnina Ptuj була французька компанія LDC Group). Та як великі французькі виробники курятини піддавали сумніву стан здоров’я курей, мʼясо яких імпортується з України, і умов навколишнього середовища, в яких вони вирощуються. Навіть французький президент Еммануель Макрон на початку лютого цього року, коли фермерські протести у країні досягли великого розмаху, пройшовся по МХП.

Еммануель Макрон

Президент Франції

«Експорт курятини в ЄС зріс з 90 тис. т до війни до 200 тис. т. Кому це вигідно? Групі, що належить мільярдеру. Об’єктивно, ми не хочемо заробляти гроші для цього пана, тому що це не допомога Україні».

У 2023 році МХП займала 1% європейського ринку курятини. За даними рейтингу WATT Poultry International компанія вже другий рік поспіль зберігає статус найбільшого виробника птиці в Європі. У ретингу Statista за 2024 рік МХП теж лідер.

«У разі завершення угоди МХП зможе позиціонувати себе не як український виробник, який є проблемою для фермерів ЄС, а як європейський — з потужностями в Україні», — коментує Forbes Андрій Нестерук можливу угоду з іспанцями.

Читайте також: Чим так налякали Європу українські цукор, курятина і яйця? Розібрали з експертами, скільки експортуємо та які є альтернативні ринки

Реакція на потенційну угоду в Іспанії

На своїй офіційній сторінці UVESA розмістило заяву, в якій йдеться про переваги, які отримає компанія від продажу контрольного пакету акцій МХП.

«Пропозиція від МХП, європейського лідера в секторі птахівництва, сприятиме зростанню Grupo UVESA в Іспанії (...), що створить важливу синергію не лише на іспанському ринку (...), а й на міжнародному рівні, допомагаючи задовольнити зростаючий глобальний попит на високоякісні продукти з птахівництва та продукти харчування за доступною ціною», сказано у заяві.

Також у компанії сподіваються, що присутність МХП в Іспанії дозволить створити нові робочі місця, відкрити нові можливості співпраці з місцевими фермерами та зміцнити ланцюжок поставок м’яса птиці. Окрім того, обидві компанії мають значний досвід дотримання суворих стандартів добробуту тварин, тож ця угода сприяла б просуванню ініціатив щодо сталого розвитку, безпечності харчових продуктів і добробуту тварин.

«Пропозиція буде вивчена 1600 акціонерами UVESA рішення приймаються консолідовано і буде проголосована на зборах акціонерів, дата яких ще не призначена, кажуть джерела UVESA», пише місцеве видання Alimarcet.

В іспанських профспілках вважають, що поки що це лише пропозиція, яку акціонери UVESA повинні прийняти, але в принципі вона «звучить непогано».

«Пропозиція купівлі не вплине на зайнятість, яка в основному є жіночою, і яка в Кастилії і Леоні представляє робочу силу трохи більше ніж 700 осіб», каже Мігель Анхель Брезмес з однієї з двох найбільших профспілок Іспанії CCOO.

Що з виробництвом м'яса птиці в Іспанії?

Більш ніж п’ять років птахівництво в Іспанії переживало серйозні труднощі через кризу надлишку пропозиції, пандемію, різке зростання цін на сировину, падіння споживання. У 2023 на початку 2024 року галузь відновила певний баланс, досягнувши нарешті збільшення продажної ціни та стримуючи виробничі витрати (через зниження цін на сировину та енергію).

«Птахівництво змогло підвищити свою маржу, що було немислимим кілька років тому, і, що найважливіше, не впливаючи на споживання, яке знову зростає, як серед місцевих мешканців, так і в сфері гостинності. Останній канал стимулюється зростанням туристичного потоку і новими мережами швидкого харчування, кулінарна пропозиція яких базується на курці», пише місцеве видання.

Що про українсько-іспанську угоду говорить ринок?

Українські експерти називають пропозицію МХП щодо придбання UVESA Group здоровою економічною експансією.

Ігор Михайленко

міноритарний акціонер МХП

«Як на мене, це гарний приклад правильної агресивної політики для розширення ринків збуту української продукції».

Як розповів Latifundist.com один з колишніх менеджерів МХП, який колись працював у компанії та відповідав за її розвиток на міжнародних ринках, керівники агрохолдингу неодноразово зазначали, що в Україні МХП стає затісно для реалізації амбіцій. Відтак, компанія планує розширюватися та стати світовим гравцем на місцевих і кулінарних ринках.

Іспанія обрана як одна з ключових точок через високий рівень споживання м’яса, включно з курятиною. Це вписується у стратегію, яка передбачає інтеграцію активів та розвиток нових ринків. 

Як вже зазначили вище, європейські активи компанії значно розширилися останніми роками. Наприклад, у Словенії куплено підприємство з переробки Perutnina Ptuj, у Нідерландах свіжа курятина пакується для британського ринку. Це дозволяє зберігати конкурентоспроможність і водночас обійти певні ринкові обмеження. На Близькому Сході компанія зайняла одну з провідних позицій, відкривши завод у Саудівській Аравії ще у 2015-2016 роках. Це дозволило увійти на ринок, який має історично високе споживання курятини.

«Одним із ключових аспектів стратегії є перехід до позиціонування компанії як європейського виробника. У компанії наголошують, що вони більше не обмежуються статусом «української». Активи включають підприємства в Словенії, Нідерландах, Іспанії, завод в Саудівській Аравії та інші проєкти. Акції компанії зареєстровані у Лондоні, що теж додає міжнародного статусу», — говорить менеджер.

Головна ідея, за словами спеціаліста, полягає у поступовому виході за межі традиційних ринків та зміцненні позицій на глобальному рівні. Завдяки інвестиціям і стратегії, яка охоплює різні сегменти ринку — від переробки до пакування і доставки, — компанія планує стати ключовим гравцем на світовій арені.

Ігор Михайленко

міноритарний акціонер МХП

«Ринок ЄС дуже перспективний — 450 мільйонів споживачів. Він хоч і збалансований в плані попиту/пропозиції, але українські компанії можуть відвоювати на ньому свою частку, через вищу ефективність ніж в місцевих виробників», — зазначає міноритарний акціонер Ігор Михайленко.

За словами Ігора, ЄС, розуміючи програшне становище своїх сільськогосподарських виробників, жорстко квотує експорт української агропродукції. В тому числі і курячого м'яса. Тобто МХП має змогу експортувати більше продукції, але не дають штучні перепони.

Тому купівля місцевого виробника є одним із варіантів обійти експортні обмеження та збільшити свою долю на ринку Європейського союзу. Так само, як МХП зробив це декілька років тому, купивши балканського виробника Perutnina Ptuj.

Ігор Михайленко

міноритарний акціонер МХП

«В будь-якому випадку відкорковувати шампанське поки зарано. Ми говоримо про пропозицію купівлі. До повного закриття реальної угоди можуть пройти місяці і навіть роки — все залежить від позицій сторін та регулюючих органів».

Як зазначив Дмитро Чурін, голова аналітичного департаменту Eavex Capital, оголошена угода не повпливала на котирування акцій МХП на Лондонській біржі.

Дмитро Чурін

Директор департаменту аналізу та досліджень Eavex Capital

«Схоже, що активні трейдери на ринку акцій нейтрально сприйняли новину від МХП. Як фактично угода буде впливати на фінансові результати компанії треба буде дивитися вже у річній фінансовій звітності МХП, якщо ця угода встигне відбудетися до кінця цього року».

Але станом на 12:00 11 грудня акції МХП на Лондонській біржі підскочили на 3,77%, до рекордних з червня 2022-го €4,4/шт.

Тому чи відбудеться угода і як практично вона вплине на компанію та ринок, дізнаємось зовсім скоро.

Виконано за допомогоюDisqus