Ціни на добриво 2021: чи чекати на зниження?

Сергей Рубан, директор по маркетингу компании «Украинские минеральные удобрения (UMF)»
Джерело фото: Latifundist.com

Надворі серпень. Ситуація на ринку добрив не змінилася. Після деякої стабілізації в квітні-травні 2021 року, передбаченої в березневому блозі, зростання цін відновилося з колишньою силою.

Про конкретні причини цього явища необхідно говорити окремо. Рушійні сили, що впливають на зміну динаміки ціни кожного конкретного виду добрива, сировинних компонентів або аграрної продукції, мають як загальні, так і індивідуальні, часто суб'єктивні, риси. Але вони у цьому випадку не настільки важливі. Набагато важливіше зрозуміти, з яким явищем ми маємо справу в принципі. І якою буде межа цього явища.

Тут необхідно звернутися до теорії економічних циклів. Будь-яка ринкова економіка проходить послідовні фази економічного циклу: зростання — пік — спад — стабілізація — пожвавлення.

Зважаючи на динаміку цін у 2021 році, можливими є два сценарії: спекулятивне зростання на тлі великих фінансових вливань в економіку і відновлення ринкових цін і попиту після періоду стабілізації. Ймовірними є обидва варіанти. Ще в 1931 році Людвіг фон Мізес в роботі «Економічна криза та її причини» зазначив, що «постійно повторювані економічні кризи є наслідками спроб стимулювати економічну активність за допомогою додаткового кредиту, незважаючи на всі уроки досвіду та попередження економістів». Вплив трильйонних вливань в світову економіку і відновлення попиту після СOVIDної кризи — очевидні.

Читати по темі: Когда прекратится рост цен на удобрения?

Отже, відповідь на питання про можливості потенціалу зростання ціни на мінеральні добрива слід шукати в економічному циклі останнього десятиліття. Для цього достатньо лише поглянути на цінову динаміку різних ринків. Зважаючи на всі природні відмінності в динаміці в червні 2010 р.-серпні 2011 р. і в аналогічному періоді 2020-2021 років, можна помітити, що найбільше із загального контексту вибивається динаміка цін природного газу в 2021 році.

Основних причин зростання ціни на природний газ дві: високий попит на природний газ для опалення, спричинений  холодною  зимою в Азії і Європі, і малі залишки. Останнє є безпосереднім наслідком  діяльності у  європейському регіоні компанії «Газпром». Адже, окрім того, що стандартний режим накопичення в сховищах зимового резерву не було задіяно, російська компанія знижує поточні залишки в європейських сховищах. Завдяки цьому збільшуються шанси дефіциту газу в осінньо-зимовий період.

А поки високі ціни на природний газ утримуватимуться, розраховувати на низьку ціну аміаку неможливо. Просто через принцип паритетності цін в міжнародній торгівлі. Адже аміак є основною сировиною для виробництва як азотних, так і більшості фосфорних добрив. 

Далі графіки без коментарів. Червоною пунктирною лінією зображено потенційну межу відновлення ціни за умови нормального розвитку ринку. Є добрива, які мають потенціал зростання, а є продукти, які успішно подолали десятирічні максимуми.

Отже, якщо нинішня динаміка цін на добриво чи інші товари є результатом тенденції відновлення ринку, то можна припустити, що до весняного сезону ціна на мінеральні добрива залишатиметься високою. До того ж, ціна на деякі добрива зростатиме. Це пов’язано із ситуацією на газовому ринку і великим попитом на добрива в основних регіонах. Ймовірним є і дефіцит добрив в окремих країнах-експортерах, тому в деяких з них вже були анонсовані заходи щодо обмеження експортних поставок мінеральних добрив.

Водночас, як прокоментував один із ключових аграрних експертів українського ринку: «Цей сценарій можливий, але не обов’язковий». Друге вікно можливостей щодо стабілізації чи навіть зниження рівня цін зберігається в серпні-вересні. Підтвердженням цьому є збільшення поставок добрив деякими великими постачальниками і спротив покупців подальшому підвищенню цін.

Однак більшість експертів прогнозує негативний сценарій для ринку.

Навіть якщо найближчим часом і спостерігатиметься корекція цін, то все одно до кінця року ціни зростатимуть. Хоча цілком реальною є можливість «зловити» прийнятні ціни на сезонних коливаннях попиту-пропозиції. Приймати рішення щодо закупівлі варто лише після аналізу ринку. Зазвичай цифри говорять самі за себе.

Сергій Рубан, директор з маркетингу компанії «Українські мінеральні добрива (UMF)»

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, підписуйтесь на нас у Instagram або на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus